Predmeti „ostarili“, tužilaštva lagala da se postupa u 2.000 neaktivnih

0

U izvještajima o neriješenim predmetima (Ktn), koji su formirani po nepoznatom učioniocu, a koji su dostavljeni Tužilačkom savjetu, u više od 2.000 slučajeva nastupila je zastarjelost, a oni su i dalje držani i neistinito predstavljeni kao aktivni, odnosno kao da se u njima postupa.

Najviše takvih predmeta, prema podacima koji su „Danu“ dostavljeni iz Tužilačkog savjeta, bilo je u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici. Jedan predmet koji je netačno predstavljen kao aktivan, a u kom je nastupila zastarjelost vođen je čak i u Specijalnom državnom tužilaštvu. O kojem predmetu je riječ nisu naveli, a to nije poznato ni članovima Savjeta jer je, prema nezvaničnim saznanjima tog medija, naveden samo broj pod kojim je taj slučaj formiran.

– U izvještaju je navedeno da su se u određenim tužilaštvima predmeti po nepoznatom učiniocu u kojima je nastupila zastarjelost vodili kao aktivni. Riječ je o 1.958 predmeta u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, 132 predmeta u Osnovnom državnom tužilaštvu u Rožajama, 46 predmeta u osnovnim državnim tužilaštvima na Cetinju i u Kolašinu, 11 predmeta u Osnovnom državnom tužilaštvu u Baru, sedam predmeta u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici i po jednom predmetu u Specijalnom tužilaštvu i u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju – saopšteno je iz Sekretarijata Tužilačkog savjeta.

Najavili su i da će vrhovni državni tužilac Milorad Marković zatražiti od rukovodilaca državnih tužilaštava da dopune dostavljene izvještaje, nakon čega će im biti dostavljeno uputstvo za postupanje u Ktn predmetima.

Kako je ranije objavljeno, na sjednici TS koja je održana 25. aprila, tužilaštva su dostavila izvještaje o Ktn predmetima. Tada je uočeno da je više od 2.000 predmeta koji se vode kao aktivni u stvari zastarjelo.

– U vezi sa izvještajima državnih tužilaštava koji se odnose na neriješene predmete po nepoznatom učiniocu (Ktn predmete), Tužilački savjet je konstatovao da se odredbe Zakonika o krivičnom postupku ne primjenjuju istovjetno u praksi državnih tužilaštava u odnosu na okončanje predmeta u slučaju nastupanja zastarjelosti krivičnog gonjenja, te da bi to pitanje trebalo uputiti na Vrhovno državno tužilaštvo kao zapažanje. Savjet je konstatovao da je Sekretarijat Tužilačkog savjeta sačinio izvještaj na osnovu podataka dostavljenih od državnih tužilaštava o broju Ktn predmeta u kojima je nastupila zastarjelost, a koji su se u vrijeme sačinjavanja izvještaja još vodili kao aktivni, te da je ove informacije potrebno dostaviti VDT-u na dalje postupanje. Imajući u vidu nadležnosti Vrhovnog državnog tužilaštva, Tužilački savjet je zaključio da Vrhovno tužilaštvo treba da zatraži od svih rukovodilaca da izvrše popis Ktn predmeta u radu i sačine izvještaj shodno utvrđenom stanju, s planom za otklanjanje nepravilnosti – saopšteno je iz Tužilačkog savjeta nakon pomenute sjednice.

Iz TS su objasnili da su Ktn predmeti formirani po nepoznatom učiniocu, a da je za njihovo identifikovanje odgovorna policija.

– Uz napomenu da se Ktn predmeti odnose na predmete formirane po nepoznatom učiniocu, odnosno da učinilac tih krivičnih djela nije otkriven, a da otkrivanje učinilaca krivičnih djela nije u nadležnosti državnih tužilaštava, već Uprave policije, obavještavamo vas da je na osnovu dostavljenih podataka iz državnih tužilaštava sačinjen Izvještaj o broju Ktn predmeta u kojima je nastupila zastarjelost – pojasnili su iz TS-a, prenosi „Dan“.

Zahtjev da im se dostave podaci o predmetima koji su neriješeni i formirani su po nepoznatom učiniocu TS je uputio svim tužilaštvima pošto su otkrili da je u depou Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici „trunulo“ oko 3.500 predmeta koji godinama nisu dodijeljeni u rad tužiocima. Do toga je dolazilo pošto su tužioci koji su postupali u tim slučajevima napredovali u druga tužilaštva. Njihovi predmeti formirani po nepoznatom učioniocu nisu dodjeljivani u rad drugim tužiocima, pa je nastupila zastara.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.