Prezentovana izrada dobrotske čipke na trgu ispred Sv. Tripuna
Povodom obilježavanja Dana solidarnosti gradova svjetske baštine, kotorski „Muzeji” organizovali su izložbu radova dobrotske čipke „Stara vještina za novo doba” koja je otvorena na trgu pred Katedralom Svetog Tripuna.
Ovaj dvosatni program imao je elemente performansa, jer su pored postamenata na trgu bile učesnice radionica, koje su na licu mesta vezle ovaj plemeniti vez čiju je vještinu izrade Crna Gora zaštitila kao nematerijalno kulturno dobro.
“Cilj nam je da putem prezentacije izrade dobrotske čipke na otvorenom upoznamo što više sugrađana ali i posjetilaca sa ovom plemenitom vještinom”, istakla je direktorica JU Muzeji Dušica Ivetić.
Kustoskinja Muzeja Ljubica Krivokapić istakla je da ova ustanova treću godinu zaredom organizuje radionice posvećene izradi dobrotske čipke.
„Konkurs je otvoren za sve tako da imamo polaznice koje su Kotoranke kao i polaznice iz raznih zemalja koje žele da ovladaju ovom vještinom. Radionice se organizuju tokom zime a tokom ove tri godine radionicama je prisustvovalo oko 45 polaznica“, kaže Krivokapić.
Ona naglašava da će kurs biti održan i ove godine, vjerovatno početkom oktombra, dodajući da će biti otvoren javni poziv.
„Koristim priliku da već sada pozovem sve zainteresovane da se prijave na javni konkurs i uzmu učešće u ovim radionicama“.
Radionice vodi najpoznatija vezilja dobrotske čipke Nadežda Radović koja je zadovoljna što se znanje veza dobrotske čipke polako širi i izlazi iz okvira kraja u kojem je toliko godina njegovano.
“Dobrotska čipka se izrađuje od 12. vijeka do danas. Ovaj način veza u Kotor je stigao iz Italije, ali su žene taj vez mijenjale i prilagođavale ovom podneblju. Tako je stvoren originalan način veza čipke na našu veliku radost i ponos”, kaže Radović.
Ona ističe da je jedno vrijeme bila jedina koja je imala znanje veza dobrotske čipke ali da je zahvaljujući radionicama to znanje prenijela na veliki broj žena a pet njih temeljno rade na vezu i prenose znanje rada čipke.
Predsjednik Opštine Vladimir Jokić , rekao je nakon posjete izložbi , da ona pokazuje vjekovnu tradiciju grada te da se na ovaj način šalje i poruka da Kotor vjekovima baštini tradiciju i kulturu koja ga izdvaja u odnosu na gradove regiona.
“Želio bih da naglasim da se Kotor kandidovao da bude domaćin sastanka borda direktora Organizacije gradova svjetske kulturne baštine kao i da sam postane predsjedavajući tog komiteta kako bi još više bio prepoznat kao grad izuzetne univerzalne vrijednosti”, poručio je Jokić.
Dan solidarnosti gradova svjetske baštine obilježava se u spomen na 8. septembar 1993. godine, kada je osnovana Organizacija gradova svjetske baštine.