Priština opet provocira Srbe porukom o akcijama tzv. kosovskih snaga
Zveckanje oružjem i poruke da će tzv. Kosovske bezbjednosne snage moći na sjever KiM i bez dozvole misije Kfora, što je rekao ministar odbrane u privremenim institucijama na KiM Ejup Maćedonci, još jedna je prijetnja u nizu onih koji danima iz Prištine šalju Srbima u južnoj pokrajini. Saradnik predsjednika tzv. kosovske vlade Aljbina Kurtija napravio je poređenje KBS sa terorističkom Oslobodilačkom vojskom Kosova, čiji je nekada bio član i koja je, kaže, „osnova svega“. Poslao je poruku da će „KBS biti spremne da brane teritoriju zemlje kada to postane neophodno“.
Provokacije koje dolaze od člana Kurtijeve vlade stižu uporedo sa pokušajima Prištine da izbaci sa radnih mjesta iz zgrade u Bošnjačkoj mahali, Srbe zaposlene u fondu PIO, ali i stalnim bacanjem prašine u oči oko novih izbora na sjeveru KiM tražeći od Srba da smjenjuju albanske gradonačelnike koje nisu ni birali.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković kategoričan je da u „trenutku kada Kurti svakodnevno potpiruje sukobe i izaziva tenzije i provokacije na sjeveru“, poruka Maćedoncija mora da se shvati kao prijetnja.
– Podsjećamo tzv. ministra ratne prošlosti da dobro prouči sve garancije koje postoje na osnovu kojih nikada nikakve kosovske bezbjednosne snage ne mogu da uđu na sjever pokrajine. To su ne samo garancije iz 2013. godine generalnog sekretara NATO Andersa Fog Rasmusena, već i garancije koje je decembra prošle godine NATO dao da KBS ne može na sjever bez njihove saglasnosti – podsjetio je Petković na jasna pravila. – Takva jedna formacija nema šta da traži u srpskim sredinama na KiM, jer srpski narod nije, niti će ikada zaboraviti sva zlodjela, stradanja i patnje koje je pretrpio od strane terorista UČK, kojima se i u Hagu sudi za monstruozne ratne zločine.
Namere da se KBS rasporedi po sjeveru pominjane su i ranije. A u junu je bila i „pokazna vježba“. Tada je veliki broj pripadnika KBS marširao Južnom Mitrovicom ka sjevernom dijelu grada i to baš u danu kada je uhapšen Nenad Orlović iz Kosovske Mitrovice. Tadašnji ministar odbrane tzv. Kosova Armend Mehaj saopštio je da je „Treći puk izveo marš koji je krenuo iz kasarne u Južnoj Mitrovici do sela Svinjare i nazad, ali i dodao da je u pitanju bio samo kondicioni marš“.
Prema riječima nekadašnjeg ministra spoljnih poslova Živadina Jovanovića, okidač za krizu na KiM je ulazak predsjednika Albanaca u prostorije četiri opštine na sjeveru, izabranih na izborima koje su Srbi bojkotovali.
– Oni nisu izašli na glasanje zbog militarizacije sredina u kojima žive, konfiskovanja zemljišta radi podizanja baza za pripadnike naoružanih snaga Albanaca, pravne i fizičke nebezbjednosti, stalnih napada i hapšenja Srba i nepoštovanja Briselskih sporazuma iz 2013. i 2015. godine o osnivanju Zajednice srpskih opština. Dakle, to su uzroci krize i oni se moraju ukloniti: treba pustiti neopravdano uhapšene Srbe, povući specijalne jedinice i zatvoriti njihove baze, povući nelegitimno postavljene albanske predsednike opština i osnovati Zajednicu srpskih opština onako kako je potpisano u Briselu 2013. godine – istakao je Jovanović. – Iako je Pokrajina pod mandatom Ujedinjenih nacija, albansko rukovodstvo uz podršku svojih zapadnih promotera zanemaruje Rezoluciju 1244 Savjeta bezbjednosti UN i sve do sada potpisane sporazume, neprestano provocira Srbe, krši njihova osnovna ljudska prava kao što su lična bezbijednost, sloboda kretanja, privatna imovina… Priština ne samo da ne otklanja uzroke problema, već pravi nove, poput poruka o tome da će tzv. KBS moći na sjever.
Na jednostrane poteze Prištine, Zapad je reagovao ekonomskim merama koje očigledno nisu uticale na albansku vlast da promeni poteze koje vuče. Ipak, ekonomisti su juče saopštili da će šteta iznositi preko 500 miliona evra i da u pogođeni proizvođači i preduzeća koja su učestovala u IPA projektima.
Prebijen u policijskoj stanici
Udruženje Roma „Opre Roma“ saopštilo je da je u policijskoj stanici u Gračanici 18. avgusta pretučen Burhan Ibrahimović.
– Ibrahimović je u policijsku stanicu došao da da iskaz u vezi sa sukobom sa jednim žiteljom Gračanice. Po dolasku uskraćena mu je mogućnost da da izjavu povodom navodnog sukoba i izrečena mu je novčana kazna. Situacija je postala još ozbiljnija kada je grupa od četvorice-petorice policajaca u policijskoj stanici u Gračanici otpratila Burhana u posebnu prostoriju. U onome što se može opisati samo kao užasna zloupotreba moći, on je bio podvrgnut brutalnom fizičkom nasilju. Kada je 19. avgusta pušten, njegove povrede su dokumentovali ljekari – saopšteno je uz najavu protesta.
(novosti.rs)