Ponovo provjeriti DNK tragove u predmetu ubistva Duška Jovanovića
Komisija za praćenje istraga napada na novinare zatražiće od nadležnih crnogorskih institucija odgovor kada su poslednji put ažurirani i provjeravani svi DNK tragovi koji pripadaju zasad još neidentifikovanim ili nepoznatim licima, a u vezi sa predmetom formiranim zbog ubistva glavnog i odgovornog urednika „Dana“ Duška Jovanovića. To je konstatovano u dopuni izvještaja povodom tog predmeta, koji je Komisija pripremila u okviru izvještaja o radu za period od 23. juna do 30. novembra 2023. godine, a koji je juče usvojila Vlada.
– Komisija preporučuje da se svi takvi DNK tragovi ponovo provjere i da se ubuduće, ako to tehničke mogućnosti dozvoljavaju, stalno provjeravaju, i to najmanje jednom mjesečno, i to tako da se isti provjere u domaćim evidencijama DNK i da se putem međunarodne pravne pomoći takvi DNK tragovi, koji pripadaju zasad nepoznatim licima, posebno provjere vezano za pripadnike organizovanih kriminalnih grupa, a posebno onih koje su djelovale u vremenu ubistva Duška Jovanovića, i to onih koje su registrovane ili evidentirane da djeluju u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, na Kosovu, u Albaniji i Italiji. Preko Interpola i drugih relevantnih organizacija provjeriti sve druge poznate registre DNK tragova ili profila kada su poslednji put ažurirani i provjeravani svi DNK tragovi koji pripadaju zasad još uvijek neidentifikovanim ili nepoznatim licima – navodi se u preporukama Komisije.
U poslednjem izvještaju o radu poseban fokus u ovom slučaju stavljaju na analizu DNK tragova izuzetih s predmeta i mjesta ubistva, smatrajući da bi time trebalo otkloniti sumnje u ispravnost vođenja istrage. Nadležnima je preporučeno da se provjeri da li su se DNK tragovi i stvari i predmeti u vezi sa ubistvom Duška Jovanovića od dana kad su izuzeti i dalje, do danas, čuvali i da li se čuvaju na zakonom propisan način i zakonom propisanom mjestu, bez negativnog uticaja spoljnih faktora na njih.
Oni traže da se ponovo kontrolišu svi nađeni DNK tragovi na svim predmetima i mjestima i da se ponovo utvrdi da li su to stvarno ti DNK tragovi koji su izuzeti sa tih predmeta i mjesta događaja, kome stvarno pripadaju, i sve druge podatke za svako lice na koje se odnosi svaki takav DNK trag.
– Opreza radi i da ne bude sumnje, preporučuje se da to ne rade stručna lica koja su ranije radila na identifikaciji DNK tragova, već da to rade druga stručna lica, ili makar da druga stručna lica budu uključena u taj rad sa prethodnim stručnim licima. Komisija preporučuje da se posebno na sve stručno poznate i priznate načine opet provjere svi DNK tragovi za koje još ne postoji saznanje kome pripadaju, dakle DNK tragovi zasad nepoznatih lica – navodi se u izvještaju o radu Komisije.
S obzirom da se nauka, tehnika i metodologija DNK stalno usavršava i razvija, Komisija traži da se ponovo provjere svi predmeti i stvari (posebno oružje, municija, uključujući i šanžer-okvir od pištolja koji je Duško Jovanović pronašao u svojoj pošti, razna pismena, vozilo, ali i sve drugo dostupno i sačuvano) i da se tako pokušaju naći novi i do sada nepoznati DNK tragovi koji mogu pripadati već poznatim licima ili možda zasad i nepoznatim licima.