Portal BORBA i ove nedjelje donosi pregled najvažnijih vijesti koje su obilježile sedmicu za nama.
Drugi se čitaju, BORBI se vjeruje!
Dan Hrvata u Crnoj Gori uz diplomatske skandale: Hrvatski ministri Grlić Radman i Anušić izponižavali Crnu Goru!
Hrvatski ministri, koji su boravili u Crnoj Gori u delegaciji premijera Andreja Plenkovića dva dana zaredom izazivaju diplomatske skandale u Crnoj Gori, a svi montenegrinski mediji ni da „pisnu“ o tome!
Možda je to bilo i dobro – jer su građani Crne Gore mogli da se uvjere da „najstabilnija Vlada“ u istoriji Crne Gore ipak nema dovoljno kičme da odbrani državne interese Crne Gore. Ipak, nekako neočekivano, jedini koji je tu pokazao kičmu jeste ministar odbrane iz redova Demokrata Dragan Krapović, ali o tome ćemo kasnije.
Prvi na redu je bio ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman koji je na sastanku sa ministrom spoljnih poslova Crne Gore Filipom Ivanović poručio da očekuje da će spomen ploča u Morinju ostati tu gdje jeste – na objektu tog zloglasnog logora.
Ivanović, baš kao i prethnog puta – ćuti! Šef diplomatije Crne Gore ni ovoga puta nije želio da priupita svog hrvatskog kolegu za ozloglašeni logor „Lora 3“ u kom su stradali pripadnici nikšićko-šavničke grupe i to na najbrutalniji mogući način. Međutim, ćutao je dok je njegov hrvatski kolega ponovo govorio o „zloglasnom“ logoru Morinj.
Podsjećanja radi, logor Morinj postao je aktuelan kada su smijenjeni ministri vanjskih poslova i odbrane u Vladi Dritana Abazovića, Raško Konjević i Ranko Krivokapić postavili sramnu ploču koja ni dan danas nije uklonjena, a prema kojoj se zvanična Podgorica izvinjava Hrvatskoj zbog navodne velikosrpske agresije koja je počinjena u ovom logoru. Međutim, u ovom logoru apsolutno niko nije ubijen. Svi zarobljenici su pušteni na slobodu, za razliku od logora Lora u kom je mučki ubijeno 14 pripadnika bivše JNA- iz nikšićko-šavničke grupe, a koji su zarobljeni na hercegovačkom ratištu 1992. godine.
Sa druge strane, ministar odbrane Dragan Krapović je, nekako neočekivano, osvjetlao obraz nove Vlade. Naime, hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić otkazao je sastanak sa Krapovićem zbog ranije izrečenih stavova o pitanjima Prevlake, ploče u logoru Morinj, ali i broda Jadran.
„Stavovi ministra Krapovića, koje je proteklih dana iznio u medijima, ne ostavljaju prostor za razgovor i potpuno odudaraju od stavova Republike Hrvatske i povijesnih činjenica“, napisao je Anušić.
Krapović se, međutim, nije povukao. Jasno je stavio do znanja da nema kompromisa po pitanju broda Jadran, međutim, nije govorio o ploči u Morinju i njegovom stavu da natpis treba promijeniti.
Što se broda tiče, poručio je sledeće.
“Kao ministar odbrane, prihvatio sam razgovor na te teme, ali ne i pregovore jer prihvatanje pregovora znači prihvatanje mogućnosti da Jadran ne bude crnogorski, a ja to otvoreno kažem neću prihvatiti. To je stvar principa i nacionalnog ponosa”, rekao je Krapović.
Današnji dan obilježio i ustaški dernek: HOS huška na rat zbog Jadrana, a Anušić u sred Crne Gore citira ustašu Stepinca i polaže pravo na Boku Kotorsku!
“Vratite nam naš školski brod Jadran koji ste uzeli iz Splita, jer ćemo doći po njega u Crnu Goru!”, poručio je jedan od pripadnika HOS-a, pri čemu su ga ostali podržali.
To su poruke koje su poslate u decembru, neposredno uoči posjete ministara.
A da stvar bude još gora, da ne kažemo ustaškija, potrudio se ponovo ministar odbrane Ivan Anušić koji je kazao da svaki kamen u Boki Kotorskoj govori hrvatski.
To su makar poruke koje je objavio na svom Facebook profilu a koje je izgovorio ustaša u mantiji Alojzije Stepinac kog Anušić označava kao „Blaženi“.
„Sveta misa u crkvi sv. Tripuna, zaštitnika Kotora i Bokeljske mornarice čiju viševjekovnu tradiciju čuvaju Hrvati kao i Svečana akademija te koncert povodom obilježavanja Dana hrvatskog naroda, snažan je podsjetnik na važnu ulogu hrvatske tradicije, kulture i identiteta koji su neizostavni dijelovi povijesne i kulturne baštine Crne Gore, o čemu svjedoči i rečenica Blaženog Alojzije Stepinca “Svaki kamen u Boki Kotorskoj govori hrvatski”, kaže se u objavi hrvatskog ministra.
U svojoj objavi Anušić je naglasio da će Vlada Republike Hrvatske nastaviti da pruža podršku Hrvatskom narodu u Crnoj Gori s ciljem očuvanju tradicije, identiteta i povezanosti s Domovinom.
Dosta sa ustašlukom, vrijeme je za braću Srbe: Veličanstvena proslava Dana Republike Srpske u Banja Luci!
Republika Srpska proslavila je 32. rođendan 9. januara a tim povodom održan je svečani defile u centru Banjaluke.
Svečani defile povodom Dana Republike Srpske počeo je predajom raporta predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
„Danas obiljležavamo naš dan, dan kada je Republika stvorena i krenula u svoj život da slavi slobodu i narod koji ima pravo da na ovaj način slavi Dan Republike“, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u obraćanju na svečanom defileu povodom Dana Republike u Banjaluci.
Dodik je istakao da Republika Srpska nikom ne želi loše i slavi svoj rođendan – 9. januar i da niko ne može da joj uskrati to pravo.
„Republika Srpska ima sjajan narod, hvala vam svima koji ste ovdje s nama, da pokažemo da smo okupljeni, da se poštujemo i volimo i da smo u miru, sabrani i da znamo šta radimo“, rekao je on.
On je naglasio da je Republika Srpska postigla veliki napredak za 32 godine postojanja i podsjetio da je 30.000 ljudi dalo život za odbranu Republike.
„Zato ne damo Republiku, zato ona u sebi ima moralni, snažan aspekt koji niko ne može da ukine i uskrati. Sloboda je za nas način života“, poručio je predsednik Srpske.
Uspješni sportisti Srpske prodefilovali su centralnom ulicom u Banjaluci, među njima su predstavncici Fudbalskog saveza Republike Srpske, Košarkaškog i Rukometnog saveza, džudisti, karatisti… U defileu su i Noćni vukovi Republike Srpske. Predstavnici lovačkih udruženja, Pošta Srpske, vatrogasnih i spasilačkih službi i organizacija Crvenog krsta ponosno su nosili zastave Republike Srpske u defileu. Prvi u defileu su studenti univerziteta u Republike Srpske. U defileu su i gardisti Republike Srpske, predstavnici Zaštitnog motorizovanog puka. Centrom Banjaluke su prošetali i predstavnici boračkih organizacija i RVI, organizacije logoraša i starješina Republike Srpske.
Odović „bagerista“: Saga o Lameli C obilježila ovu nedjelju u Crnoj Gori
Rušenje Lamele C, stambene zgrade u naselju Zabjelo u Podgorici, počelo je 11. januara, iako se u prizemlju nalazilo oko 15 vlasnika stanova. U pitanju je jedna od tri zgrade u naselju Zabjelo, koje je gradila firma „PS Gradnja“.
Rušenje jedne od tri zgrade u naselju Zabjelo, koje je gradila firma „PS Gradnja“ potvrdila je punomoćnica vlasnika stanova Sanja Radulović koja je kazala da policija nema pravo da prisilno izbaci stanare. Rušenje, koje je krenulo od potkrovlja, sprovodi državno preduzeće Zaštita prostora Crne Gore. Na listu mjesta su i predstavnici Centra za socijalno staranje.
Brojni su komentari bili povodom ove teme i iako mnogi tvrde da je krivica investitoreva, postoje i pozivi na obustavu rušenja kako bi se našlo adekvatno rješenje.
„Stanari nisu krivi što su prevareni od kriminalnih investitora i korumpiranih institucija države. Ako krenemo da rušimo redom i striktno po zakonu, plašim se da bi u Podgorici jedino ostala Stara Varoš. Razgovor je uvijek najbolji model, jer nijedan ljudski život nije vrijedan sukoba između građevinskih lobija i kriminalnih investitora koji su bestragali ovu državu“, napisao je predsjednik DNP-a Milan Knežević.
Mnogi, a kojima se pridružio naš portal, javno su pohvalili ministra Odovića za sprovođenje odluke ali i naglasili da možda i nije prioritet rušenje Lamele, već da bi mogao da preispita slučaj nelegalnih objekata Mila Đukanovića u Kočanima kraj Nikšića a za šta je prethodni resor donio odluku da Đukanović iste mora da sruši. Slučaj je međutim završen bez epiloga te bi Odović mogao preispitati navedeno. Takođe je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević pozvao nadležne državne organe da prvo sruše tzv, ničiju kuću na Goricu, pa potom sve bespravno podignute vile i zdrade dobitnika tranzicije od Podgorice do primorja.
Kako je poručio, nakon toga bi nastala tolika čistina koja bi se mogla iskoristiti u privredne i poljoprivredne svrhe na opštu dobrobit.
– Ajmo prvo da srušimo „ničiju“ kuću od 2000 kvadrata na Gorici, ako nam basta od Mila Đukanovića. Onda da se zaletimo na vile i zgrade dobitnika tranzicije od Podgorice do primorja. Posle toga će biti takva čistina da možemo napraviti dvadeset aerodoma i saditi pšenicu ka u Vojvodini – poručio je Knežević.
Borba iz dana u dan pokazuje da je obicno smece.