Po prvi put: Talibani učestvuju na međunarodnoj klimatskoj konferenciji

0

Predstavnici talibanskih vlasti iz Avganistana će ove godine, prvi put otkako su došli na vlast, prisustvovati Međunarodnoj konferenciji o klimi COP29.

Tu informaciju saopćila je afganistanska agencija za zaštitu životne sredine uz navode objavljene na društvenoj mreži „X“ da je delegacija otputovala u Baku, Azerbejdžan.

COP29 se održava u Azerbejdžanu i jedan je od najvažnijih multilateralnih samita na kojem će biti i talibani, koji nisu u međunarodnoj zajednici priznati kao legitimna vlast, prenosi agencija Beta.

Šef agencije Matiul Hađ Kalis rekao je da će delegacija iskoristiti konferenciju za jačanje saradnje sa međunarodnom zajednicom o zaštiti životne sredine i klimatskim promjenama, istaknuti potrebe Avganistana kada je riječ o pristupu postojećim finansijskim mehanizmima u vezi sa klimatskim promjenama i razgovarati o naporima za prilagođavanje i ublažavanje posljedica.

Stručnjaci su za Associated Press (AP) rekli da su klimatske promjene dovele do brojnih i negativnih posljedica po Avganistan, poput suše, što predstavlja ozbiljan izazov zbog geografskog položaja zemlje i slabe klimatske politike.

Avganistan je imao više djece koja su ostala bez domova zbog klimatskih katastrofa od bilo koje druge zemlje u svijetu do kraja 2023. godine.

Godišnji UN-ov samit o klimi

Godišnji samit Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama COP29 biće održan od 11. do 22. novembra u prijestonici Azerbejdžana, Bakuu, i okupiće veliki broj učesnika iz cijelog svijeta.

Potpisivanjem Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (UNFCCC) 1992. godine, koja je pokrenula globalne pregovore, zemlje potpisnice nastojale su da se istakne razlika između bogatih država, koje su izazvale najveće globalno zagrijavanje, i siromašnih, koje nesrazmjerno trpe posljedice klimatskih promjena, prenosi Tanjug pisanje Rojtersa.

Rješavanje tog disbalansa postalo je teže otkako su ekonomije zemalja u razvoju napredovale, ali samit pruža veći prostor za dijalog o rješenjima, uključujući teme kao što su energetske politike, finansijski planovi ili potrebe za finansiranjem.

Proces dijaloga je doveo do toga da zemlje kontrolišu svoje emisije CO2 i izvještavaju o tome, a pomogao je i u transferu stotina milijardi dolara klimatske pomoći zemljama u razvoju.

Ove godine, samit bi trebalo da omogući nekoliko ključnih dogovora, kao što su dogovor o godišnjim izdvajanjima za borbu protiv klimatskih promjena, dogovor o pokretanju multilateralnih tržišta kreditnih sistema i više novca za pomoć zemljama koje su već pogođene klimatskim katastrofama.

Azerbejdžan će ove godine predsjedavati COP29 jer je rotirajuće predsjedavanje samitima UN-a o klimatskim promjenama prešlo na centralnu i istočnu Evropu, dok će naredne godine Brazil biti domaćin samita COP30.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.