Potrebno više testiranja na HIV i češća upotreba prezervativa
Neophodno je povećati stopu testiranja na HIV i upotrebe prezervativa, apostrofirano je u godišnjem izvještaju o realizaciji Akcionog plana 2021- 2023 za sprovođenje Programa za borbu protiv HIV/AIDS za period 2021. do 2023. godine.
Kako bi se ova dva važna cilja postigla, obezbijeđeni su testovi na HIV u svim javnim zdravstvenim ustanovama.
Navode da je jedan od operativnih ciljeva i obezbijediti održive, lako dostupne usluge osobama koje žive sa ovim virusom i osobama koje su u riziku u odnosu na HIV, zasnovane na povjerljivosti i prijateljskom pristupu.
Još jedan cilj, zacrtan ovom strategijom je i da se učine dostupnim nove metode prevencije za osobe koje žive sa HIV-om i za osobe koje su u riziku u odnosu na taj virus.
Sudeći prema dokumentu, objavljenom na sajtu Vlade, broj testiranih na HIV u 2021. godini je bio 428, a u 2022. godini 524.
„Broj testiranja brzim testovima je bio 480 (2021. godine) i 570 (2022. godine). Treba imati u vidu da se pojedine osobe testiraju više od jednom, pa je broj upotrebljenih brzih testova viši u odnosu na broj osoba koje su testirane na HIV“, navodi se u dokumentu.
Ističu da je obezbjeđivan rad ukupno osam savjetovališta za HIV, te da je broj posjeta i testiranih u savjetovalištu bio ukupno 606 u 2022. godini.
To su ujedno i posljednji podaci koji su dostupni.
Od nevladinih odrganizacija koje su učestvovale u kampanjama izdvojeni su NVO: MHF, CAZAS, JUVENTAS, QUEER of MONTENEGRO U cilju promocije testiranja na HIV, NVO CAZAS je razvila web aplikaciju “Zdraviša” koja je dostupna na www.zdravlje.co.me/zdravisa
„Aplikacija nudi mogućnost samoprocjene rizika u odnosu na HIV i PPI, i u skladu sa tim daje povratne edukativne informacije i savjete. Korisnici aplikacije potpuno besplatno i anonimno da urade samoprocjenu rizičnog ponašanja u odnosu na HIV i polno prenosive infekcije kroz 10 pitanja na koja se odgovara odabirom ponuđenih odgovora“, navodi se u dokumentu.
Nakon završene procijene, ukoliko je prepoznat rizik, korisnici se upućuju na testiranje.
Kako navode, Institut za javno zdravlje je počeo aktivnosti na mapiranju laboratorija u Crnoj Gori i izrađen je upitnik koji će se koristiti za prikupljanje podataka iz privatnih laboratorija.
„Zbog nedostatka finansijskih sredstava nijesu se realizovale sljedeće aktivnosti: „Obezbijediti brze testove iz pljuvačne tečnosti za skrining“, „Zagovarati opt out ponude testiranja za sve trudnice““Izrada smjernica za „testiranje na HIV“ za privatne laboratorije““, piše, između ostalog u dokumentu.