PODJELE I SAMO PODJELE
Piše: Emilo Labudović
Ljudska populacija se, bez obzira na geografske meridijane, dijeli i razvrstava po mnogo čemu: po polu, boji kože, kulturi, religiji, jezicima… Ali, gdje god i kako god, od svih podjela najprisutnija je podjela na one koji dijele i one koji se dijele. Oni koji dijele, koji udjeljuju, koji daju i koji se daju, spadaju u onaj bolji, humaniji i ljudskiji dio čovječansta. Broj onih koji dijele u ogromnoj je nesrazmjeri sa brojem onih koji se dijele, ali je zato, kao što malo soli jelo čini jestivijim, blagotvorniji dio ljudske populacije, dio koji svjedoči da smo se, kao vrsta, ipak odmakli od živitinjskog čopora iz kojeg smo nastali.
Onih koji dijele, srećom, ima i u Crnoj Gori. Njihova solidarnost, doduše, dolazi do izražaja najčešće onda kada je neko u nevolji, ali mnogi pojedinci, mnoge humane i humanitarne akcije, riješili su se nevolje na krilima humanosti i toplini njihovih duša. Onih koji se dijele i u Crnoj Gori je mnogo više. Crnogorci u građanskom smislu, uglavnom se dijele na Crnogorce i Srbe u nacionalnom smislu. Ta podjela, koliko god besmislena i istorijski neutemeljena, baš zbog toga „sto godina duboka je, sto godina široka je“.
Nacionalni Crnogorci se dijele na Cetinjane i one koji bi da to budu. Cetinjani su Cetinjani i… time je sve rečeno. Oni drugi, koji su još tu negdje oko Belvedera, dijele se se na one po ubjeđenju, one ubijeđene i one nabijeđene. Onih „po ubjeđenju“ i nema toliko, i naslednici su starih dvorskih i dinastičkih intriga u kojima se nacionalnom sviješću trgovalo po potrebi i prema prilikama. „Ubijeđeni“, a njih je najviše, rezultat su raznih metoda ubjeđivanja: od funkcija, fotelja, diplomatskih destinacija, švercerskih ruta… pa do onih iz Jelićevih i Simovićevih laboratorija tipa „jedan zaposleni i jedna krava = četiri glasa“ (čitaj: Crnogorca).
Onih „nabijeđenih“ je, na prvi pogled, šačica, ali ih ima više nego dovoljno da zamute baru. To su oni koji drže jednu ruku na srcu kad se himna svira dok im je druga bez prekida u džepu narodne sirotinje. Pare drže u inostranstvu, nekretnine su im na tuđim imenima, djeca su im ili na svjetskim plažama, na potjernicama ili u domaćim klanovima, a Crna Gora im je deveta rupa na svirali. Doduše, kad „zasviraju“ u Spužu, sa njihovih kapa odmah spadne dvoglavi orao i spremni su za svaki drugi znak, pa i kapu da promijene.
I nacionalni Srbi se dijele po sličnim krojevima, mada među njima, za razliku od Crnogoraca, nema onih koje su u srpstvo „ubjeđivali“. Srbi „po rođenju i ubjeđenju“, kojih je najviše, su oni kojima je to genetski kod, na koji nijesu htjeli da pljunu. Đedove krštenice, očevi i majčini vjenčani listovi, popisnice… njihova su lična karta kojom se, uprkos brojnim poteškoćama i odricanjima (biti Srbin u Crnoj Gori odavno je slično poziciji Jevreja u nacističkoj Njemačkoj), legitimišu kako unutar tako i izvan granica. Ima, da budem iskren, i Srba koji to i jesu, u duši, ali koji su „nabijeđeni“ da je barjak njihovog „srpstva“ za tri koplja visočiji, a time i vidljiviji, od ostalih.
Njihovo „srpstvo“ je pijemontskog karaktera, dublje i jače, esencijalnije, a taj doživljaj sebe i svoje pozicije daje im pravo vrhovnog suđenja u svemu. Njima je i Beograd tek do koljena, srpsko rukovodstvo nikad po mjeri, srpska kultura tek predjelo, jer oni uvijek znaju bolje i više. Kratko rečeno – tik do Njegoša.
I oni drugi, koji nijesu Crnogorci u građanskom smislu, znaju i te kako za podjele. Tome su najskloniji oni koji sa Crnogorcima (u oba smisla) dijele isto genetsko nasleđe. To srpsko prokletstvo u njihovoj krvi podijelilo ih je na Bošnjake i Muslimane, mada su korijeni devedeset devet odsto i jednih i drugih već negdje oko sedmog koljena „tu negdje oko Kuča ili Vasojevića“. Svi drugi se, bar za sada, dijele samo po onim drugim, nazovi građanskim, krojevima koji često umiju baš da „rašiju platno“.
U političkom smislu, građani i pripadnici svih nacionalnih grupacija dijele se na vlast i opoziciju. Taj status, u normalnim državama, traje i mijenja se od izbora do izbora, mijenja se i kombinuje bez velikih potresa i lomova, kako društvenih tako i porodičnih i ličnih. U Crnoj Gori se te podjele, uglavnom, cementiraju na decenije i decenije, a i kad se dese promjene mijenjaju se isključivo uz motke i gusle, uz bratski izgub, i tek toliko da se u suštini ništa, ili malo šta, promijeni. Jer, podjele su ono što stanje i odnose čine nepromjenjivim.
Najočitiji svjedoci takvog političkog manira (a to uvijek nekako ide rame uz rame i sa ljudskim) su upravo oni koji bez prekida javno trube „pobjede, a ne podjele“, a iza žita plivaju na talasima najbezočnijih i najprizemnijih podjela.
Podjele, podjele i samo podjele… to je moto koji nas, liše onih koji samo dijele, izgleda, održava. Zato, „živjele podjele, a ne pobjede“, jer jedini istinski pobjednici su oni koji se ne dijele već dijele i udjeljuju. Pred njima – šešir dolje!!!
I na kraju, podjela nad podjelama, jednako prisutna u cijelom svijetu je ona na budale i na pametne. Pametni prave podjele, i uživaju, budale se dijele, i pate. Andrić je jednom rekao da „budala ima svuda, ali ih je kod nas, izgleda, najviše“. Ali, postavlja se pitanje: kako bi pametni znali da su pametni da nije nas budala???
Dakle vratimo se na Lidere. U pitanju su obični ljudi koji se sticajem okolnosti nađu na liderskoj poziciji. Ubrzo povjeruju da su posebni pa požele da ostanu na liderskoj poziciji dugo vremena odnosno zauvjek. Ovakve osobe nisu sklone poštovanju pravila pa čak ni onih koje sami smisle i nameću drugima. Ne prezaju izigrati svaki sporazum ili prevariti saveznika a kako bi ostali na poziciji moći. Najviše od svega stvaraju odbrambene mehanizme u vidu krda kada se osjete ugroženim. Ovo je sve prirodna pojava. Kada se u nekom društvu pojave više lidera, tada počinju prebrojavanja pristalica i sukobi na više nivoa a kako bi lideri sačuvali svoje krdo. Borbe lidera stvaraju podjele u društvu. Lideri ne prezaju od krvavih sukoba ako će ih to sačuvati na liderskoj poziciji. Spremni su da se udruže sa neprijateljskom silom a kako bi opstali na vlasti. Spremni su da budu sluge neprijateljskoj sili a protivno svome narodu a kako bi opstali na vlasti. Poznati su veliki lideri kao nenadmašni manipulanti i igraju na kartu spoljnih i unutrašnjih neprijatelja.
Da bi se izbjegle podjele u društvu neophodno je vremenski ograničiti vlast. Lideri moraju biti zamjenjeni društvnim djelatnicima. Ograničenost vlasti stvara situaciju u kojoj lične ambicije i volja bivaju zamjenjeni društvenim dogovorom i političkim programom. Tada društveni djelatnici koji se redovno smjenjuju preuzimaju obavezu da rade po zacrtanom programu. Nemaju vremena da se bave ličnim interesima i te nema ni promjene volje.
Nekoliko negativnih primjera iz naše tragične istorije. Kralj Nikola i Kralj Petar, dva lidera srpskog naroda, Tast i Zet, koji nikako nisu bili sposobni da prevazigu lične animozitete te nisu bili u stanju stvoriti ujedinjenu državu srpskog naroda. Sukob ova dva lidera i danas proizvodi negativne poslijedice. Iz novije istorije je sukob između Slobodana Miloševića i Mila Đukanovića koji je dove do razbijanja zajdničke države. Međutim kod nas postoje lideri partija koji onemogućavaju stvaranje koalicija te nakon dobijenih izbora nisu u stanju da osmisle vlast. Lideri partija se zadržavaju na pozicijama predsjednika partija doživotno te je redovna pojava da se partije izgase i nestanu sa političke scene a da lideri i dalje kandiduju sami sebe na nekakvim izborima. Lideri postoje i na lokalnom nivou, nahbolji primjer liderske bezumnosti smo vidjeli na primjeru Opštine Budva gdje su lideri dvije najznačajnije partije nakon pobjede na izborima ušle u sukob oko ničega te se vlast u Opštini raspala.
Dakle, u svremenom svijetu, dinamičnom, u mnogoljudnim državama, neophodno je ograničavati vremenski vodeće pozicije moći a kako nebi došlo do uzurpiranja moći od strane pojedinca a koji bi se počeo predviđeno ponašati na destruktivan način. Potrebno je gajiti korporativan duh saradnje u zajedničkom interesu a svaki djelatnik mora biti priveden skromnosti sitemom redovnog smjenjivanja sa vodeće pozicije.
Kompletan,kompaktan prikaz, i još rezime rečenog,kao da znate,da je dobrom dijelu predugo za čitanje i kolumna,a kamoli knjiga.I upravo sam jedna od tih.
Ali, i da čitam,štogod više,opet bi bili kao nekad, tako i sad,samo različit naziv: ropstvo po rođenju,dužničko ropstvo i slobodni.Relativno…upravo izraženo,kod svih ,,staleža“…ne znam ni da li spadam u stalež :).Eto,ne znam.Ne čitam.Čitah jedno,dođe vreme nije tako,čitah drugo,treće,različite varijante i stigosmo do pete(5).,,Pobija teoretičar teoretičara“.
Ne dokazom,već naprotiv kome je visprenost Bogom dana,takođe kome je retorika bolja strana, i op,naravno načitani.
Opet podele a ne delim ja.
Ja kad bih mogla, Vas lično- bih umnožila.
Ne zbog drugih( nije ili neće 🙂 ni mene biti briga više za druge),već zbog sebe.Nego, to je nemoguće i moram oprostiti sama sebi što mi za tako nešto,čitanje nijedne knjige neće pomoći.Naprotiv.I tako,dalje,odlučih da ne čitam.Niti množim, niti delim.
Sumnjam,sumnjam,hahha,opet,prevariće me neko.
P.S.
Svakako,ogromno zadovoljstvo mi je čitati Vaše kolumne.
Zaboravio sam pa da dodam. Ako bi ostavili Mila Đukanovića na vlasti još neko vrijeme, on bi sasvim predvidljivo razbio jednistvo Crne Gore kao što to možemo vidjeti iz njegovih instinktivnih aktivnosti, te bi tako bio poznat kao razbijač dvije države, Savezne Republike Jugoslavije odnosno Srbije i Crne Gore a sada i same Crne Gore. Sve to samo da bi se održao na vlasti i zaokružio svoje krdo okolo Cetinja i na Belvederu. Takođe možemo vidjeti istu praksu Kolomajskoga u Ukraini, gdje je grupaica ultrabogatih lopova jevrejskih koji su opljačkali Ukrainu, doveli mladost ukrainsku do siromaštva te su ih kupili za sitne pare, uveli ih u nekakve nacističke bataljone i gurnuli u smrt a sa ciljem zadržavanja moći i dalje pljačke Ukraine. Tako i ovi oligarsi Montenegrinski na Cetinju osiromašenom ne samo materijalno već i intelektualno, pronalaze sirotinju pogubljenu i bolesnu te ih kupuju za sitne pare i guraju u ekstremistikče akcije a sve sa ciljem da se još malo održa na vlasti i da još jednom opljačkaju ako što još ima za opljačkati. Dakle, što više osiromašiš neki prosti narod to je lakše kupitiga za sitne pare, ubacitimu onako neukom narodu nekakve nebulozne ideologije, gurnuti ga u mržnju protiv brata i sestre svoje a onda napraviti raskol, razdor i krvavi građanski rat a kako bi zadržao bogatstvo i moć. Nadajmo se da će novi pravosudni organi shvatiti opasnost po naše društvo te da će spriječiti dalju eskalaciju nasilja i eksteremizma i da će lidere poslati na odmor u kazneno popravne zavdoe. Nije dobro što se nekeko mlako odnose prema ekstremima jer tako onako bezumni misle kako će napredovati na drušrvenoj ljestvici te da će iznenada ostvariti lične ambicije koje su im izmicale cijelog njihovog bijednog života. Lider će ih usrećiti, tako oni to vide, dok ih na pošalje na klanicu baš kao one jadne ukraince što su okrenulu protiv Rusa a kako nebi shvatili ko u stvari pljačka Ukrainu.
Niko nije bolje opisao današnje događaje kao Vladika Rade u Gorskom Vjencu.
Skupština o malom gospođinu dne na Cetinju, pod vidom da mire neke glave.
Glavari se makli u stranu, a narod kolo vodi.
Kolo
Bog se dragi na Srbe razljuti
i njihova smrtna sagrešenja.
Naši Cari zakon pogaziše,
počeše se krvnički goniti,
jedan drugom vadit oči žive,
zabaciše vladu i državu,
za pravilo ludost izabraše.
Nevjerne im sluge postadoše
i carskom se krvlju okupaše.
Velikaši proklete im duše,
na komate razdrobiše carstvo,
srpske sile grdno satriješe;
velikaši, trag im se utro,
rasprije sjeme posijaše gorko,
te s njim pleme srpsko otrovaše;
velikaši grdne kukavice,
postadoše roda izdajice.
O prokleta kosovska večero,
kud te sreće da grdne glavare
sve potrova i trag im utrije,
sam da Miloš osta na srijedi
sa njegova oba pobratima,
te bi Srbin danas Srbom bio!
Ne čitaju Cetinjani Gorski Vjenac više.
Na Cetinju danas neko drugi kolo vodi….