Pred Podgoričanima i Budvanima nikad lakši izbor ove jeseni: Kazniti sabotere koji vraćaju DPS u život!
U Podgorici i Budvi, po mnogo čemu dva najvažnija grada u Crnoj Gori, ove jeseni biće održani vanredni lokalni izbori. U Glavnom gradu po prvi, a u prijestonici turizma po drugi put u kratkom vremenskom roku.
Vršenje prve postdepesovske vlasti u Podgorici je mjesecima bilo blokirano od strane odbornika ad hok formiranog Pokreta za Podgoricu koji su u lokalni parlamnet ušli sa PES-ove liste. Nakon raskola u PES-u i odvajanja Jakova Milatovića od svog nekadašnjeg pobratima Milojka Spajića, grupa odbornika bliska predsjedniku države opstruirala je rad lokalne samouprave, fingirala pregovore sa ostatkom većine o nastavku vršenja vlasti, da bi na kraju uz pomoć DPS-a, njegovih satelita i novootkrivenih partnera iz GP URA istu srušila u Podgorici.
Nakon svega, može se zaključiti da ova saboterska grupacija Jakova Milatovića nikada nije ni imala iskrenu namjeru da postigne dogovor sa ostalim konstituentima podgoričke vlasti, već da je sruši uz podršku poraženih snaga koje su naprasno oprostile sve predsjednikove prošlogodišnje grijehe iz vremena kada je politički penzionisao Mila Đukanovića i započeo svoju „pomiriteljsku ulogu“ u Crnoj Gori.
U rušenju vlasti u Podgorici koja nije odgovarala dvjema interesnim grupacijama koje kontrolišu Prva i Druga familija, Milatovića su podstrekivali, pored njihovh političkih ekspozitura, i mediji koji su u vlasništvu ovih pomenutih „država u državi“. Prošlomjesečno izglasavanje skraćenja mandata Skupštini Glavnog grada ogolilo je pravu prirodu i svrhu privremeno osnovanog Pokreta za Podgoricu. Svjesni svoje uloge u rušenju prve postdepesovske vlasti u Glavnom gradu, Milatovićevi sledbenici su odlučili da se politički zakamufliraju i priključe koaliciji koju će ispred GP URA na izborima 29. septembra predvoditi Luka Rakčević. Ukoliko ova koalicija bude tast na vagi prilikom formiranja nove vlasti u Podgorici, biće intresantno vidjeti sa kime će voditi razgovore – da li sa onima od kojih su pobjegli i usput im srušili vlast ili sa onima sa kojima su srušili vlast čiji su dio bili do raskola u PES-u.
Politička agonija u Budvi traje malo duže nego u Podgorici, tačnije od trenutka kada je sredinom aprila prošle godine uhapšen nekadašnji predsjednik Opštine Milo Božović.
Odmah nakon toga dolazi do sukoba dvije struje unutar koalicije koju je 23. oktobra 2022. do ubjedljive pobjede predvodio Božović. Jednu od te dvije struje predvodio je Nikola Jovanović, bivši predsjednik Skupštine Opštine Budva. Njegova grupa je imala sličan razvojni put kao ova odmentnuta podgorička ekipa oko Jakova Milatovića. I ona je nakon mjeseci prepucavanja, simuliranja pregovora sa dojučerašnjim partnerima odlučila da izglasa skraćenje mandata budvanskoj skupštini. I gle čuda u pomoć su im 25. marta ove godine, kao i Milatovićevim saborcima nedavno u Podgorici, pritekli odbornici DPS-a i satelita.
Ni junski izbori nisu razriješili budvanski Gordijev čvor, iako je glavni zamrsitelj, Nikola Jovanović, bio spreman, zarad funkcije predsjednika Opštine, i na saradnju sa DPS-om i SDP-om. Iako su partije koje čine vlast na državnom nivou do poslednjeg trenutke bile spremne na dogovor oko formiranja vlasti, Jovanovićeva grupa je i tu ruku saradnje odbila neprihvatanjem Đorđa Zenovića iz Demokrata za predsjednika Skupštine Opštine Budva. Kako je prošlog petka istekao rok za formiranje vlasti u Budvi, novi izbori u metropoli turizma zakazani su za 17. novembar.
Osim toga što su svaka u svom gradu blokirale normalno funkcionisanje vlasti, grupe okupljene oko Jakova Milatovića i Nikole Jovanovića su fudbalskim žargonom razigrale DPS koji će nakon ovih lokalnih izbora izaći još jači. Zato je na biračima u ovim sredinama da kazne DPS-ove asistente u rušenju vlasti.