PKCG: Nema razvoja zimskog turizma bez vještačkog osnježavanja

0

Nedopustivo je dočekati još jednu zimsku sezonu gdje ćemo gledati u nebo i nadati se snijegu, poručeno je sa sjednice Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore, koja je održana u hotelu Swissotel Resort na Kolašinu.

Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Ranko Jovović, a učestvovali su Petko Bakić, predsjednik Opštine Kolašin, predstavnici ministarstava, skijališta, investitora, Nacionalne i lokalnih turističkih organizacija, te CEDIS-a.

Kako je saopšteno iz PKCG, Luka Bulatović naveo je da nema razvoja zimskog turizma bez vještačkog osnježavanja.

“Da smo imali osnježavanje staza, već bi se 15 dana skijalo na Bjelasici. Mi, koji smo kostur razvoja turizma i ovog grada, moramo da objasnimo nadležnima da bez osnježavanja nema organizovanog turizma a naročito ne onog koji će trajati 360 dana”, rekao je Bulatović.

Istakao je da turistička organizacija ulaže napore u kreiranje alternativnih proizvoda kako bi nadoknadila dane bez snijega, te apostrofirao da Kolašin mora imati jasnu strategiju razvoja hotelske industrije i turističkog proizvoda kako bi postao prepoznatljiva destinacija, dok prisustvo svjetskih brendova treba posmatrati kao priliku za razvoj infrastrukture.

Predsjednik Odbora Ranko Jovović kazao je da je broj dolazaka u kolektivnom smještaju ostao na nivou prethodne godine, dok je broj noćenja zabilježio blagi rast. Međutim, kako navodi, prihodi od turizma, bilježe pad, što ukazuje na potrebu za dodatnim unapređenjem ponude i infrastrukture.

“Crna Gora nije isključivo ljetnja kupališna destinacija, već i mjesto koje ima šta da ponudi ljubiteljima aktivnog odmora u zimskim mjesecima”, naglasio je Jovović.

Posebno je naglasio potrebu za kontinuiranim održavanjem prohodnosti puteva prema skijalištima, ali i hitnost rješavanja problema sa snabdijevanjem električnom energijom u Kolašinu.

Nikola Milić, Talija company doo, izrazio je zabrinutost zbog trenutne situacije, posebno u kontekstu prošlogodišnje zimske sezone bez snijega.

“U 21. vijeku, kada sve razvijene države imaju sisteme za osnježavanje, apsurdno je da mi još uvijek o tome raspravljamo. Sistem za osnježavanje mora biti prioritet. Pored toga, snabdijevanje električnom energijom zahtijeva poseban akcenat”, istakao je on.

Takođe, smatra da povećanje poreskih stopa na smještaj sa sedam odsto na 15 odsto dodatno narušava pozicioniranje sjevernog regiona kao turističke destinacije.

Kako se navodi, na istom fonu govorio je Dragan Purko Ivančević.

“Budite sigurni da turistički kapaciteti i skijaška ponuda ne mogu funkcionisati ako ne garantujemo snijeg našim turoperatorima. Bez toga investicije koje su realizovane teško mogu da opstanu i da budu animatori novog razvoja turističke ponude. Katastrofalno je ući u još jednu sezonu gdje ćemo gledati u nebo i nadati se snijegu”, kazao je Ivančević, ocjenjujući da je u toku “vanredno stanje” što se uspjeha predstojeće sezone tiče.

Prema njegovim riječima, država mora hitno reagovati i garantovati osnježavanje.

“Apelujem na nadležne organe da prepoznaju važnost ovih pitanja i adekvatno reaguju”, poručio je on.

Saglasan je i predsjednik Opštine Kolašin, Petko Bakić.

“Mi smo se opredijelili da budemo turistička destinacija, ali dok nemamo snijega i mogućnosti da privučemo goste, o tome ne možemo ni pričati. Ski centri su osnov naše turističke destinacije i ako nema osnježavanja i vodosnabdjevanja nema razvoja turizma. Ako ostanemo još koju sezonu bez snijega bićemo precrtani na mapi turističkih destinacija”, smatra on.

Istakao je da Kolašin trenutno prolazi kroz izazovan period zbog nedovoljno razvijene infrastrukture koja ne može da odgovori na rastuće interese investitora i turista. Problemi sa vodosnabdijevanjem, parkingom, strujom i deponijama značajno opterećuju lokalnu zajednicu.

Đuro Milošević, direktor Skijališta Crne Gore, predstavio je kroz brojčane pokazatelje razliku između zimskih sezona sa snijegom i bez njih.

“Od planiranih milion eura prošle godine smo ovdje ostvarili 100.000 eura. To najbolje govori o značaju osnježavanja. Ne smijemo dozvoliti da se zaustavljaju radovi na osnježavanju”, kazao je Milošević.

Naglasio je da su izvođači radova pokazali profesionalizam, ali da je neophodno intenzivirati podršku lokalnih i državnih vlasti kako bi se osigurala nesmetana realizacija ovog projekta.

Predstavnik kompanije BB Solar Marko Čanović pohvalio je saradnju sa lokalnom samoupravom i istakao značaj integrisanja privatnih investitora u razvoj turističkih kapaciteta. On je naglasio da Kolašin ima ogroman potencijal za cjelogodišnji turizam, ali da je neophodno paralelno razvijati infrastrukturu.

Duško Raketić, predstavnik Udruženja privatnog smještaja istakao je značaj ljetnjih manifestacija, posebno Tango kampa, koji je ove godine privukao preko 800 gostiju iz 40 zemalja. On je izrazio zabrinutost zbog minimalne podrške ovoj manifestaciji od strane državnih i lokalnih institucija, što dovodi u pitanje održivost ovog i sličnih događaja.

Direktorica TO Kolašin Zorica Milašinović predstavila je turističke potencijale ove opštine, istakavši bogatu ponudu aktivnosti i događaja. Posebno je istakla napore na unapređenju infrastrukture, poput nove pješačke i biciklističke staze Kolašin–Gojno Trebaljevo i markacije na planini Sinjajevini za pješačenje, nordijsko i turno skijanje.

U nastavku sjednice, Dragan Vukčević, Ministarstvo ekonomskog razvoja predstavio je Pravilnik o bezbjednosti opreme za igranje djece u ugostiteljskim objektima , sa naglaskom na smanjenje rizika od povreda kroz usklađenost sa tehničkim standardima i redovnu kontrolu stanja opreme.

Dragana Bećirović iz kompanije Kolašin valleys prezentovala je razvojne planove za nove hotelske kapacitete i ski sadržaje, dok je kompaniju Mille Baci, koja proizvodi sladolede predstavila Bojana Otašević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.