Počele vojne vježbe „Zapad-2021“: Stotine hiljada vojnika, vojna tehnika, avioni, brodovi… spremni da brane Rusiju i Bjelorusiju!
„Uprkos izjavi Kartapolova, ono što je zvanično poznato jeste da vežbe nisu usmerene ni protiv jedne zemlje ili saveza i da su isključivo odbrambene prirode. Štaviše, ove vežbe su planske i ovo nije prvi put da se održavaju. Ako se ne varam, one se održavaju na svake četiri godine — prva je bila ’Zapad-2009‘, zatim ’Zapad-2013‘ i ’Zapad-2017‘, a sada ’Zapad-2021‘. Dakle, ne održavaju se često. Između ostalog, vežbe se održavaju na teritoriji Rusije, tako da ne mislim da se radi o nekakvim signalima, jer ovo nije nekakav jednokratni događaj kada moramo da NATO-u pokazujemo svoga Boga. Ovo je prosto regionalno grupisanje vojske, snaga Rusije i Belorusije, koje se spremaju da odbrane svoju teritoriju ako bude potrebno. To jest, to je planska, redovna vežba“, objašnjava Zverev.
Rusija i Belorusija — zajedničkim snagama protiv pretnji
„Uvežbavanje akcija u okviru jedinstvenog sistema zahteva veoma ozbiljne korake, pošto je u zemljama NATO-a akcenat stavljen upravo na jurišnu avijaciju, na taktičke lovce i bombardere. Činjenica da su kvantitativno i kvalitativno superiorniji od vazdušnih snaga Rusije i Belorusije zahteva od nas veoma ozbiljnu pripremu“, rekao je Aleksej Podberjoskin.
„Nas to ne može da ne zabrinjava, budući da se stvaraju moćni komandni centri, skladišti se teško naoružanje, a u slučaju sukoba, ostaje im samo da prebace trupe. Osim toga, vežbe koje su nedavno održane u baltičkim zemljama i Poljskoj ukazuju na to da se u toj regiji ne razvija samo infrastruktura NATO-a, nego da se sprema da ona bude i operativna. Mi sve ovo uzimamo u obzir i spremamo se da se suprotstavimo određenim zajedničkim koracima“, kaže Podberjoskin.
NATO službe zakazale
„Transparentnost je prilično velika. Početkom avgusta načelnik beloruskog Generalštaba održao je brifing, a to je urađeno i u ruskom Ministarstvu odbrane. Ako zapadni vojni atašei ne rade dobro i ne dolaze na te brifinge, ne postavljaju pitanja — da li je Rusija kriva za to?! I drugo, zašto bismo uzimali hleb obaveštajnim službama zemalja NATO-a? Da li mi treba da im prikupljamo i dostavljamo informacije?! Za to su plaćeni i zbog toga kače zvezde na epoletama, pa neka rade. Sve informacije i podatke koje je Rusija obavezna da pruži u okviru svojih međunarodnih obaveza ona ih i pruža, kao i Belorusija“, ističe ruski ekspert.
„Ne mislim da se ovde radi o nekakvoj demonstraciji. Radi se o tome da je ODKB ranije koncentrisao svoje snage u Centralnoj Aziji i na pretnje koje dolaze iz tog pravca, a ta bezbednosna organizacija nije stvorena samo za borbu s pretnjama i izazovima koje odatle dolaze. Očigledno je da postoji potreba da se naši partneri uključe na moguća suprotstavljanja pretnjama koje dolaze iz drugih pravaca i na drugi način“, zaključio je Zverev.
(Sputnjik)