Pitanje žurbe: Zašto Sud BiH ubrzava suđenje protiv predsjednika Srpske?
Tri srijede u novembru u tri sedmice zaredom – ovo je raspored suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću. Ako pogledate ostale predmete na internet stranici Suda BiH, utvrdićete da Sud nije baš tako ekspeditivan.
Odbrana predsjednika i pravna struka iz Republike Srpske i Srbije sumnjaju da je cilj što prije eliminisati Dodika iz političkog života i da se sve radi pod pritiskom stranaca i političkog Sarajeva.
Da li strahuju da im i pobjeda Donalda Trampa u Americi ne pokvari planove?
Da li je presuda predsjedniku Srpske već napisana? Gledajući način suđenja, nezakonito izvođenje dokaza, a posebno zakazivanje ročišta u kratkom vremenskom roku, pravna struka iz Republike Srpske i Srbije sumnja da jeste. Tri sudska pretresa u jednom mjesecu govore dovoljno. Na toj, uslovno rečeno, ekspeditivnosti Sudu BiH mogle bi pozavidjeti i mnoge pravosudne institucije u regionu i Evropi. Ipak, ovdje je, kažu, očigledna povreda prava na pravično suđenje. Sve se, ubijeđeni su, radi pod pritiskom kako bi odbranu onemogućili u prikupljanju dokaza, a da li i Dodika eliminisali iz političkog života?
Advokat predsjednika Srpske Goran Bubić kaže da je onima koji stoje iza ovog procesa to i cilj nakon što su vidjeli da su Dodik i stranka na čijem je čelu ojačali nakon posljednjih izbora.
Advokat Goran Petronijević podsjeća da je predsjednik SDA Bakir Izetbegović izjavio da je postignut sporazum sa međunarodnim faktorom i da je dat signal da se Dodik i Lukić ekspresno osude.
Ni po starosti ovaj predmet ne bi trebalo da ide ubrzanom dinamikom, ali uočeno je, kažu pravnici, da bi razlog za ubrzanje bili i rezultati američkih izbora. Smatraju da se „monteri“ ovog procesa plaše dolaska Trampove administracije.
– Sada se plaše da nova administracija neće to ubrzavati – kaže Bubić, a Petronijevć dodaje da je očigledno da su u strahu, jer je Dodik glavna prepreka oduzimanju imovine Srpske i centralizaciji BiH.
Pravna struka upozorava da Sud prihvata da se u spise uvedu i neki nezakoniti dokazi, pa će naknadno biti odlučeno šta će biti prihvaćeno, što je mimo svih pravila. Ovakvim načinom Sud BiH sudi sebi i neustavnoj BiH, kaže profesor ustavnog prava Siniša Karan.
– Malo je reći da je ovo politički proces, jer se na njemu pokazuje 30 godina pokušaja promovisanja politike stvaranja unitarne građanske bošnjačke države – ističe Karan.
Suđenje predsjedniku Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika, nakon ročišta ove sedmice, zakazano je za srijedu, 20. i 27. novembar. Čini se da ima dovoljno dokaza za postojanje sumnje da je ovaj sudski proces ekspresno ubrzan.
(RTRS)