PREGLED NEDELJE portala BORBA: Milatovićevo uključivanje u izborni proces, i prijetnje njegovog tate našoj redakciji, zabrana kanonske UPC u Ukrajini, optužbe na račun Nikole Jovanovića i još uvijek npoznati podaci sa popisa!

0

Portal Borba i ove nedelje donosi pregled najvažnijih vijesti koje su obilježile sedmicu za nama.

U ovom pregledu čitaćete o uključivanju „pristojnog predsjednika Crne Gore“ Jakova Milatović u podgorički izborni proces ali i o prijetnjama njegovog tate našoj redakciji, o zabrani kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve u toj zemlji, o hapšenju novog Saše Sinđelića, o neobjavljivanju rezultata popisa i reakcijama političara na pomenutu temu kao i o najnovijim optužbama koje dolaze na račun Nikole Jovanovića.

Drugi se čitaju, Borbi se vjeruje!

Milatović se uključuje u podgoričke izbore

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović djeluje kao druga politička figura u odnosu na onu koja je prošle godine politički „ovjerila“ Mila Đukanovića. Milatović je pokušao da sebe istinski predstavi kao predsjednika svih građana i tako se nije uključivao u prošlogodišnji vanredni izborni proces.

To međutim sada nije slučaj. Jakov Milatović se sa svoje predsjedničke pozicije otvoreno uključio u izborni proces u Podgorici, a očekuje se da će i formirati pokret koji će nastupiti na podgoričkim izborima u koaliciji sa UROM i PZP-om.

Borba s tim u vezi podsjeća kako je nekada govorio Milatović uoči vanrednih parlamentarnih izbora. Prošle godine, Milatović je pozvao sve političke aktere koji su bili učesnici izbornog procesa i htio da da doprinos političkom dijalogu o ključnim temama za razvoj države.

Kao predsjednik Crne Gore ima, kaže, odgovornost da predstavlja sve građane, zbog čega je donio odluku da u kampanji za predstojeće izbore ne bude aktivan učesnik ispred političkog subjekta čiji je jedan od lidera.

“Crnogorsko društvo pokazuje spremnost za kreiranjem ambijenta u kom dijalog neće biti izuzetak, već pravilo. Ohrabren ovim impulsima, želim sa pozicije Predsjednika Crne Gore da pošaljem jasnu poruku da javni interes jeste moj prioritet, te da će sve moje aktivnosti biti usmjerene na unapređenje crnogorskog društva i imidža Crne Gore u međunarodnoj zajednici. Svjestan da se stabilan politički sistem gradi samo zajedničkim snagama svih dobronamjernih subjekata, očekujem da ćete moj poziv razumjeti kao prvi korak na ovom putu”, zaključuje Milatović.

Milatović međutim godinu dana kasnije, ima drugačije poruke.

Rezultati predstojećih izbora u Glavnom gradu biće jasan signal da država treba da krene drugim putem, ocijenio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović navodeći da ima odgovornost da bude uključen u izborni proces u Podgorici.

Milatović je za „Dan“ rekao da su vanredni izbori u Podgorici bili neminovnost nakon svega što se dešavalo na lokalnom nivou.

Prema njegovim riječima, to je najpoštenije rješenje u datom trenutku.

FOTO: Jakov Milatović

“Kada dogovora nema, a građani trpe, rješenje je jednostavno: vratiti građanima mandat”, naveo je Milatović.

On je kazao da kao odgovoran političar, kao rođeni Podgoričanin, koji je životno vezan za grad, ne može da sa strane posmatra razbijanje nade u promjene.

“Zato imam odgovornost da budem uključen u izborni proces u Podgorici. Uskoro ću obavijestiti javnost na koji način. To je moj grad. Tu sam rođen. Tu sam odrastao. Tu su mi rođena djeca. Tu želim da nastavim da živim”, rekao je Milatović.

On je kazao da izbora očekuje da Podgorica dobije vlast koja će se na mnogo bolji i efikasniji način nositi sa svakodnevnim problemima građana.

“Jer Podgorica zaslužuje bolje”, ocijenio je Milatović.

A Milatovićevom tati smeta Borba: Otac Jakova Milatovića zaprijetio našoj redakciji

Otac predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, Milan Milatović, zaprijetio je putem mejla redakciji BORBE „pravnim sredstvima“ ukoliko nastavimo da prenosimo autorske tekstove njihovog rođaka Petra Milatovića Ostroškog.

Sadržinu njegovog mejla prenosimo u cjelosti:

– Draga redakcijo Borbe, Milan Milatović je, diplomirani pravnik u penziji (70 godina) iz Podgorice. Sin mi je Jakov Milatović, predsjednik Crne Gore, kojega svakodnevno preko vašeg portala blati moj rođak Petar Milatović. Samo da znate u Crnoj Gori postoji oko 300 kuća bratstva Milatovića od kojih se 99% odreklo od tog našeg rodjaka Petra Milatovića. S njim ne priča taman toliko Milatovića. Vidim da mu prenosite sve te laži i nesitine o mom sinu. Ako to ne provjerite i na neki način ne zaštitite moga sina od laži i nestina sigurni budite da ću u zaštiti svoga sina povući sve moguće pravne instance u Crnoj Gori i Evropi – naveo je u mejlu Milan Milatović.

FOTO: Petar Milatović

 

Zahtjev, tj, prijetnja gospodina Milatovića je apsurdna i skandalozna, a naročito zato što dolazi od diplomiranog pravnika. Tražiti od jednog medija da ne prenosi stavove i mišljenja javnih djelatnika i zainteresovane javnosti je bespredmetno u 21. vijeku u državi lideru u evropskim integracijama koja će 2028. postati na član EU, ako je vjerovati dojavama mlađeg Milatovića. Ova prijetnja vraća Crnu Goru decenijama unazad u period kada su komunistički aparatčici kontrolisali svaku igovorenu i napisanu riječ u najkomunističkijoj federalnoj jedinici nekadašnje Jugoslavije. Poražavajuće djeluje činjenica da pristojni predsjednik Crne Gore koju je živio po bijelom svijetu nije rođenog oca upoznao sa evropskim vrijednostima i savremenim tekovinama prosvećenog Zapada. Ako u njih nije ubijedio svog oca, kako onda da očekujemo da iste podrobnije približi građanima Crne Gore.

A BORBA će nastaviti i ubuduće da prenosi sve stavove i mišljenja (za koje smo jasno naznačili da ne predstavljaju nužno i stavove redakcije), bez obzira sviđali se oni kome ili ne. Nismo ustuknuli pred napadima kriminogenog DPS-ovog režima, pa nećemo i pred izolovanim napadom ljutitog tate. Dok smo bili hapšeni i proganjani, boreći za Crnu Goru kojoj je nesumnjivo pripadao i Milatović senior,  dotični se nije sjetio da nas podrži. Kao što se nije sjetio ni da se zahvali kada smo, bez ikakvog interesa, podržavali njegovog sina u političkoj borbi protiv Mila Đukanovića prošle godine.

Umjesto što uprazno prijeti mediju i elaborira rođačke odnose unutar bratstva Milatovića, starijem Milatoviću bi bilo bolje da vidi kako mu je sin skrenuo sa političkog puta na kojem je bio do prije godinu dana.

Kada već Milo Đukanović i klika oko i ispod njega nisu angažovali penzionisane očeve u odbranu svojih likova i (ne)djela, onda je krajnje neočekivano i neprimjereno da to čine ljude koji su doskora bili na istom fonu sa nama i koji su od strane bivšeg DPS-ovom režima prolazili kroz iste nedaće kao mi.

Iskreno se nadamo da se zbog BORBE očito već narušeni odnosi unutar bratstva Milatovića neće dodatno pogoršati, da će se isti vratiti u pristojne okvire i da će od njih takvih koristi imati Crna Gora u poslednjoj etapi svog evropskog puta. Tako ćemo dokazati i nama samima, baš kao i Evropljanima, da smo ostavili za sobom plemenski mentalitet koji nas je „krasio“ vjekovima unazad.

Zakon o slobodi vjeroispovjesti u režiji Vladimira Zelenskog

Ukrajinski paralement (Rada) danas je usvojio zakon o zabrani rada Ukrajinske pravoslavne crkve na teritoriji te zemlje, javljaju mediji.

„Ukraina.ru“ javlja da je za zakon glasalo 265 poslanika.

Zakon stupa na snagu u roku od 30 dana.

Ruska pravoslavna zagranična crkva tim povodom izrazila je saosjećanje vjernicima, javlja TASS.

Inače, ranije je ukrajinski predsjendik Volodimir Zelenski najavio da vlast priprema zakon koji će „ojačati ukrajinsku duhovnu nezavisnost“.

Nacrt ovog zakona usvojen je u prvom čitanju u oktobru 2023.

Kako piše portal „Politika strani“, proces njegovog usvajanja neko vrijeme bio je na pauzi iz nekoliko razloga, a jedan od njih bila je i bojazan Kijeva od moguće reakcije SAD, i to posebno Donalda Trampa, ukoliko bi on ponovo došao na vlast.

Portal dodaje da je, uprkos tome što je zakon gurala vlast, i u samom kabinetu Zelenskog bilo dosta onih koji su bili protiv njegovog usvajanja. Kako se navodi, oni su se bojali potencijalnog raskola vlasti i zaoštravanja međuvjerskih tenzija.

Vaseljenski patrijarh Vartolomej snosi ličnu odgovornost za progon vjernika u Ukrajini, saopštio je Sveti sinod Ruske pravoslavne crkve.

„Rukovodstvo raskolnika koje je Fanar priznao (sjedište Vaseljenske patrijaršije u Istambulu) sa posebnim žarom zahtijevalo je donošenje zakona o stvarnoj zabrani Ukrajinske pravoslavne crkve, a patrijarh Vartolomej, koji je ranije javno odobravao krivično gonjenje i hapšenja njenih jeraraha i svještenstva, otvoreno je podržavao akcije (kijevskih) državnih vlasti, čija je svrha raspeće i uništenje kanonske crkve u Ukrajini. Dakle, carigradski patrijarh snosi ličnu odgovornost za organizovanje progona vjernika Ukrajinske pravoslavne crkve“, navodi se u saopštenju Sinoda.

Foto: Vaseljenski patrijarh Vartolomej

 

Novi Saša Sinđelić u Spužu

Specijalno državno tužilaštvo saslušalo je prije nekoliko dana uhapšenog poljskog državljanina Kamila Kšištofa Kuzmicna (38).

Naime, ovaj Poljak kojeg matična država potražuje preko Interpola, lažno je optužio predsjednika DNP-a Milana Kneževića da švercuje ljekove iz Sjeverne Makedonije i da sa LIDL-om gradi magacine po Zeti.

Kako saznajemo, da bi dobio azil u Crnoj Gori, on je nadležnim organima saopštio da ima saznanja o ovim Kneževićevim aktivnostima. Svoje tvrdnje nije potkrijepio dokazima, već se iste svode na priču „rekla-kazala“.

Njegovo svjedočenje, po bujnosti mašte i nelogičnostima, neodovoljivo podsjeća na tvrdnje Saše Sinđeliće u fabrikovanoj aferi „državni udar“.

Podsjetimo, Kuzmin Kšištof Kuzmicn uhapšen je oktobra prošle godine u Baru. Za njim je raspisana međunarodna potjernica NCB Varšava radi privođenja na izdržavanje kazne zatvora u trajanju od šest godina zbog krivičnih djela stvaranje i vođenje kriminalne organizacije, prevara i ovjeravanje neistinitog sadržaja.

– Traženo lice se u našoj zemlji nekoliko nedjelja skrivalo pod lažnim identitetom. On se sumnjiči da je 2008. i 2009. stvorio kriminalnu organizaciju u Poljskoj sa ciljem pribavljanja protivpravne imovinske koristi putem sklapanja ugovora više lica sa bankama, a pritom obmanjujući osoblje banaka u vezi okolnosti relevantnih za pribavljanje zajmova. Lociranju lica prethodila je intezivna međunarodna operativna policijska saradnja sa nadležnim timovima za ciljane potrage Republike Srbije i Poljske“, saopštili su su iz policije nakon hapšenja.

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević reagovao je na optužbe koje je na njegov račun pred nadležnim organima izrekao uhapšeni poljski kriminalac Kamil Kšištof Kuzmicn (38).

Poljak je u namjeri da dobije politički azil neosnovano optužio Kneževića da švercuje ljekove iz Sjeverne Makedonije i da sa LIDL-om gradi magacine po Zeti.

Knežević je pozvao VDT-a da ga odmah procesuiraju, te Viši sud da oslobodi Poljaka kako bi mu se dodijelio politički azil po skraćenoj proceduri.

– Pozivam VDT da me na osnovu pisma i iskaza izvjesnog poljskog državljanina K.K.K. odmah sasluša i odredi mi pritvor, a da Viši sud gospodinu 3K ukine ekstradicioni pritvor, i da mu se po kratkom postupku dodijeli politički azil. Istovremeno, mojim odlaskom u pritvor, nepoznatom bratu Poljaku zavještavam sve magacine Lidla na području Zete, sve kontejnere ljekova prošvercovanih iz Makedonije, uz molbu da mi makar ostavi kutije bromazepama u dugim zatvorskim noćima. A pošto odavno u svom vlasništvu imam hotel Mogren, restoran Obalu, FK Zeta, taxi sluzbu, zemljište po primorju, iste poklanjam fondaciji papa Vojtila kako bi širili ekumenizam svijetom – poručio je Knežević za BORBU i dodao:

– Takođe, pozivam sve koji čekaju ekstradicioni pritvor, da obavezno napišu pismo kako imaju saznanja da sam u stvari ja pucao na Trampa, i tako izbjegnu izručenje, i ostanu da žive u Crnoj Gori, a ja cu doživotno robijati zbog svojih i njihovih grehova – zaključio je Knežević.

FOTO: Knežević

 

Ozibljne optužbe na račun Nikole Jovanovića

Budvanin Goran Slovinić optužio je lidera liste „Budva naš grad“ Nikolu Jovanovića za lažno prijavljivanje.

Slovinić je u Fejsbuk prepisci naveo da ga Jovanović lažno prijavio SDT-u, te da ga je optužio da se bavi kamatašenjem.

On je pozvao Jovanovića da kaže ko finansira listu „Budva naš grad“.

– Mene u SDT prijavljuješ lažno da sam kamataš? Kaži ko su ti finansijeri Budva naš Padrini? Stižu li pare od KOKAINA? – upitao je Slovinić Jovanovića putem Fejsbuka.

U nastavku prepiske posavjetovao ga je da povede računa o održavanju čistoće u Budvi.

– Evo su Budvu nazvali SMRDIGRAD. Bolje bi ti bilo da očistiš ovaj grad od smeća da se ne zarazimo, da koleru ne dobijemo, nego što se baviš procentima oko izborima – poručio je Slovinić.

Budvanin Goran Slovinić u nastavku se na svom Fejsbuk profilu obratio nosiocu liste „Budva Naš grad“ Nikoli Jovanoviću, kojeg naziva prpadnikom kokainskog kartela „Budva naš Padrini“.

Slovinić je Jovanovića upitao sledeće:

„Jesu li ovo BIL lica koje si spominjao? Ima li šećera? Je li stigao šećer u Bar, a špijundaro? Đe su ti kamataši koji finansiraju tvoju listu, kaži građanima Budve!“ – napisao je Slovinić.

On je pozvao Specijalnog državnog tužioca (SDT) Vladimira Novovića da ispita ko su vlasnici lokala „Padrini“ i na koji način je stečeno vlasništvo.

„Tvrdim, kao što i svi građani Budve znaju da je uzet na kamatu. Inače, u lokalu Padrini je štab kriminalaca, korumpiranih lica koji trenutno rade u opštinskoj upravi i podržavaju listu Nikole Jovanovića – Budva naš Padrini“, poručio je Slovinić.

On je podsjetio da ga je Jovanović lažno prijavio SDT-u pred lokalne izbore u Budvi 26. maja ove godine, optuživši ga da je kamataš.

“ Građani Budve treba da znaju da je Nikola Jovanović doveden u Budvu kao sluga Bata Carevića, a kasnije i Mila Božovića koji je procesuiran za šverc više tona kokaina zajedno sa Radovanom Perovićem inače vlasnikom lokala Padrini. Ova lica su glavni finansijeri kriminalno-političke liste Nikole Jovanovića Budva naš grad. I oni nisu jedini, ima ih još“ , naveo je Slovinić i obratio se građanima Budve:

“ Vi koji ste glasali listu Budva naš Padrini predvođenu Nikolom Jovanovićem, a koji ste na anti DPS-SD i SDP platformi, razmislete dobro hoćete li dati povjerenje ovom narko-kamataškom kartelu na sledećim izborima. A ovo ako ništa drugo zbog najave Nikole Jovanovića postizbornih pregovora sa DPS-om i želje da sa njima formira vlast u Budvi. Ovo je najavio u emisiji Reflektor Tv Vijesti“ , istakao je Slovinić.

Kako kaže, Budva je grad u kojem njegova familija živi preko 200 godine, a u kojem vlada komunalni haos.

„Budva je ove sezona deponija smeća. Turisti su sa razlogom kraljicu mediterana nazvali SMRDIGRADOM, jer je grad pun smeća, razrovane i raskopane ulice u špicu sezone, od šetalista je napravljeno vašariste gdje je Nikola Jovanovic izdavao lokacije njegovim podržavaocima npr Boks-Kruski je na šetalistu preko 6-7,  a struja spojena sa ulične rasvjete. Sva bogata klijentela koja je dolazila u Budvu se preselila u Porto Montenegro i Porto-Novi zbog ovakvog javašluka i katastrofalnog vođenja grada“ , poručio je Slovinić.

Popis još na čekanju

Ne daj Bože da u Monstatu operišu narod kao što „unose“ podatke, niko ne bi preteka dok oni zakažu operaciju. Lakše je izbrojati zvijezde na nebu nego ljude u Crnoj Gori.  P.S. A koliko ih je tek umrlo čekajući da ih Monstat upiše kao žive?

Ovako je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević komentarisao današnje pisanje medija da se još uvijek ne zna kada će biti objavljeni konačni rezultati popisa.

– Objavljivanje rezultata popisa definisano je članom 30 Zakona o popisu, kojim je predviđeno da će Uprava za statistiku konačne rezultate objaviti prema Godišnjem planu zvanične statistike i Kalendaru objavljivanja statističkih podataka. Navedenim dokumentima je definisano da će se saopštenja o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2023.godine objavljivati sukcesivno u drugoj polovini godine, nakon unosa, obrade i kontrole podataka. O tačnom datumu objavljivanja podataka Uprava za statistiku će blagovremeno obavijestiti javnost – kazali su iz Monstata.

Tvrde da ne kasne sa objavljivanjem podataka, s obzirom da je to planirano u drugoj polovini godine.

– Uprava za statistiku sprovodi sve aktivnosti planirane Zakonom o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, a koji se odnose na obavezu da se građanima da mogućnost provjere podataka koji se odnose na etničko-kulturološka pitanja prikupljena popisom putem specijalnog softvera. Proces javne nabavke za izradu softvera, kao i izrada samog softvera, jeste završen, ali još uvijek traje javna nabavka za reviziju koda specijalnog softvera, koja je takođe predviđena Zakonom o popisu. Nakon što se cjelokupan proces završi i građanima da mogućnost da provjere podataka o etničko-kulturološkim karakteristikama, steći će se uslovi za konačno objavljivanje podataka – poručili su iz Monstata.

Unos podataka sa popisa stanovništva, domaćinstava i stanova započet je 1. februara.

– Očekuje se da će unos i obrada podataka trajati oko šest mjeseci, kako je i ranije komunicirano u javnosti. Unos podataka se odvija u skladu sa planiranom dinamikom i nema kašnjenja – saopštili su ranije iz Monstata.

Za posao unosa podataka sa popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, koji je počeo 1. februara, angažovano je 120 operatera.

Preliminarni rezultati popisa koje je početkom godine objavio Monstat pokazuju da u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, što je za dva odsto više nego 2011. godine. Popisom su, kako su ranije kazali iz Monstata, prikupljeni podaci o 217.441 domaćinstvu i 396.873 stana, dok su tokom faze prikupljanja podataka popisana ukupno 673.203 lica.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.