Predstavljen novi Vodni informacioni sistem
Uprava za vode predstavila je danas svoj novi Vodni informacioni sistem (VIS) – jedinstvenu bazu podataka o površinskim i podzemnim vodama, kojim se želi obezbijediti čvrsta osnova za održivo upravljanje vodnim resursima u Crnoj Gori.
Baza podataka o vodnim tokovima, rijekama, prisustvu podzemnih voda i drugim hidrološkim karakteristikama autorizovanim korisnicima omogućava da dobiju informacije o konkretnim lokacijama, identifikuju rizike od poplava, zone zaštite izvorišta, položaj i uticaj industrijskih objekata i deponija.
Otvarajući skup, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković je kazao da država Crna Gora ima obavezu da zaštiti vode, da ih čuva za sadašnje i buduće generacije.
„VIS nam pruža moćan alat za ostvarivanje ovog cilja. On omogućava transparentnost, efikasnost i saradnju na nivou koji ranije nismo mogli ni da sanjamo. Ovaj sistem će nam pomoći da bolje razumijemo dinamiku naših rijeka, jezera i vodnih izvora. Omogućiće nam da identifikujemo i reagujemo na potencijalne prijetnje, a podržaće različite segmente društva u razvoju i boljem i kvalitetnijem planiranju i projektovanju“, rekao je Joković.
On je dodao da se regionalni, nacionalni i lokalni korisnici voda i zemljišta, službe za spasavanje, poljoprivrednici, eksperti za zaštitu životne sredine, pa i drugi zainteresovani subjekti, mogu služiti podacima na jednom mjestu.
„Ovakav sistem može da povezuje sve institucije koje se bave upravljanjem vodama na nacionalnom ili regionalnom nivou“, kazao je Joković.
Direktorica Uprave za vode Vesna Bajović dodala je da će „VIS pomoći da bolje pratimo i zaštitimo naše vodne resurse, istovremeno pružajući tačne i kvalitetne podatke građanima i građankama kao i privredi“.
„Jer digitalna transformacija proizilazi upravo iz njihovih potreba i radi se za njih. Vjerujem da smo kreirali alat od neprocjenjive koristi za privrednike i građane. Investitori mogu precizno procijeniti izvodljivost projekata, uzimajući u obzir hidrološke faktore, dok građani mogu dobiti važne informacije o tome da li je određena lokacija pogodna za gradnju, s obzirom na rizik od poplava i druge vodne karakteristike”, pojasnila je Bajović.
Danas je predstavljena prva fazu projekta, koja se koristi u Upravi za vode, a druga faza kreće naredne godine kada će se obezbijediti automatizacija razmjene podataka sa institucijama u Crnoj Gori i nakon koje će VIS biti dostupan i široj javnosti.
Vlada Crne Gore i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, istakao je ministar Joković, ostaju posvećeni daljem unapređenju stanja u oblasti voda.