Pokušaj etničkog čišćenja srpskog bastiona na KiM: Oduzimanjem stanova Priština želi da protjera Srbe iz Mitrovice

0

Oduzimanjem stanova Srbima u Kosovskoj Mitrovici Albanci žele da izmijene etničku strukturu u posljednjem srpskom gradu na KiM i otjeraju sasvim Srbe, kaže Luka Jovanović, profesor na Prištinskom univerzitetu. Srbi iz Mitrovice koji su nedavno dobili rok od prištinske Agencije za verifikaciju i upoređivanje imovine da se isele iz svojih stanova, još nije prošao, a mnogi sugrađani strepe da će se i njima desiti slična stvar. Priština je inače nedavno donijela odluku o oduzimanju stanova Srbima sa sjevera KiM koju su ih otkupili ili zakupili od Unmika između 1989. i 1999. godine.

Novi vid pritiska na Srbe

Za sada se spor vodi oko desetak stanova, objašnjava Jovanović, uz napomenu da je ovo još jedan vid pritiska da Srbi samo napuste Kosovo i Metohiju. „Uglavnom je riječ o stanovima koje je dodjeljivala svojevremeno Trepča, kako na jugu, tako i na sjeveru KiM. Problem je što ovo što se sada dešava svrstano pod stavku „Opšta imovina na KiM“, a to je pitanje koje nikada nije riješeno. Jer, ako se govori o ovom pitanju uopšteno, oko 99 procenata imovine koja je uzurpirana na KiM je imovina Srba. Međutim, ona se ne tretira tako od strane Agencije,“ kaže Jovanović.

Po njegovim riječima, Priština se “uhvatila“ za stanove koje su tada već raseljeni Srbi iz drugih dijelova KiM dobili na korišćenje od Unmika i za koje su plaćali kiriju. „Pitanje oduzete imovine bi trebalo da problematizuje zbog oduzete srpske imovine. A ovo što je prištinska agencija pokrenula tiče se povratka stanova koje je Unmik dodijelio Srbima na korišćenje, a koji su bili društvena imovina Trepče. Dodijeljeni su tadašnjim radnicima Albancima koji su te stanove napustili tokom rata. Problem je što su to društveni stanovi Trepče, ali dokumentacija za njih je uglavnom rađena u centralnoj Srbiji. Priština te papire ne priznaje. Dakle, njima je bitno da je Albanac bio taj koji je živio u stanu, to jest, prvi kome je stan bio dodijeljen da živi u njemu i ništa više. U međuvremenu se desila i otkupnina stanova koja je bila legalna tokom osamdesetih godina. Stanovi koji su ostali u društvenoj svojini UN Habit, pod kontrolom Unmika, dodijeljeni su tada izbjeglim Srbima tokom rata i pogroma 2004. Ljudi su živjeli u njima uz adekvatnu kiriju,“ napominje Jovanović.

Krivotvoreni vlasnički list

Problem je nastao jer su mnogi Albanci krivotvorili vlasnički list od tih stanova tokom vremena i uknjižili ih na svoje ime u Prištini. Tako da sada ispada da su Srbi uzurpirali njihove stanove. „Podsjećam vas da je Mitrovica jedina urbana sredina na KiM gdje žive Srbi, a cilj Prištine je da izmijeni etničku strukturu i u ovom posljednjem bastionu našeg naroda. Otuda sada izvlačenje ove priče „iz fioke“. Uzgred, mnoge od tih stanova su Srbi otkupili od Albanaca koji su ih „prisvojili“ ali njihova dokumentacija nije validna jer je urađena u Srbiji. Odnosno, Priština ih pravno ne prepoznaje i ne priznaje,“ kaže Jovanović.

On smatra da je vrlo lukavo to što Priština selektivno pokreće pitanje ovih stanova, a da pri tom nema ni slova o oduzetoj srpskoj privatnoj imovini u cijelosti. „Ne rješava se privatna imovina Srba u Prištini, Uroševcu, Peći, Đakovici koja je i dan danas „uzurpirana“ od strane bivših pripadnika OVK. Tako da se ovo samo može gledati kao novi pritisak na Srbe koji i onako nemaju prava koja im po Povelji UN pripadaju, a koja su nesporna svuda u svijetu,“ zaključuje Jovanović.

Po njegovim riječima, upravo zbog činjenice da ima puno uzurpirane srpske imovine na KiM, nikada nije ni usvojen zakon o povratku privatne imovine, što im bila i obaveza uz povratak Srba na KiM, a predviđeno je i Rezolucijom 1244. „Najfrapantnije je to što su se na udaru našli i oni Srbi koji u stanovima žive još od kraja 60-ih godina, ali kojima Priština ne priznaje otkup stana i prelazak iz društvene u privatnu imovinu,“ ističe sagovornik Sputnjika.

Srbi potražuju pravo na 41.000 stanova

Inače, od rata naovamo Srbi su podnijeli oko 41.000 zahtjeva za povratak privatne imovine što Unmiku, što kasnije kosovskom pravosuđu, i Kosovskoj agenciji za imovinu, a samo jedan slučaj je riješen u korist Srpkinje koja je povratila svoju uzurpiranu imovinu.

Jovanović kaže da je upravo ta činjenica i jedna od glavnih stavki koja je onemogućila povratak Srba na KiM, posebno posle martovskog pogroma 2004. godine kada su Srbi očišćeni iz svih gradova na KiM, a i iz nekih prigradskih mjesta koja su bila čisto srpska. „Mislim, na žalost, da se ni ovdje neće ništa desiti u korist Srba. I samo je pitanje kada će i ostalima stići nešto slično na adresu,“ zaključuje Jovanović.

Direktorka Kosovske agencije za poređenje i verifikaciju imovine Aferdita Beka Arifaj pozvala je Srbe kojima prijeti iseljenje iz stanova, da dobrovoljno napuste svoje domove. U saopštenju Agencije navodi se da su ovi predmeti riješeni pravosnažnim odlukama. Ona je Srbe pozvala da „sarađuju sa Agencijom i dobrovoljno oslobode svoju imovinu“, dodaje se u saopštenju, u kojem se navodi i da je Agencija „posvećena zaštiti imovinskih prava širom Kosova, u skladu sa relevantnim zakonodavstvom“.

Srbi, inače, imaju tapije na 60 odsto teritorije na KiM, a zbog činjenice što Kosovo nije priznato kao država, ne postoji zakonsko pravo da se obrate sudu u Strazburu.

(Sputnik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.