Pucanj kojim je počeo rat u BiH: 1. marta 1992. islamski ekstremisti ubili Nikolu Gardovića ispred crkve u Sarajevu!

1

Danas se navršava 31 godina otkako su islamski ekstremisti 1992. godine ubili srpskog svata Nikolu Gardovića ispred Stare pravoslavne crkve u Sarajevu, čime je počeo građanski rat u Bosni i Hercegovini.

Monstruozni čin dogodio se nakon vjenčanja Milana Gardovića i Dijane Tambur u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Novom Sarajevu.

Poslije svečane ceremonije, svatovi su se uputila u Dom Svete Tekle u dvorištu Stare crkve na Baščaršiji, gdje je trebalo da bude svadbeni ručak.

U svadbenoj koloni bilo je stotinjak svatova, koji su parkirali vozila kod Vijećnice, gde se nalazio najbliži parking Staroj crkvi.

Nakon što su pješke stigli do Stare pravoslavne crkve, pored svatova se zaustavio automobil, u kom su bila četiri kriminalca, među kojima je i Ramiz Delalić zvani Ćelo.

Svatovi su tada izloženi uvredama na nacionalnoj osnovi: „Šta ćete ovdje? Nije ovo Srbija! Idite u Srbiju!“, uz jezive psovke koje su se čule od dotičnih kriminalaca.

Nikola Gardović je pokušao da odbrani svatove riječima: „Šta to činite? Ne kvarite mi veselje, sram vas bilo“.

Zločinci su tada izašli iz kola i nasrnuli na Gardovića, inače mladoženjinog oca, koji je nosio srpski barjak.

Ramiz Delalić pokušao da Gardoviću otme srpsku zastavu, poslije čega je došlo do guranja.

Delalić je izvadio pištolj i upucao Gardovića, dok je njegov saučesnik ispalio hice u sveštenika Radenka Mirovića, inače Gardovićevog zeta.

„Još osjećam njegovu vrelu krv na rukama, a nisam zaboravio ni kako me moj bivši kolega – policajac – ignorisao kada sam ga zamolio da pozove miliciju i hitnu medicinsku pomoć“, svojevremeno je izjavio policajac Aco Jovančić, svjedok gnusnog čina.

„Tada me uhvatila panika – on ne reaguje, a pored nas… Kroz svu tu gužvu, prolaze čak tri medicinska vozila i ne gledaju na nas, a Nikola nam umire na rukama…“, ispričao je Jovančić.

Zločinci su potom pobjegli, a Gardović je preminuo nekoliko minuta kasnije.

Za ubistvo Nikole Gardovića niko nije odgovarao, iako je Delalić javno priznao da je on počinio ubistvo.

Delalić je, inače, odmah nakon početka ratnih sukoba u Sarajevu postao komandant Devete muslimanske brdske brigade tzv. Armije BiH, a od tadašnjeg predsjednika takozvanog ratnog Predsjedništva BiH Alije Izetbegovića „za zasluge“ je na poklon dobio pištolj sa posvetom.

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je tek 2006. godine pokrenulo sudski proces protiv ubice, ali je Delalić ubijen 2008. godine (u Sarajevu), tako da nije dočekao završetak suđenja.

Pored počinioca ubistva Delalića, svjedoci su kao napadače prepoznali i Suada Šabanovića, Muhameda Švrakića, sina osnivača „Zelenih beretki“ Emina Švrakića, i Taiba Torlakovića, koji je, poput Delalića, ubijen poslije rata ubijen u mafijaškom obračunu u Sarajevu.

Inače, istog dana kada je ubijen srpski svat i spaljena srpska zastava – 1. marta 1992. godine, održan je i referendum o nezavisnosti BiH.

1 Comment
  1. Sloboda komentariše

    Svaki dan treba ponavljati ko je izazvao rat u BiH. Kako bi to oni iskoristili da su Srbi kojim slucajem izazvali rat.
    Vjesto se zataskava cinjenica da je otvorena vatra na Srpske svatove samo zato sto se radilo o Srbima.
    Ulica Srdjana Aleksica je preimenovana u Sarajevu. Ni Srdjan Aleksic im ne valja, jer je bio Srbin.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.