Pokrenuto više od stotinu postupaka za raskid ugovora o kreditima koji su dati pod povoljnim uslovima

0

Vlada je na današnjoj 44. sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, usvojila Informaciju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore za izvještajni period od 01. 04. 2024. godine do 30. 06. 2024. godine.

„U Informaciji je istaknuto da je odliv sredstava iz budžeta usljed prinudne naplate u prvoj polovini ove godine, već dostigao ukupan odliv sredstava iz budžeta za cijelu prethodnu 2023. godinu, što je alarm da se mora pristupiti hitnom rješavanju ovog problema. U pitanju je iznos od cca 11.561.647,80 evra, od čega cca od 15 % – 30 % čini iznos na ime troškova izvršnih postupaka u vidu naknada i nagrada advokatima, izvršiteljima, na ime kamata i provizija, što čini iznos od cca 1.800.000 – 3.600.000 evra“, saopšteno je iz Vlade.

U izvještajnom periodu je nastavljen priliv tužbenih zahtjeva državnih službenika i namještenika protiv Države Crne Gore i njenih organa, koji se odnose na naknadu štete u vezi prava iz rada i po osnovu rada.

„Ova vrsta postupaka čini najveći procenat pokrenutih sporova protiv Države, odnosno njenih organa, među kojima prednjače Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane. Značajan broj predmeta čine potraživanja zatezne kamate na već isplaćena potraživanja po osnovu rada i iz radnog odnosa“, naveli su iz Vlade.

Kako su dodali, „po stavu Ustavnog suda Crne Gore, ista potraživanja prate pravnu prirodu potraživanja iz rada i po osnovu rada, te nema zastare, dok među presudama osnovnih sudova nailazimo i dalje na oprečna mišljenja i presuđenja u pogledu ovog potraživanja.“

„Zaštitik je pokrenuo više od stotinu postupaka za raskid ugovora o kreditima koji su dati pod povoljnim uslovima, jer korisnici nisu izmirivali svoje obaveze. Dosadašnja presuđenja su oprečnog stava, dok Zaštitnik stoji na stavu i istrajavaće u zahtjevima za povraćaj kompletnog iznosa dobijenog po osnovu tih ugovora“, istakli su iz Vlade.

Za kraj su dodali:

„Kancelarije Zaštitnika u Kotoru i Bijelom Polju pored radnih sporova u najvećem broju postupaju po zahtjevima za utvrđenje prava svojine, naknade na ime faktičke eksproprijacije nepokretnosti naknade štete usled gubitka ekonomskog interesa vlasnika u odnosu na ostatak eksproprisane nepokretnosti“, zaključili su iz Vlade.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.