Podgorička Čistoća: Mačković slagao da nije dobio podatke o Skloništu za kućne ljubimce
Nakon što je odbornik SD-a u Glavnom gradu Miloš Mašković saopštio da JP Čistoća krije istinu od građana Podgorice, stanje u azilu zabrinjavajuće, reagovali su iz tog preduzeća.
“Povodom objave odbornika u Glavnom gradu Miloša Maškovića na društvenoj mreži X, koju su prenijeli i pojedini mediji, ovim putem dostavljamo najvažnije podatke koji se odnose na stanje u Skloništu, isključivo sa namjerom da građanima obezbijedimo tačne informacije. Na početku, želimo da istaknemo da su odgovori na pitanja koja je uputio odbornik Mašković, uz kopiju tražene prateće dokumentacije, dostavljeni u petak 12. jula, te čudi zašto u objavi navodi da iste nije dobio”, naveli su u reagovanju”, navodi se u reagovanju Čistoće.
Ističu da su i na sve do sada upućene zahtjeve za slobodan pristup informacijama, upite građana ili medija, uvijek odgovarali u najkraćem roku uz saopštavanje svih informacija sa kojima raspolažemo i koje možemo dokazati uvidom u protokole i evidencije koje se vode u Skloništu.
“Optužujući nas za manipulacije informacijama, naveo je i da “mislimo da nema saznanja o tome što se tamo događa”, što bi možda i imali pravo jer gdin Mašković nije posjetio Sklonište, što je preduslov za argumentovane kritike ili pohvale. Sigurni smo da svi koji posjete Sklonište imaju argumenata za oboje, uz napomenu da smo ponosni na sve što se godinama unazad radilo i unapređivalo u ovom segmentu, ali i svjesni da je ostalo još dosta toga što nas čeka u narednom periodu”, piše u reagovanju.
Podgoričko Sklonište je prepoznato kao primjer dobre prakse kada su u pitanju ovi sadržaji, a to je prilikom nedavne posjete potvrdila i upravnica zagrebačkog azila, uz sugestije šta je to što bi u narednom periodu trebalo mijenjati kako bi obezbijedili još bolje uslove za pse zbrinute na ovom prostoru.
“U proteklih mjesec dana suočili smo se sa problemom pojave parvo virusa, što je tokom juna i jula dovelo do uginuća 23 štenca, a ukupno je od početka godine uginulo 30 pasa u našem Skloništu”, naveli su iz Čistoće.
Svjesni su da je ovo pitanje izazvalo zabrinutost u našoj zajednici, ali moramo istaći da je krizni period prošao a na snazi su mjere opreza kako ponovo ne bi došlo do eskalacije.
“Nažalost, parvo virus u objektima poput ovog jednom kada se pojavi, teško ga je iskorijeniti, a prenosi se veoma lako putem kontakta”, kazali su iz Čistoće.
I do sada je, ističu, parvo virus bio prisutan u Skloništu zbog velikog broja pasa i nemogućnosti obezbjeđivanja skoro pa sterilnih uslova za izolaciju štenaca, kao i činjenice da je jako teško obezbijediti idealne uslove nakon dezinfekcije prostora.
“Napominjemo da smo sada preduzeli sve mjere kako bismo riješili ovu situaciju i o svim koracima informisali javnost putem medija. Uključivanje ljudi iz struke, volontera i svih relevantnih adresa, rezultiralo je stanjem koje je trenutno zadovoljavajuće, a svi dalji koraci se planiraju isključivo sa ciljem dobrobiti životinja i unapređenja uslova u Skloništu”, rekli su iz Čistoće.
Iz Čistoće su apelovali na građane da budu savjesni vlasnici i pobrinu se za kontrolisano razmnožavanje svojih ljubimaca, kako bi se broj napuštenih pasa na ulicama glavnog grada smanjio.
“Takođe naglašavamo da je ovo problem koji je sistemski i višeslojan, te kao takav, zahtijeva i temeljit i dugoročan pristup svih činilaca sistema i javnosti”, zaključili su iz Čistoće.