Počinje podjela ulja socijalno ugroženom stanovništvu
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja (MFSS) saopštili su da počinje podjela ulja socijalno ugroženom stanovništvu. Kako su istakli iz ministarstva, korisnici materijalnog obezbjeđenja iz Podgorice, Bara, Nikšića i Cetinja dobiće, u naredna dva dana, vaučere na kućnu adresu i sa tim vaučerima će u Aroma i Conto marketima moći da podignu ulje.
“Saglasno predloženom Programu pomoći socijalno ugroženom stanovništvu kroz besplatnu dodjelu ulja biće obuhvaćeno 7.907 korisnika materijalnog obezbjeđenja i 16.455 korisnika najniže penzije u nominalnom iznosu 147,08 eura koji su to pravo ostvarili u julu mjesecu, što ukupno čini 24.362 korisnika”, saopšteno je iz MFSS.
Iz MFSS podsjećaju, da na prijedlog Ministarstva ekonomskog razvoja, Vlada Crne Gore opredijelila je za pomoć socijalno ugroženim kategorijama 64.000 litara ulja koje je nabavljeno istovremeno sa pšenicom iz uvoza i upisano kao državna imovina.
“Kako bi se raspodijelilo prema programu pomoći koje je predložilo Ministarstvo finansia i socijalnog staranja bilo je potrebno obezbijediti nedostajuće količine. Kompanija “Domaća trgovina” d.o.o. Podgorica, obratila se Ministarstvu finansija i socijalnog staranja sa namjerom da donira 9.600 litara ulja, što će i biti učinjeno u toku ove sedmice. Ukupan iznos donacije ulja koju je obezbijedila “Domaća trgovina” je preko 13.000 evra”, ističe se u saopštenju.
Kako su naveli, distribucija ulja svim ostalim korisnicima obaviće se u saradnji sa Crvenim krstom Crne Gore počev od 01.septembra 2021.
“Vlada Crne Gore i nadležna ministarstva djeluju kontinuirano u okvirima koji im stoje na raspolaganju, a shodno nastalim poskupljenjima cijena osnovnih životnih namirnica. Pored podjele ulja, Vlada Crne Gore je pokrenula projekat vaučera za kupovinu hrane i ograničila cijenu hljeba, što je samo dio napora koje ulaže za poboljšanje socijalno-ekonomskog položaja građana. Posebno raduje da društveno odgovorna privredna društva, kao što je “Domaća trgovina”, na ovaj način iskazuju spremnost da daju svoj doprinos”, dodaje se u saopštenju.
Napominju da je porast nabavnih cijena prehrambenih proizvoda evidentan na globalnom nivou, a kako bi spriječila dalji rast cijena osnovnih životnih namirnica, Vlada Crne Gore, kao i nadležna ministarstva prikupljaju podatke i analiziraju marže u trgovini.
“Nakon sveobuhvatnog uvida u faktore koji utiču na njihovo formiranje, efikasno će nastaviti djelovanje na stabilizaciju cijena”, zaključuje se u saopštenju.