Propali grad fašističkog režima koji je trebalo da bude ponos Mediterana
Grad na Lerosu je trebalo da bude idealan, da pokaže Musolinijevu snagu i postane moćna pomorska baza italijanske mornarice…
Laki na dodekaneskom ostrvu Leros je jedinstven grad, kako zbog svoje uzbudljive prošlosti, tako i zbog arhitekture koja čuva sjećanje na prošla vremena.
Ostrvo je dio Dodekaneza, ostrvske grupe od 12 većih i 150 manjih grčkih ostrva u Egejskom moru, jugozapadno od Turske. Leros je od luke Pirej udaljen 317 kilometara, a trajektom je potrebno do 11 sati. Let iz Atine traje oko 45 minuta, piše Punkufer.hr.
Nakon uspona fašizma u Italiji 1930. godine, na Lerosu je stvoren novi idealni grad, odnosno pomorska baza italijanske mornarice – Portolago, odnosno Laki.
Na mjestu močvare ubrzo su počele da niču nove zgrade inspirisane utopijskim idejama 20. vijeka. Kao i Raša u Istri, Laki je rezultat Musolinijeve demonstracije moći izgradnjom „gradova budućnosti“.
Stroga i minimalistička crkva, škola sa modernističkim i vizantijskim elementima, kao i jedan od najneobičnijih bioskopa građen tipičnom fašističkom arhitekturom, koja podrazumeva klasične forme, ravne linije i minimalizam. Upravo u Lakiju dolazi do izražaja prošlost obojena italijanskom okupacijom Dodekaneza.
Veliki planovi za grad budućnosti napušteni su nakon što je Grčka preuzela vlast, a čak su i mještani zaboravili nekadašnji smisao na sreću propale Musolinijeve utopije.
Oni koji su posjetili Laki kažu da je to kao da zakoračite u izgubljenu vremensku kapsulu inspirisanu Musolinijevom vizijom fašističkog Mediterana.
(N1)