Prođe pola godine, a Milove nelegalne kuće u Kočanima niko više ne pominje!

0

Milo Đukanović je bezuspješno završio predsjedničku trku u kojoj je 2. aprila Jakov Milatović postao predsjednik Crne Gore. Nakon Đukanovićevog gubitka funkcije šefa države, ponovo je aktuelizovano pitanje njegovih kuća u Kočanima.

Imanje u Kočanima, osim pitanja legalnosti, bilo je i povod prijave Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) 2019. godine. Oni su tada prijavili Đukanovića Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) navodeći da u imovinskom kartonu nije naveo dvije od tri kuće u Kočanima, izgrađene 2016. godine.

Dva dana nakon gubitka predsjedničkih izbora (4. aprila), objavljeno je Rješenje Ministarstva ekologije i urbanizma u kojem se navodi:

„Objekti su sagrađeni u suprotnosti sa važećim Prostorno-urbanističkim planom opštine Nikšić. Ukoliko ih Đukanović ne sruši u predviđenom roku to će učiniti država o njegovom trošku“.

Lider pokreta URA i premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović kazao je 5. aprila da odluka o rušenju objekata Mila Đukanovića nema veze sa izborima:

„Inspekcija mora da postupa u skladu sa zakonom, a pitanje za Đukanovića je zašto je nelegalno gradio“.

On je rekao da Đukanović ima 20 dana da ukloni nelegalne objekte:

„Da ne izlazimo na teren i rušimo. Ima mogućnost da sam to ukloni kao neko ko je sad odgovoran građanin“.

Đukanovićeve kuće u Kočanima (foto: MANS)

 

Đukanović je 2019. godine u imovinskom kartonu prijavio da u Nikšiću posjeduje tri parcele od skoro hiljadu i po kvadrata, a da na najvećoj od njih, posjeduje dvije prizemne zgrade, ruševine površine od 30 i 40 kvadrata. Međutim, na snimcima se vidi da nije riječ o ruševinama, već o uređenim, funkcionalnim objektima, znatno većim od prijavljenih.

Porodično imanje Đukanovića sa tri kuće je, kako se vidi na snimku, ograđeno kao cjelina, a objekti međusobno povezani betonskim stazama.

Prema podacima Uprave za nekretnine jedan objekat je površine 270 kvadrata, a drugi 63.

Đukanović je tada kao javni funkcioner bio dužan da u imovinskom kartonu ASK-u navede potpune i tačne podatke o imovini.

Osim toga, Zakon nalaže da se svako uvećanje ili promjena u imovini prijavi u roku od 30 dana.

ASK je ranije utvrdila da Đukanović nije prekršio Zakon. U obrazloženju su naveli Đukanovićev iskaz da je imovina u Kočanima bila vlasništvo njegovog pokojnog oca, koja mu je pripala nakon okončanja ostavinskog postupka 2019. godine, a potom i razmjene sa bratom Acom Đukanovićem, godinu kasnije.

Rok od 20 dana za rušenje je istekao 25. aprila, ali kao što vidimo sve je ostalo samo na „prijetnji“, jer se bliži novembar, a Đukanovićeve kuće su još uvijek na istom mjestu.

Crnogorske institucije i dalje selektivno sprovode zakone, što može biti rezultat dva faktora. Straha i nemogućnosti adekvatnog sprovođenja zakona zbog sabotaža partijskog kadra bivšeg režima, koji i dalje vedri i oblači pojedinim crnogorskim institucijama.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.