Predsjednički izbori u Rumuniji potvrdili nezaustavljiv trend u Evropi: Suverenizam se vraća na velika vrata, na redu je Crna Gora
Rezultati prvog kruga predsjedničkih u Rumuniji potvrdili su trend da se širom Evrope na vlastima vraćaju političari, odnosno političke opcije koje zagovaraju suverenizam kao glavnu platformu, kako u unutrašnjim, tako i u spoljnim poslovima.
Dok se u Crnoj Gori građanističko – liberalna ideologija pokušava nametnuti kao ključna evropska vrijednost koja nam garantuje dugo sanjano članstvo u Evropsku uniju, svjedočimo da se širom EU kao pobjednici izbora javljaju snage koje reafirmišu ideju suverenizma kao vodećeg principa u kreiranju politika.
Naime, u drugi krug predsjedničkih izbora u Rumuniji nakon jučerašnjeg glasanja plasirali su se nezavisni kandidat Kalin Đorđesku i liderka opozicije Elena Lasčoni. Đorđesku je osvojio 22,95 odsto glasova, a Laskoni 19,2 odsto.
Treće mjesto zauzeo je aktuelni rumunski premijer iz Socijaldemokratske partije Marsel Čolaku sa 19,16 odsto glasova. iako je važio za glavnog favorita za pobjedu. Nakon poraza, Čolaku je najavio da će ostati na mjestu premijera do izbora novog.
Koliko su izborni rezultati šokrali političare koji su u Rumuniji u minulom periodu bespogovorni sprvodili politiku iz zapadnih centara moći govori u prilog i izjava bivšeg zamjenika generalnog sekretara NATO-a i takođe predsjedničkog kandidata Mirčee Đoane koji je rekao novinarima da će se povući iz aktivne politike nakon „iznenađujućih i razočaravajućih“ rezultata u prvom krugu glasanja.
Jučerašnji pobjednik Đorđesku je poznat po religioznim i nacionalističkim stavovima koji odstupaju od proliberalnog stanovišta koje iz Brisela nameće svim onim zemljama u našem regionu koje su na tzv. evropskom putu. Ako se ovome pridodaju njegovi pacifistički stavovi po pitanju odnosa sa Rusijom i kritike na račun rumunskog članstva u NATO i činjenica da se u drugi krug plasirala kandidatkinja opozicione partije desnog centra Elena Laskoni, može se utvrditi da rukovodeća garnitura u Rumuniji, koja doslovce izvršava naloge iz Brisela, Vašingtona, Londona, doživjela debakl.
Rezultati iz Rumunije samo se nadovezuju na one iz Italije, Holandije, Austrije, Njemačke i ostalih zemalja koji su ušli u prilog prosuverenističkim snagama koje se u proliberalnim evropskim političkim i medijskim kružocima pežorativno tretiraju kao prodesničarske.
Ovaj trend „otpisivanja“ prograđanističkih i liberalnih političkih grupacija mogao bi uskoro da uzme maha i u Crnoj Gori, uprkos tome što se isti svim silama trude predstaviti kao jedini nosioci progresivnih evropskih vrijednosti u društvu. Uostalom, rezultati izbora u Budvi su pokazali da su tzv. građanske partije poput GP URA, PES i slični u padu. Zaočekivati je da će se sličan epilog ponoviti i u Beranama 8. decembra.
Ako je suverenističko i antoneto raspoloženje u porastu u Rumuniji, onda je zaočekivati je da se u Crnoj Gori (u kojoj je averzija prema NATO-u još izraženija) ponove slični trendovi na narednim izborima, kako na lokalnom, tako i na državnom nivou.