Poslanici odlučili: Makedonija mijenja ime
Ukupno 80 poslanika makedonskog parlamenta podržalo je ustavne promjene, poslije kojih će Makedonija promijeniti ime u Republika Sjeverna Makedonija, dok će Grčka zauzvrat odblokirati evroatlantske integracije te države.
Prijedlog ustavnih promjena, kojima se potvrđuje sporazum o novom imenu Makedonije, podržalo je tačno 80 od ukupno 120 poslanika u Sobranju, koliko je i bilo potrebno da parlament potvrdi ovu incijativu, a protiv je bilo njih 39.
Među onima koji su podržali izmjene Ustava su i poslanici opozicione VMRO-DPMNE i koalicije, među kojima su Sašo Vasilevski, Ljuben Arnaudov, Elizabeta Kancevska-Milevska, Vladanka Avirović, Krsto Mukovski i Zekir Ramzilović.
Ovo je bila prva od ukupno tri faze u postupku za promjenu Ustava. U drugoj treba utvrditi nacrt-amandmane i za to je potrebna prosta većina ili 61 glas od ukupno 120 poslanika. Treća faza je usvajanje amandmana, za šta je neophodna dvotrećinska većina ili podrška od najmanje 80 poslanika.
U prijedlogu Vlade su četiri suštinske promjene-dodavanje pridjeva Sjeverna u imenu Makedonije u cijelom tekstu Ustava, izmjene u Preambuli gdje se pri navođenju državotvornih tradicija potencira antifašističko sobranje narodnog oslobođenja Makedonije (ASNOM) i navode se sve odluke koje su tamo donesene, garancija o nepovredivosti teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemlje, te briga o dijaspori i Makedoncima u inostranstvu.
Glasanje je uslijedilo poslije višečasovnog ubjeđivanja poslanika VMRO-DPMNE da odstupe od stavova te stranke i podrže ustavne promjene, kojima se Makedoniji otvaraju vrata evrointegracija.