Pogledajte odluke sa 9. sjednice Vlade Crne Gore

1

Vlada je na danas održanoj 9. sjednici kojom je predsjedavao Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i spoljne poslove, utvrdila Prijedlog zakona o upravljanju otpadom sa Izvještajem s javne rasprave. U cilju harmonizacije sa legislativom Evropske unije, poseban akcenat prilikom izrade Predloga zakona dat je transponovanju odredbi koje se odnose na Program proširene odgovornosti proizvođača, radi uspostavljanja efikasnog i organizovanog sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada od: ambalaže, električne i elektronske opreme, baterija i akumulatora, vozila, guma, plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu i ribolovnog alata koji sadrži plastiku. Pod proširenom odgovornošću se podrazumijeva da uvoznici i proizvođači u Crnoj Gori imaju cjelokupnu i organizacionu i finansijsku odgovornost da zbrinu pomenute proizvode kad postanu otpad. Predlogom je definisana zabrana upotrebe laganih plastičnih kesa za nošenje, debljine zida od 15 do 50 mikrona, na prodajnom mjestu robe ili proizvoda, koja će se primjenjivati nakon isteka šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona. Dozvoljena je upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje debljine zida do 15 mikrona, dok je za kese debljine preko 50 mikrona predviđeno da prodavac plaća naknadu. Radi unapređenja oblasti upravljanja komunalnim otpadom, predloženo je formiranje inspekcije na nivou države, čiji će osnovni zadatak biti da vrši kontrolu implementacije lokalnih planova upravljanja komunalnim otpadom. Pored ostalog, predviđeno je i uspostavljanje adekvatnog informacionog sistema za oblast upravljanja otpadom, kako bi se raspolagalo preciznim podacima o količinama recikliranih pojedinih frakcija u otpadu. U Predlog zakona transponovane su najznačajnije odredbe iz akata EU o upravljanju otpadom, dok će se preostale odredbe transponovati kroz podzakonska akta.

Donijeta je Uredba o izmjenama i dopunama Uredbe o zvanjima i zaradi vojno-diplomatskih predstavnika, lica upućenih na rad u međunarodnim organizacijama i administrativno-tehničkog osoblja. Izmjenama je obračun naknade za uvećane troškove života i uslove rada u državi prijema, usklađen sa Uredbom o posebnom dodatku na osnovnu zaradu, posebnim naknadama troškova i drugim primanjima za vrijeme rada u diplomatsko-konzularnom predstavništvu.

Vlada je donijela Program za suzbijanje neformalne ekonomije u Crnoj Gori 2024 – 2026. godine sa Akcionim planom. Program uključuje postojeće i nove mjere za suzbijanje neformalne ekonomije i pruža set kontrolnih i podsticajnih mjera, kako bi se sa jedne strane vršila efikasnija kontrola i spriječila neformalna ekonomija, a sa druge strane olakšalo poslovanje privredi. Program i njegovi operativni ciljevi počivaju na fundamentalnim principima jednakog tretmana za sve učesnike u ekonomskoj aktivnosti, putem promovisanja prednosti formalnog poslovanja i smanjenja neformalne ekonomije i njenih negativnih konsekvenci. Konkretnije, operativni ciljevi apostrofiraju smanjenje sive ekonomije u poslovanju registrovanih preduzeća i preduzetnika, ali i registraciju neregistovanih ekonomskih aktivnosti, odnosno njihovo prevođenje u legalne tokove. Opšti cilj Programa je smanjenje učešća neformalne ekonomije u ukupnoj privrednoj aktivnosti, što je operacionalizovano kroz pet operativnih ciljeva:

⦁ Unapređenje poslovnog ambijenta kroz pojednostavljenje poreske administracije i smanjenje nameta;

⦁ Podrška fer preduzetništvu i tranziciji u formalnu ekonomiju;

⦁ Transformacija neprijavljenog rada u formalnu zaposlenost, sa većim fokusom na mlade, žene i zelena radna mjesta;

⦁ Unapređenje elektronskih usluga javne uprave, institucionalnog okvira i administrativnih kapaciteta u smanjenju neformalne ekonomije;

⦁ Smanjenje društvene prihvatljivosti neformalne ekonomije.

Za koordinaciju procesom realizacije Programa je zaduženo Ministarstvo finansija.

Usvojena je Informacija o jačanju kapaciteta od značaja za sprovođenje utvrđene spoljne politike Crne Gore. U Informaciji se naglašava da, pored specifičnih znanja iz oblasti diplomatije, spoljne politike i međunarodnih odnosa važnih za razumijevanja konteksta službe vanjskih poslova, poseban akcenat treba staviti na jačanje ključnih kompetencija diplomatskog kadra, a što bi podrazumijevalo implementaciju najmanje tri programa: stručno usavršavanja lidera, stručno osposobljavanja mladih diplomata i stručno usavršavanja internih trenera. Radi realizacije navedenog, planirano je potpisivanje Sporazuma između Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Ministarstva vanjskih poslova koji ima za cilj organizovanje posebnih programa stručnog usavršavanja zaposlenih u službi vanjskih poslova, te je za ovu svrhu planirano izdvajanje iz tekućeg budžeta u iznosu od 70.000 evra. S tim u vezi, Vlada je prihvatila tekst Sporazuma o finansiranju između Programa Ujedinjenih nacija za razvoj i Ministarstva vanjskih poslova.

Vlada se upoznala sa Analizom poslovanja AD „Plodovi Crne Gore“ s prijedlogom mjera. Imajući u vidu vrlo složenu finansijsku situaciju u ovom društvu, Vlada je zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da obavi dodatne konsultacije sa predstavnicima institucija koji su uključeni u njegovo poslovanje, u cilju rješavanja otvorenih pitanja i da o tome informiše Vladu.

Data je saglasnost za davanje u zakup nepokretnosti u svojini Crne Gore, na period od 25 godina, upisane u list nepokretnosti broj 323 KO Mrke, Glavni grad Podgorica u cilju izgradnje benzinske stanice sa pratećim sadržajima. Radi se o privođenju namjeni zemljišta u skladu sa Detaljnim prostornim planom auto-puta Bar-Boljare, kojim je na predmetnim parcelama planirana izgradnja dviju benzinskih stanica sa odmorištima, radi valorizacije predmetnih lokacija, u cilju pružanja dodatnih usluga korisnicima auto-puta. Tim povodom, zadužen je izvršni direktor Monteput-a da formira Komisiju koja će sprovesti postupak davanja u zakup navedenih nepokretnosti putem javnog poziva.

Vlada je usvojila Informaciju o sprovođenju sporazuma o graničnim prelazima sa susjednim državama, sa Zapisnikom sa XI sjednice Mješovite komisije za praćenje sprovođenja sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za međunarodni i pogranični saobraćaj. Sprovođenjem sporazuma o državnoj granici, graničnim prelazima i pograničnom saobraćaju sa susjednim državama, daje se doprinos unapređenju dobrosusjedskih odnosa, regionalnoj stabilnosti i unapređenju partnerstva porukom da zemlje Zapadnog Balkana mogu samostalno rješavati bilateralna granična pitanja. U diskusiji je naglašeno da se implementacijom potpisanih sporazuma doprinosi poboljšanju saobraćajne infrastrukture, unapređenju kretanja građana, prometa roba i pojednostavljenju graničnih procedura između Crne Gore i susjednih država.

Usvojena je Informacija o realizaciji Ugovora o koncesiji za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina. U informaciji se navodi da je međuresorska radna grupa koju je formiralo bivše Ministarstvo kapitalnih investicija zaključila da pojedini koncesionari ne prate ugovorenu dinamiku realizacije koncesija zbog kašnjenja u postupanju državnih organa. U cilju prevazilaženja postojećih problema, Vlada je prihvatila zahtjeve koncesionara: d.o.o. „Braća Magud“ Grbalj (ležište „Krivošije“ Kotor), d.o.o. „Milcom“ Nikšić (ležište „Ledenice“ Kotor), doo „Sampetrol“ Tivat (ležište „Stupne“ Kotor), d.o.o. „Trojan“ Bar (ležište „Velja Gorana“ Bar), AD Rudnik uglja Pljevlja (ležište „Glisnica“ Pljevlja) da se zbog okolnosti koje nijesu nastale njihovom krivicom i koje se nijesu mogle predvidjeti, odgode rokovi za dobijanje odobrenja za rad dok se ne otklone okolnosti koje se odnose na svaki pojedinačni ugovor, kao i da se odgode rokovi za početak naplate koncesione naknade do dobijanja odobrenja za rad.

Vlada je usvojila Informaciju o zaključivanju Projektnog ugovora u vezi sa projektom „Podrška digitalnoj transformaciji u Crnoj Gori” i prihvatila tekst Projektnog ugovora. U dokumentu se navodi da je cilj ovog projekta da se doprinese povećanju bezbjednosti, odgovornosti, transparentnosti, inkluzivnosti, efikasnosti i efektivnosti javne uprave, kroz podršku u razvoju usluga e-uprave. Samim tim, očekuje se da će na adekvatan način biti sprovedena procjena potreba/prioriteta za uvođenje e-upravljanja i usluga za sve jedinice loklanih samouprava u Crnoj Gori i biti završena Studija izvodljivosti za izgradnju Državnog Data centra i Disaster Recovery centra. Ukupni predviđeni budžet za projekat „Podrška digitalnoj transformaciji u Crnoj Gori” iznosi 300.000 evra i isplatiće se u dvije tranše: prva, u iznosu od 200.000 evra, odmah nakon potpisivanja Projektnog ugovora i druga, u iznosu od 100.000 evra, u I kvartalu 2024. godine. Zadužuje se Ministarstvo javne uprave da novčana sredstva u iznosu do 200.000 evra uplati Kancelariji Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) do kraja 2023. godine.

Usvojena je Informacija o finansiranju Srednje vjerske škole Gimnazija „Sveti Sava” Podgorica i prihvatila tekst Ugovora o finansiranju između Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Srednje vjerske škole Gimnazija „Sveti Sava” Podgorica. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo da za 2023. godinu, za potrebe realizacije Ugovora, isplati 900.000 evra. Navedena sredstava neophodna su za rad ustanove i predviđena su Zakonom o budžetu za ovu godinu.

Vlada je usvojila Informaciju o načinu refundacije kontribucija iz Programa Unije u okviru IPA III. Obaveza uplate kontribucija se realizuje na godišnjem nivou i u iznosima unaprijed definisanim sporazumima. Kada je u pitanju refundacija dijela plaćenih kontribucija, Direktorat za upravljanje strukturama pretpristupne podrške EU Ministarstva finansija je nadležno tijelo, kao tijelo koje je u sistemu indirektnog upravljanja nadležno za finansijsko upravljanje IPA programima. Sedmogodišnji period 2021-2027. IPA III perspektive donosi određene izmjene u pogledu refundacije dijela plaćenih godišnjih kontribucija, na način da se uvodi procedura zaključivanja ugovora sa jednim organom na nivou državne uprave. Ovaj ugovor će predstavljati osnov za slanje zahtjeva za refundaciju dijela plaćenih godišnjih kontribucija. Prilog ugovora biće Lista svih Programa Unije u kojima neki od organa crnogorske državne uprave učestvuje ili planira učestvovati tokom IPA III finansijske perspektive.

Usvojeni su predlozi amandmana na Predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2024. godinu i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću.

Vlada je usvojila Informaciju o potrebi izmjena i dopuna Zakona o arbitraži. U diskusiji je istaknuto da je Zakon stupio na snagu prije više od osam godina, da nije pretrpio nikakve izmjene, te da su značaj postupaka koji se rješavaju putem arbitraže, kao i društveni ambijent u kojem se Zakon primjenjuje, nametnuli potrebu njegovih izmjena i dopuna, posebno u djelu koji se odnosi na detaljnije propisivanje normi koje se odnose na arbitražni postupak, kao i prepoznavanje svih nadležnosti i procesnih mogućnosti Arbitražnog tribunala u dijelu koji se odnosi na rješavanje ovih sporova. S tim u vezi, zaduženo je Ministarstvo pravde da formira radnu grupu koja će u što kraćem roku pripremiti i Vladi dostaviti predlog izmjena i dopuna Zakona o arbitraži. Poziv za učešće u radnoj grupi je upućen predstavnicma svih relevantnih institucija koje mogu doprinijeti unapređenju ovog zakonskog rješenja, kao i nevladinim organizacijama i zainteresovanoj javnosti.

Usvojena je Informacija o potvrdi obezbjeđenja podrške implementaciji javnih poziva u okviru IPARD II programa. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da sa korisnicima Petog javnog poziva kroz Mjeru 1 IPARD II programa krene u potpisivanje ugovora o dodjeli sredstava bespovratne podrške.

Vlada je usvojila Informaciju o stavljanju van snage Zaključka Vlade Crne Gore, broj 07-500/23-4792/2, od 25.10.2023. godine, a tiče se ponude privatne zdravstvene ustanove (PZU) Hipokrat, Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu finansija za prodaju cjelokupnog poslovanja državi Crnoj Gori. U diskusiji je konstatovano da ponuda PZU Hipokrat nije u skladu sa trenutnim prioritetima zdravstvenog sistema, s obzirom da se poslovanje PZU Hipoktrat najvećim dijelom bazira na pružanju usluga aparata za magnetnu rezonancu, a da je Ministarstvo zdravlja pokrenulo proceduru za nabavku aparata za magnetnu rezonancu za opšte bolnice u Bijelom Polju, Nikšiću i Baru, a da je za Kliničko bolnički centar Berane već obezbijeđen taj aparat.

Donijeta je uredba o izmjenama i dopuni Uredbe o kriterijumima za utvrđivanje visine doživotne mjesečne naknade, stipendije, premije, sportske invalidnine, nagrade za sportistu godine i zaslužnog sportskog radnika. Uredba je izmijenjena kako bi se stvorio ravnopravan položaj za sve sportiste. U diskusiji je istaknuto da je Uredbom definisana visina doživotne mjesečne naknade za sportistu koji je izabran za sportistu godine iz člana 77 Zakona o sportu ili u izboru Udruženja sporstskih novinara, a postao je svjetski ili evropski prvak, ili osvajač medalje na svjetskom ili evropskom seniorskom prvenstvu.

Vlada je usvojila Sporazum o poravnanju između Federativne Republike Brazila, djelujući kroz svoj izvršni sekretarijat privredne komore Ministarstva razvoja, industrije, trgovine i usluge i Države Crne Gore, i prihvatila usaglašeni tekst Sporazuma. Riječ je o poravnanju duga i prenosu vlasništva na avionu 40-AAOC na Vladu Crne Gore, kako bi se izbjegli dodatni troškovi koji bi proistekli prilikom mogućeg pokretanja procesa pred nadležnim sudom. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo saobraćaja i pomorstva da izvrši uplatu u iznosu od 4,99 miliona dolara (plativih u eurima na dan uplate) Vladi Brazila na ime kupoprodajne cijene vazduhoplova 40-AOC.

1 Comment
  1. Blaga noć komentariše

    Para za povećanje plata diplomatama i zaposlenim u Ministarstvu vanjskih izgleda ima dovoljno. Valjda su to one uzete prosvjetnim radnicima. E tugo tužna…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.