Plastenik za učenike škole „Risto Manojlović“ u Kolašinu
Predstavnici Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), predstavnici Direktorata za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i vršiteljka dužnosti direktorice Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje Svetlana Drobnjak prisustvali su danas ceremoniji i sadnji bora u novopostavljenom plasteniku, čime su učenici Osnovne škole „Risto Manojlović“ iz Kolašina obilježili učešće te škole u Projektu izgradnje kapaciteta za smanjenje rizika od katastrofa, kroz Crnogorski informacioni sistem za šumske požare (MEFFIS) i Eco-DRR.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je petogodišnji projekat, čija je implementacija počela u martu 2021. godine, plod saradnje vlada Japana i Crne Gore, a da se implementira „uz odličnu saradnju“ između Japanske agencije za međunarodnu saradnju i Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, uz podršku MPNI.
Projekat ima dvije komponente – prvu čini Crnogorski informacioni sistem za šumske požare (MEFFIS) i smanjenje rizika od katastrofa zasnovan na rješenjima iz ekosistema (ECO-DRR), dok je druga komponenta implemetirana na brdu Oćiba u Kolašinu u formi obnove vegetacije nakon požara (Post-Fire Vegetation Restoration ili PFVR).
„Sadnice bora, odnjegovane u plasteniku koji je zahvaljujući JICA projektu danas i zvanično stavljen u upotrebu, učenici će u narednom periodu saditi na brdu Oćiba i na taj način učestvovati u očuvanju biodiverziteta“, navodi MPNI.
Direktor projekta Juta Morikava zahvalio je upravi škole, NVO „Natura“, Direktoratu za zaštitu i spašavanje, Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, kao i učenicima koji su, kako je saopšteno, „prepoznali značaj jačanja javne svijesti o važnosti prevencije zaštite od požara.“
Drobnjak je, uz zahvalnost što nosioci projekta „prepoznaju i ulogu“ resornog ministarstva, pohvalila rad eko-sekcije te škole i njihovu posvećenost projektu.