Potvrđeno iz FSB-a: NATO koristio tajne podatke koje je dostavljao Safronov

0

Bivši savjetnik šefa „Roskosmosa“, Ivan Safronov, koji je osuđen na 22 godine zavora zbog veleizdaje zbog špijunaže, prenosio je njemačkim i češkim obavještajnim službama tajne informacije o kopnenoj operaciji ruske vojske u Siriji, kao i o ruskim satelitima.

Informacije koje je prenosio Safronov je, kako je saopštio predstavnik ruskog FSB-a, Aleksandar Čaban, potom koristio NATO.

Prema podacima istrage ruske Federalne službe bezbjednosti (FSB), Safronov se prvi put sastao sa Demuri Voronjinom krajem 2015. godine. On se tada predstavio kao državljanin Njemačke, rukovodilac konsalting kompanije.

„Izveštaji o kopnenoj operaciji oružanih snaga Ruske Federacije u Siriji. Ta informacija je u tom trenutku bila tajna. Nešto kasnije su skinuli oznaku tajnosti. U tom trenutku je ta informacija bila apsolutna tajna“, rekao je Čaban.

Safronov je, kako je kazao on, veoma brzo sakupio svu informaciju, a bilo je jasno da je on dosta toga već i imao sakupljeno, jer je ta tema u tom trenutku bila veoma aktuelna.

Nagrada je, kako otkriva ovaj FSB-ovac, bila skromna. Naime, Safronov je od Voronjina dobio oko 200 dolara. Voronjin je iznos za ovu vrstu usluge, prenosi „Sputnjik”, obračunavao po količini teksta koju je Safronov isporučivao..

Čaban dodaje i da je ta, za ovakvu vrstu izdaje zemlje veoma mala, suma odgovarala Safronovu jer je on obavio oko sedam zadataka koje mu je naručio Voronjin.

Inače, Voronjin, koji je imao i državljanstvo Nemačke, takođe je osuđen za državnu izdaju na 13 godina i tri mjeseca strogog režima.

NATO koristio informacije o ruskim satelitima

Čaban je, takođe, saopštio i da je Safronov imao kontakt sa državljaninom Češke, Martinom Larišom.

Njega ruske specijalne službe smatraju pripadnikom češke obavještajne službem. Safronov je njemu prenosio informacije o ruskim satelitima.

„U pitanju su vojni sateliti koji su obavljali određene zadatke od velike važnosti za Glavnu obaveštajnu upravu Generalnog štaba. Te tajne podatke o satelitima GRU-a je, potom, koristio NATO“, istakao je Čaban.

Sada je potrebno, zaključuje on, utvrditi u kakvom su stanju ti sateliti trenutno, u kakvom su stanju bili tada jer oni, pojasnio je on, ne rade uvijek u punom kapacitetu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.