Portal BORBA i ove nedelje donosi pregled najvažnijih vijesti koje su obilježile sedmicu za nama.
U ovom pregledu sumiraćemo dva objaveljna razgovora bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice sa fudbalerom Stefanom Savićem, čitaćete i oko izjava ražalovanog predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića i ključnih reakcija na njegove prijetnje „krvnom osvetom“, ali i o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici koja se sada našla na stolu pred Ujedinjenim nacijama kao i poziciju Crne Gore i Srbije po ovom pitanju.
Drugi se čitaju, BORBI se vjeruje!
„Svako jutro kad se probudim nadam se da će mi neko reći da nije istina ovo što se dešava“
Naš portal je došao u posjed komunikacije koju su Medenica (koju SDT sumnjiči da je kao član kriminalne organizacije koju je formirao njen sin vršila zloupotrebu službenog položaja) i fudbaler Atletiko Madrida (koji je neskriveno iskazivao simpatije prema DPS-u) održavali u periodu od 2019. do 2022. godine.
Kapiten crnogorske fudbalske razmjenjivao je mišljenja sa gospodaricom zarobljenog paravosuđa i tokom litija. Tako je 19. marta 2020. poručivao Medenici da budu istrajni (vjerovatno u progonu SPC-a i Srba koji se u to vrijeme odigravao pod dirigentskom palicom Mila Đukanovića). Na kraju te prepiske upozorava sagovornicu da je situacija teška jer je „neprijatelj nevidljiv„.
Medenica: Covjek djelima za zivota obezbijedi besmrtnost. Svaka cast. Veliki si i poseban u svakom pogledu. Izdrzimo. Mi to moramo i mozemo
Savić: Hvala vam na lijepim rijecima..to je najmanje sto mogu da uradim za svoj narod.. samo da istrajemo u ovome..Veliki pozdrav
Medenica: Istrajacemo, ali posledice ce biti teske, dugotrajne i iscrpljujuce. Nepravedno i mnogo u jednom vijeku. No udruzeni je moguce. Sretno!!!
Savić: Bas nepravedno i tesko jer je ovaj neprijatelj nevidljiv.. cuvajte se,pozdravljam vas!
U Vajber prepisci na dan izbora 30. avgusta 2020. Medenica Saviću piše sledeće:
„Cujem da si obavio gradjansku duznost kao i mi jutros u Pg i nazad u nas Kolasin u kome vidim da si i ti pa bi mogao svratiti na kafu severnjacku😂da nam razbijes tremu“.
Međutim, svega tri dana nakon razvlašćivanja DPS-a (2. septembra 2020.), Savić se sa nevjericom obraća Medenici porukama koje pokazuju koliko mu teško padaju rezultati izbora.
Savić: Svako jutro kad se probudim nadam se da ce mi neko reci da nije istina ovo sto se desava..
Medenica: Ima nas jos
Savić: Sad cemo vidjeti koliko nas zaista ima
Đukanović bi da se sveti jer su pali njegovi drugari
Nekadašnji predsjednik države, Vlade i DPS Milo Đukanović ocijenio je da je u Crnoj Gori na sceni politički revanšizam kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta.
„Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete. Onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta. I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra“.
Brojne su reakcije bile na ovaj skandalozni intervju Mila Đukanovića. Izvršna direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković smatra da je jučerašnja izjava bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, u kojoj pominje i krvnu osvetu, vid zastrašivanje i poruka upućena glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću.
„Mislim da su te poruke prije svega upućene Glavnom specijalnom tužiocu i da su upućune zbog hapšenja Zorana Lazovića i Milivoja Katnića koji su čuvari mnogih mračinih tajni prethodnog režima“, poručila je Ćalović Marković u Jutarnjem programu TVCG.
Ona je saopštila je i da je godinama uloga Zorana Lazovića u odrođenim Đukanovićevim poslovima bila vrlo bitna, kao i Aleksandra Mijajlovića iz, kako kaže, Grand klana.
„Ja mislim da to gospodina Đukanovića čini nervoznim, jer je vjerovatno strategija GST-a da polako sužava taj krug i mislim da je i Đukanović došao do tog zaključka da se ta hapšenja sve više približavaju njemu ili članovima njegove porodice – bratu ili sestri. Mislim da on brine i da neko u jednom trenutku može da progovori“, navela je Ćalović Marković i dodala kako je pitanje šta se još nalazi u skaj prepiskama.
Bivši premijer i lider URE Dritan Abazović kazao je da se Milo Đukanović plaši najave superfinala.
„Njegovi bliski prijatelji su procesuirani, a poruke koje je uputio nedavno vjerovatno su prijeteće. One su uput Tužilaštvu, sudstvu, političkim konkurentima“, kazao je on.
On je, gostujući u specijalnoj emisiji Gradske RTV, autora Nikole Đurovića, istakao da je Đukanović slične stvari radio i ranije.
“Ne može se osporiti da je on to vješto radio u svom političkom životu, međutim, sve je manje onih koji se takvih poruka plaše”, ističe Abazović.
Pitanje Srebrenice odloženo ali do kada: Ima li većine u Ujedinjenim nacijama?
Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2. maja trebalo je da se izjasni o rezoluciji o Srebrenici, ali je glasanje odloženo. Ovo je drugi put da se glasanje o rezoluciji pomjera – prvi put je glasanje trebalo biti 27. aprila, pa 2. maja.
Ovo pitanje smatra se kao istorijska pobjeda Srbije i srpskog naroda uopšte jer se u kuloarima čuje da ne postoji dovoljan broj glasova podrške da bi ova Rezolucija bila izglasana. Jehuda Bauer, profesor Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu, koji se u stručnim krugovima smatra najvećim svjetskim autoritetom za pitanja Holokausta i genocida, izjavio je da se Srebrenica ne može smatrati tipskim slučajem genocida.
„Srebrenica se ne može smatrati tipskim slučajem genocida. To je bilo masovno ubistvo pripadnika jedne grupe naroda od strane pripadnika druge grupe naroda. Postoje stotine takvih slučajeva kroz istoriju“, izjavio je Bauer.
Prema saznanjima „Novosti“, izmjenu u kalendaru na Ist Riveru izazvao je najnoviji presjek, po kojem trenutno u zbiru ima više država koje hoće da glasaju protiv dokumenta ili da budu uzdržane, nego onih koje su sigurno „za“.
Posle diplomatske akcije tima Srbije, koji je predvodio predsjednik Aleksandar Vučić, a u kojem su bili i naši kadrovi iz Beograda i Njujorka, veliki broj država odlučio je da bude uzdržan tokom glasanja. I to bi dovelo do toga da pobjeda zapadnih sila koje guraju rezoluciju ne bude ubjedljiva, čime bi se automatski dovela u pitanje i legitimnost skarednog teksta kojim se žigoše cio srpski narod.
U UN svoje stolice imaju 193 države članice. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik iznio je podatak da bi oko 40 zemalja trebalo da bude protiv rezolucije, oko 80 uzdržanih, što znači do skoro dvotrećinska većina nije „za“. Nije upitno da Njemačka i ostali zapadni moćnici mogu mnogima da narede kako da glasaju, ali da dokument iza koga su stale neke od najvećih svetskih sila, podrži sedamdesetak zemalja, ipak, ostavlja gorak ukus u ustima. Zato su dali dodatni rok (pomjeranje na 6. maj ili nešto kasnije) i nazvali ga vremenom za usaglašavanje teksta, a zapravo se radi o pritiscima i pronalaženju načina da „slome“ još neke veće i uticajnije države da im se priklone.
Štab za prikupljanje podrške, kako je rekao predsjednik Vučić, nalazi se u Beču. On je naveo i da smo uspjeli malo da zakomplikujemo stvari.
„Čini se da oni koji su napravili nacrt rezolucije o Srebrenici, s namjerom da ona bude usvojena na Generalnoj skupštini UN, nemaju baš tako sigurnu većinu koja bi im garantovala da će ona biti usvojena i da im je potrebno dodatno vrijeme da razjasne njen sadržaj zemljama koje bi mogle da glasaju, ali se iz nekog razloga dvoume – rekao je poslanik SNS Milovan Drecun.
Podgorica po pitanju Srebrenice itekako podijeljena: Spajić neće o tome da priča, Milatović tvrdi da je stav države poznat, gradonačelnica Sarajeva redom poziva gradove u Crnoj Gori da podrže Rezoluciju
Premijer Milojko Spajić je na pres konferenciji izazvao interesantnu javnu polemiku kada je odbio da komentariše inicijative grantovaca iz NVO sektora koji traže da Crna Gora kosponzoriše Rezoluciju UN o memorijalizaciji „genocida“ u Srebrenici.
Ovo je prvi put da jedan predsjednik Vlade odbija da se oglašava po ovoj tematici. Podsjećanja radi, bivši premijer Zdravko Krivokapić bio je na čelu izvršne vlasti kada je izglasana Rezolucija o Srebrenici u crnogorskom Parlamentu dok je njegov nasljednik na toj poziciji Dritan Abazović u svojim javnim nastupima često o tome govorio, a čak je i posjetio tzv. organizaciju Majke Srebrenice.
Spajić je ovo kazao u takvom tonalitetu da uopšte ne želi da se bavi stvarima iz prošlosti i da neće igrati igru koju su zaplesali svi njegovi prethodnici. Interesantno, upravo je Srebrenica bila politička toljaga u rukama kako bi se destabilizovala vlast u Crnoj Gori, a što se očito pokušava i u ovom trenutku. Pitanje Srebrenice svakako jeste bolno, međuti, brojni svjetski renomirani stručnjaci, a što Borba promptno prenosi prethodnih par dana, bacaju drugu sliku na samo pitanje ovog zločina koji, gle čuda, apsolutno nema veze sa Crnom Gorom (osim po pitanju slanja goriva od strane određene osobe, što je svima u Crnoj Gori poznato).
Sa druge strane, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da Crna Gora“ima državni stav po pitanju Srebrenice“.
“Da li je Vlada promijenila mišljenje u odnosu na državni stav, to je pitanje za Vladu“, rekao je Milatović na konferenciji za medije.
Ovom državniku u pokušaju nije padalo na pamet da se diči svojim stavom o Srebrenici tokom prve polovine prošle godine kada je prosio za srpske glasove po Crnoj Gori, a sada je dao svoj doprinos najžešćoj antisrpskoj kampanji koju su zapadni centri moći pokrenuli protv Srbije i Srba univerzalnim nametanjem 11. jula kao Dana sjećanja na genocid. Sraman je pokušaj prozivanja Vlade zbog neuključivanja u hajku koja se vodi protiv srpskog naroda ovig dana i mjeseci , zarad štika u notesima zapadnih ambasadora. Demonstrirao je Milatović opet štrebersko ponašanje! Šta je sledeće predsjedniče? Da tražiš od Vlade da, dok ima vremena, kosponzoriše Rezoluciju o Srebrenici i pridruži se aktivno žigosanju Srba od strane onih koji su te iste Srbe u svakom svjetskom ratu trijebili kao bubašvabe?