Povećanje plata u trgovinskim lancima dovodi do rasta cijena, Vlada da predvidi inflatorne pritiske
Od 1. oktobra, svi veći trgovinski lanci u Crnoj Gori, kao što su Voli, Domaća trgovina, HD Laković i Mercator, suočiće se s povećanjem plata za svoje zaposlene, kao odgovor na implementaciju vladine politike “Evropa sad 2”. Ova promjena, koja će obuhvatiti preko 2000 radnika samo u Voliju, očekuje se da izazove lančano povećanje cijena u maloprodaji. Misli li iko normalan da trgovci neće podići cijene u ovakvim okolnostima?
Stručnjaci predviđaju da će trgovinski lanci, kako bi pokrili povećane troškove rada, morati da prilagode cijene svojih proizvoda. Povećanje plata nije jedini trošak s kojim se suočavaju i za nekontrolisani porast cijena ne možemo samo optuživati prodajne objekte; distributeri robe, koji takođe imaju veliki broj zaposlenih, suočavaju se s istim izazovom, što će dodatno uticati na rast cijena na tržištu. Male tradicionalne radnje takođe će podići cijene, jer će morati da prate trend velikih lanaca kako bi ostale konkurentne na tržištu.
Rast troškova rada neminovno će dovesti do povećanja cijena proizvoda na policama. Ovo nije samo pitanje održavanja profitabilnosti, već i preživljavanja u novim tržišnim uslovima. Ova situacija izazvala je zabrinutost među građanima koji strahuju od pada kupovne moći. Već sada se jedva krpi kraj sa krajem. Ako cijene porastu, biće još teže.
Povećanje broja marketa u Crnoj Gori takođe doprinosi ovoj dinamici. Veliki trgovački lanci otvaraju nove markete, čemu je razlog visoke marže u zemlji. Ovakvi potezi trgovaca ukazuju na profitabilnost investicija u sektoru maloprodaje, uprkos pritiscima na povećanje plata. Visoke marže omogućavaju trgovcima da lakše apsorbuju rast troškova, ali takođe podstiču kontinuirani rast cijena za krajnje potrošače.
Ovu ili sličnu situaciju u Crnoj Gori smo imali prilikom implementacije programa Evropa sad 1. S obzirom na ove promjene, Vlada Crne Gore mora pažljivo razmotriti svoje korake. Ukoliko ne budu u mogućnosti da predvide i kontrolišu inflatorne pritiske, standard građana bi mogao biti ugrožen. Budući da je ova promjena neizbježna, ostaje da se vidi kako će i hoće li Vlada i trgovinski lanci zajednički raditi na ublažavanju potencijalnih posljedica po ekonomiju i građane Crne Gore.
Pored Vladinih mjera za smanjenje inflatornog pritiska, stručnjaci smatraju da bi ulazak svjetskih trgovinskih lanaca na tržište, kao što je Lidl, mogao bi doprinijeti konkurentnosti i potencijalnom snižavanju cijena. Dolazak velikih internacionalnih igrača na tržište često rezultira poboljšanjem ponude i kvalitetnijim uslugama, što bi moglo imati pozitivan uticaj na crnogorsku ekonomiju i standard građana.