Pitanje popisa u Crnoj Gori i dalje je aktuelna tema, čak i pored njegovog odlaganja. U ponedjeljak bi, naime, Demokratska partija socijalista sa svojim satelit partijama trebala da organizuje protest jer žele da se popis odloži do ispunjenja uslova za njegovo održavanje.
Podsjećanja radi, predsjednici opština iz redova DPS-a i SDP-a su skoro pa sinhronizovano plasirali saopštenja kako ne postoje uslovi za održavanje popisa u njihovim opštinama jer se navodno nije prijavio dovoljan broj popisivača. Ipak, koliko god ovo zvučalo kao proceduralna stvar, DPS možda ima i neki drugi cilj.
Naime, stranka bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića želi da daljim odlaganjem, ali i radikalizacijom i esktremizacijom ovog procesa dovede do toga da natjera međunarodnu zajednicu da savjetuje da se iz popisnice izbrišu stavke koje se tiču pitanja vjere, nacije i jezika. Samim tim bi prikrili svoje djelovanje iz 2011. godine, kada su oni bili na vlasti i sprovodili popis, a na kom su, prema optužbama brojnih političara, pritiscima i ucjenama smanjili broj pripadnika srpskog naroda u Crnoj Gori i faktički izvršili etnički inžinjering.
Istog mišljenja je i politički konsultant Vladimir Dobrosavljević koji je za radio Beograd kazao da su 2011. godine sva istraživanja pokazivala da Srba u Crnoj Gori ima 34-35%, a na popisu je bilo 28%.
„Jedna vrsta inžinjeringa je bila definitivna. DPS želi da popisom prikrije tragove iz prošlosti kako bi izbjegao da se vidi šta su radili na prethodnim popisima. Takođe postoji i direktna politička ravan a to je da se predstave kao da su i dalje politički relevantan subjekt, što čine radikalizacijom“, jasan je analitičar.
Kazao je da je došlo i do velikog stepena politizacije ovog procesa, a za sve krivi Demokratsku partiju socijalista.
„Tako je bilo i 2011. godine. Sve je počelo od onog trenutka kada je tada vladajući DPS krenuo u jednu vrstu identitetskog inžinjeringa. Kada su htjeli da stvore novi identitetski narativ gdje je jedna etnička zajednica, srpska, trebala da posluži kao jedna vrsta biomase za asimilaciju od kog bi napravili novi identitetski konstrukt“, kazao je on.
Od tad, popis ima visokopolitički motiv a mnogo manje statistički, tvrdi on i dodaje da je potrebno imati u vidu da Đukanovićev DPS od 30. avgusta ide u radikalizaciju svog političkog diskursa i pokušava da ekstremizuje svoje pristalice.
„Tako želi da se postavi kao jedna strana u političkim turbulentnim odnosima i da kao takav bude uvažen kao sagovornik. Tjera međunarodnu zajednicu i većinsku Crnu Goru da uvaži njihove zahtjeve. Time legitimizuje i legalizuje samog sebe kao politički relevantnu osobu. Problem DPS-a je, sjetimo se, nastao zbog bliskosti sa narko kartelima i visoke korupcije“, mišljenja je analitičar.
Tvrdi i da u opštinama gdje je DPS na vlasti dolazi do opstrukcije popisa.
„Nova vlada bi zaista trebala da izađe u susret i dopusti kontrolu popisnog procesa… U Crnoj Gori svakako svako ko je popisan, dobije duplikat popisnice. Ali svo drugo udovoljavanje megalomanskim zahtjevima bivšeg režima ne daje rezultate već pokazuje slabost nove vlasti i nespremnost da se obračuna sa nasleđem DPS-a“, kaže Dobrosavljević.
Komentarišući odluku o odlaganju popisa od strane Milojka Spajića, Dobrosavljević podsjeća da je sjednica Parlamenta zakazana za ponedjeljak.
„U ponedjeljak bi trebali biti izabrani predsjednik Skupštine i predsjednik Vlade odnosno Andrija Mandić i Milojko Spajić. Iako je odlaganje popisa možda ishitrena Spajićeva reakcija, sa druge strane, on ima racionalno objašnjenje. Ne treba politizovati popis, i insistirati na njegovom izvršenju. Morate imati dogovor na potencijalnu dalju opstrukciju ljudi koji sjede u lokalnim samoupravama a dolaze iz redova bivše vlasti. Mjesec dana je sasvim dovoljan rok za to, i mislim da nakon 1. decembra neće postojati niti jedan jedini validan razlog zbog čega bi se popis dalje odlagao. A podsjećam, već je odložen 2021. godine“, jasan je analitiačar.
Kontrola popisnog procesa kao i njegovo sprovođenje će u ovih mjesec dana biti dodatno obezbijeđeno, kaže Dobrosavljević, i dodaje da ovo važi samo u slučaju da politička ucjena ne bude prevelika.
„Svi konstituenti nove vlasti su se složili da odlože popis kako bi izbjegli dovođenje u pitanju popisnih rezultata“, mišljenja je Dobrosavljević.
Govoreći o izbacivanju pitanja iz popisnice koja se tiču nacionalnosti, jezika i vjere, Dobrosavljević tvrdi da se upravo time prikriva etnički inžinjering 2011. godine.
„Potpunim brisanjem tih stavki nastavljaju manipulacije. Ovo jeste prikrivanje tragova od poslednjeg popisa“, podvlači Dobrosavljević.
Možda će biti manji broj Crnogoraca, ali Srba neće biti manje od 1/3, mišljenja je analitičar, i tvrdi da će taj broj biti 34/35%.
„Da ne bi licitirali o tome – građani treba slobodno da se izjasne. Identitet je vrlo lična i personalna stvar koja ne može biti podložna uticajima. Svaki čovjek bez straha treba da ga ispoljava, afirmiše i emancipuje. Radikalizacijom priče oko popisa i njenom daljom politizacijom dolazi do jedne vrste međunarodnog posredovanja, gdje bi možda rekli da su ta pitanja sporna za građane“, tvrdi Dobrosavljević.
Na pitanje hoće li popis biti održan ove godine, analitičar govori da se nada da će se u decembru steći svi uslovi i da ne bi trebao više da postoji razlog za odlaganje popisa.
„Ne mogu da isključim, ipak, mogućnost da će daljom radikalizacijom i ekstremizacijom odnosa i prilika doći do nekih neželjenih scenarija“, zaključio je on.