Poslanik AFD-a Rajner Rotfus: Srbija je neophodan most mira između Istoka i Zapada; Sve više Njemaca se budi i emancipuje od političkog paternalizma SAD i EU

0

Dok se uveliko govori o nameri da se u Ujedinjenim nacijama opet razmatra predlog rezolucije o navodnom genocidu u Srebrenici, ovog puta na inicijativu Njemačke i Ruande, neki političari iz Berlina imaju drugačije poruke za Srbiju. Rajner Rotfus, poslanik u Bundestagu i funkcioner Alternative za Nemačku (AfD) iz Bavarske, kaže za „Politiku” da je to samo jedan u nizu pokazatelja politike dvostrukih standarda, koju zastupa aktuelna nejmačka vlada. Ali, dodaje, njegov AfD će u Bundestagu nastaviti da se bori za priznavanje naučnih činjenica. Rotfus je nedavno boravio u Srbiji, predvodeći grupu od 30 sunarodnika koji su došli kod nas da izraze, kako kaže, „najdublju tugu zbog ilegalnog NATO bombardovanja SRJ 1999. godine”.

Prisustvovali ste centralnoj ceremoniji obilježavanja 25 godina od agresije NATO-a. Nakon nje sastali ste se i sa predsjednikom Vučićem, o čemu ste razgovarali?

Predsjednik Aleksandar Vučić je dočekao našu grupu učesnika mirovne turneje odmah posle komemoracije u Prokuplju 24. marta uveče. Tu nije bilo nikakvih političkih interesa, primivši nas on je samo pokazao predusretljivost. Ono u šta vjerujemo jeste pravda, istina i prijateljstvo među narodima. To je simbolizovano i na dukserici koju sam poklonio Vučiću. Na lijevoj strani simbola srca nalaze se boje Njemačke, a na desnoj je srpska zastava. Ispred srca je bijeli golub kao simbol mira. Mi čeznemo za pomirenjem sa Srbijom, za postizanjem mira u Evropi, uključujući i Rusiju. A Srbija će, rekao sam vašem predsjedniku, ostati neophodan most mira između Istoka i Zapada, uprkos svim agresivnim pritiscima iz Brisela i Vašingtona, koji pozivaju vašu zemlju da se povinuje njihovim sebičnim geopolitičkim interesima. Te 1999. naši političari i mediji prevarili su čitavo stanovništvo. Ali ono što sam rekao predsjedniku Vučiću jeste to da u Njemačkoj sada narod bolje razumije opasne geopolitičke igre NATO-a.

Dan ranije u Beogradu ste prisustvovali i konferenciji „Od agresije do novog pravednog poretka”. Da li ste na njoj čuli nešto novo, što vas je iznenadilo i posle četvrt vijeka?

Bio sam na sličnom događaju još 2019. godine. I tada i sada su iznijete sve činjenice o sramoti bombardovanja, kao i upotrebi oružja sa osiromašenim uranijumom koje je besmisleno ubilo hiljade nevinih ljudi. Kada je vaš bivši ministar spoljnih poslova Živadin Jovanović govorio o civilnim žrtvama, shvatio sam koliko je rat bio užasan za običan narod. Kako je NATO mogao da pogodi 60 odsto civilnih ciljeva a da ljudi u njegovim državama članicama i dalje vjeruju da je to bila „humanitarna intervencija”?!

Vaša stranka je više puta osuđivala kršenje međunarodnog prava 1999. godine. Ali koliko je njemačka javnost uopšte upoznata s tadašnjim dešavanjima u Srbiji?

AfD se u Njemačkoj konstantno demonizuje, kao Jugoslavija 1999. godine, a Srbija i Rusija i danas. Među njemačkim stanovništvom stepen dezinformisanja je alarmantan. AfD je pod ogromnim pritiskom i oduzimaju nam pravo na jednak tretman u masovnim medijima, samo da bi se osiguralo da šira javnost ne razumije grijehe i neuspjehe prošle, ali i sadašnje njemačke spoljne politike. Ipak, sve više Njemaca se budi i emancipuje od političkog paternalizma SAD i EU.

Kako AfD gleda na odluku Komiteta PS Savjeta Evrope, koji je nedavno podržao preporuku da samoproglašena država Kosovo bude primljena u tu instituciju?

To je glupa zapadna agenda „zavadi pa vladaj”, jer oni ne žele jaku Srbiju. Vaša zemlja je, s pravom, izabrala da se ne prikloni politici NATO-a, već da ostane most između Zapada s jedne, i Rusije i Kine s druge strane. Pošto to nije u njihovim geopolitičkim interesima, zapadne zemlje će nastaviti da govore o secesiji Kosova kao o „pravu naroda na samoopredjeljenje”.

Kako se pripremate za izbore za Evropski parlament u junu i šta očekujete na njima?

Najvažniji dio posla u kampanji AfD-a obavlja naša nesposobna vlast i štetna EU birokratija. Naša ekonomija je u opadanju, kao i projekat evropskih integracija, koji je u velikoj mjeri podstaknut novcem njemačkih poreskih obveznika. Ako stranke u EU, koje se zalažu za pravo na nacionalno samoopredjeljenje, uspiju da udvostruče svoja mjesta, to će staviti tačku na imperijalistički odnos Brisela prema Mađarskoj, Srbiji i drugim nacijama koje se bude.

(Politika)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.