Razgovori Teherana i Vašingtona treba da se vode kako bi se očuvali iranski nacionalni interesi, sve dok oni ne podrazumijevaju „prijetnje i nerazumna očekivanja“, saopštio je predsjednik Irana Masud Pezeškijan.

On je istakao da je uzimajući u obzir zahtjeve prijateljskih regionalnih zemalja da se odgovori na predlog predsjednika SAD za razgovore, naložio ministru spoljnih poslova da pripremi teren za pravedne i poštene pregovore, u atmosferi bez prijetnji i nerazumnih očekivanja, prenosi Rojters.

Očekuje se da će se specijalni izaslanik američke Bijele kuće Stiv Vitkof i iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči sastati u petak u Istanbulu kako bi razgovarali o mogućem nuklearnom sporazumu, prenio je ranije portal „Aksios“ pozivajući se na neimenovane izvore.

„Aksios“ je izvijestio i da je administracija američkog predsjednika Donalda Trampa poručila iranskim vlastima preko više kanala da je otvorena za pregovore o postizanju sporazuma, kao i da bi sastanak dvije delegacije mogao bi da bude održan ove nedjelje u Turskoj. Osim toga, Aksios navodi da Turska, Egipat i Katar, koji su učestvovali u radu na prevenciji rata u cijelom regionu, žele da sporazum preduprijedi eventualni regionalni rat.

Zvaničnici Bijele kuće su ranije saopštili da Tramp nije donio konačnu odluku o napadu na Iran i da je otvoren za diplomatsko rješenje.

Tagovi