Prvi nacionalni spomenik u SAD-u dobio ime po Đavolu
Bivši američki predsednik Teodor Ruzvelt proglasio je ovu turističku atrakciju za nacionalni spomenik, pa je, shodno ovome, to i prvi proglašeni nacionalni spomenik u SAD-u.
„Devils Tower“ ili Đavolji toranj neobična je stena-planina u američkoj saveznoj državi Vajoming. Visine čak 1.558 metara i širine fudbalskog terena, predstavlja neobičnu turističku atrakciju, koju posjećuju mnogi.
Američki predsjednik Teodor Ruzvelt je 1906. godine proglasio ovu planinu, zajedno s okolinom u krugu od 550 hektara, nacionalnim spomenikom. To je, ujedno, i prvi proglašeni nacionalni spomenik u SAD-u
U prirodi koja ga okružuje, posjetioci mogu zapaziti jelene, prerijske pse i orlove, a sama stena-planina predstavlja pravi izazov za mnoge alpiniste. Ukoliko nemate kondiciju, ne preporučujemo vam planinarske aktivnosti.
Ukoliko ste primijetili nedostatak apostrofa u imenu i pomislili da smo ga pogrešno napisali ili preveli – nismo. Naime, kada je početkom 20. vijeka upisivano ime, koje je trebalo biti „Devil’s Tower“, zabeleženo je greškom bez apostrofa i nikad nije bilo ispravljeno.
Iako se dugo raspravljalo o promjeni imena, u skladu s nazivima koje su joj dali lokalni autohtoni stanovnici, zbog straha od gubitka prepoznatljivosti među turistima, od toga se odustalo. Shodno ovome, danas, ova stijena ima veličanstveno i zastrašujuće ime.
Trebalo bi spomenuti zanimljive legende o nastanku ove stijene, prema verovanju Indijanaca. Jedna od najprihvaćenijih je i ova:
Devojčice, koje su se igrale u okolnim šumama, zatekle su se u nevolji – naišle su na medvjede koji su počeli da ih prate. Trčale su sve do obližnje stijene, na koju su se popele i počele moliti Velikom Duhu da ih spasi. On je čuo njihove molitve i učinio da stijena naraste prema nebesima, kako medvjedi ne bi mogli da ih dohvate. Kad su stigli do stijene, medvjedi su pokušali da se popnu, ali nisu uspjeli – ostao je samo trag njihovih šapa. Nakon ovoga, djevojčice su se vinule u nebesa i pretvorile u sazvježđe koje se, u našem narodnom vjerovanju, zove Vlašići.
(B92)