Donekle je bilo za očekivati da će Hrvatska zabraniti ulazak u tu zemlju liderima Nove srpske demokratije Andiji Mandiću kao i predsjedniku DNP-a Milanu Kneževiću zbog potenciranja Rezolucije o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mathauzen imavši u vidu da su upravo oni bili glavni propagatori te rezolucije. Međutim, u javnosti je odjeknulo ime lidera Demokrata Alekse Bečić i njegovo stavljanje u ovu grupaciju ali i činjenica da se u istoj nisu našli premijer Milojko Spajić čija je stranka podržala Rezoluciju, kao ni lider SNP-a Vladimir Joković.
Politički konusltant Vladimir Dobrosavljević gostujući na televiziji „Vesti“ objasnio je ovaj potez Hrvaske i kazao da je do njega došlo, jer je Zagreb počeo polako da gubi uticaj u Crnoj Gori, iako je prethodnih decenija preko političkih grupacija i NVO-a bio jako uticajan.
„Jasno se to osjećalo. Za Hrvatsku je nakon promjena u Crnoj Gori 2020. godine i smjenom DPS-a i uspostavljanjem ravnoteže svih nacionalnih zajednica jer je Crna Gora multinacionalna i multivjerska država kojoj je potrebna konsenzulana demokratija. DPS je uvijek koristio Srbe kao protivnike a bili su mu mobilišući faktor za grupacije koje podržavaju njihovu vlast. Hrvatske političke elite ipak to gledaju kao smanjenje njihovog uticaja u Crnoj Gori. Crna Gora je zahvaljujući ekonomskim istorijskim vezama sa Srbijom bila najlakša za jednu vrstu bezbjednosne destabilizacije Srbije sa ovih prostora. Svako ko je imao namjeru da utiče na bezbjednosni segmet Srbije to je činio preko Crne Gore jer je ona zbog svih ovih razloga senzibilnija ka Crnoj Gori što su druge države i političke i bezbjednosne strukture vrlo vješto koristile“, jasan je on.
Ipak, poremećena je koncepcija, tvrdi Dobrosavljević.
Jasno je zašto su Mandić i Knežević proglašeni za persone non grate ali je nejasno zašto je tu Bečić.
„Objasnimo. Imamo pitanje Prevlake i razgraničenja sa Hrvatskom sa jedne strane, a drugo je tzv. kulturno nasljeđe Bokeljske mornarice koju Hrvatska smatra dijelom svoje tradicije a Crna Gora to smatra da je njena baština jer je Boka, jelte, dio Crne Gore. Centar Bokeljske mornarice je u Kotoru a tamo je na vlasti kadar Demokrata (Vladimir Jokić, prim. aut.). Pitanje tog nasljeđa se povezuje i sa pitanjem školskog broda Jadran koji Hrvatska smatra svojom imovinom. Gle slučaja, ministar odbrane Dragan Krapović, pod čijom jurisdikcijom je školski brod Jadran, je iz Demokrata. Stoga, Hrvati smatraju da su oni problem“, kazao je on.