Pogoršan položaj Srba u Federaciji BiH, ostalo ih svega 1,64 odsto
Položaj Srba u Federaciji BiH (FBiH) u 2022. godini dodatno je pogoršan, a njihovoj broj, prema procjenama, smanjen na samo 36.000 ili 1,64 odsto, izjavio je predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović.
On je za Srnu rekao da, s obzirom na to da su brojčano većinski narodi Bošnjaci i Hrvati na listama svojih stranaka izabrali 19 delegata u Dom naroda iz redova Srba, autentični legitimni predstavnici srpskog naroda nemaju mogućnost da predlože potpredsednika Federacije iz srpskog naroda.
Radanović je ocijenio da su Bošnjaci i Hrvati izabrali sebi podobne Srbe u federalni Dom naroda.
Naveo je da, prema izvršenim analizama i procijeni, na teritoriji FBiH živi 36.320 Srba, a da ih je prema popisu u BiH iz 2013. godine bilo 56.550.
Radanović je objasnio da je zbog nepostojanja mogućnosti da se zaposle, loše infrastrukture i generalno nepovoljnog odnosa vlasti, broj Srba u ukupnom broju stanovnika Federacije sa 2,5 odsto smanjen na 1,64 odsto i ukazao da ih je prije rata bilo 19,95 odsto.
Naveo je da su tokom 2022. godine izvršena brojna krivična djela iz mržnje protiv vjerskog i nacionalnog uvjerenja, kao i etničkog porijekla Srba u FBiH.
Radanović je podsjetio da je 23. marta prošle godine oskrnavljeno pravoslavno groblje Crkvina u Brezičanima, opština Donji Vakuf, kada su porušeni spomenici i ograda.
U Visokom, u selu Maurovići, 13. juna ubijena je Srpkinja povratnica Nada Radulović (65), a 10. jula oskrnavljeno je pravoslavno groblje Vihovići u zapadnom dijelu Mostara, gdje su na ulaznoj kapiji i zidu oko groblja ispisani ustaški simboli i upućene pogrdne poruke Srbima.
Velika šteta nanijeta je 7. decembra na Sabornoj crkvi u Mostaru.
„BiH je dobila kandidatski status u EU. Sramota je da zemlja koja ima kandidatski status i dalje ima cijela naselja bez struje. Srbi u naseljima oko Drvara, Petrovca, Grahova i Glamoča i danas, 27 godina nakon rata, nemaju struju“, naglasio je Radanović.
On, takođe, tvrdi da u FBiH trenutno ima oko 220 naseljenih mjesta bez stanovnika, a prije 1992. godine bila su naseljena isključivo Srbima.
„Vlasti FBiH nisu pomogle srpskom narodu u obnovi putne infrastrukture u ovom entitetu. Putevi u naseljima gdje žive Srbi nisu na listama i planovima za asfaltiranje i rehabilitaciju“, istakao je Radanović.