Piksiju se eksperimenti nisu posrećili: Srbija poražena u Budimpešti, Orlovi i Sokoli u utorak odlučuju ko otpada iz trke za EURO

0

Mađari kaznili greške porozne odbrane selekcije Dragana Stojkovića Piksija, Orlovi nisu imali ni sreće, dva puta pogodili stativu, VAR im poništio dva gola za poraz na „Puškaš areni“ – 2:1.

Posle poraza u Mađarskoj, drugog u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo od ove selekcije, Srbija je načinila korak unazad u borbi za plasman na kontinentalni šampionat.

I sebi je prilično zakomplikovala posao, s obzirom na to da će već duel protiv Crne Gore za tri dana na stadionu „Rajko Mitić“ imati epitet sudbonosnog.

Iznenadio je Dragan Stojković Piksi sa formacijom, iznenadio je sa izborom igrača Mađarsku i njenog selektora Rosija, ali ovako radikalne promjene nisu se ispostavile kao dobro rješenje u jednom od odlučujućih mečeva za plasman na Evropsko prvenstvo.

Doduše, ne i sudbonosnom, takav bi mogao da bude onaj predstojeći, kad će Srbija na stadionu „Rajko Mitić“ ugostiti selekciju Crne Gore, jedinog konkurenta za drugo mjesto i direktan plasman na kontinentalni šampionat.

Počeo je dakle Stojković meč bez kapitena Dušana Tadića, na klupi iznenađujuće ostavio i Filipa Kostića. I nije to djelovalo loše u ofazivnom smislu, ali je odbrana Orlova očigledno itekako porozna. Vidjeli smo to na gotovo svakom meču sa iole kvalitetnijim rivalom, a to Mađarska sigurno jeste.

Najava inicijative Srbije bila je šansa Gudelja u devetom minutu, šutirao je sa 20 metara, ali je lopta bila lak plen golmana Mađarske. A potom dve izrazito dobre prilike za Srbiju.

Najprije u 16. minutu, kad je Gaćinović po lijevoj strani umakao odbrani domaćina, ušao u šesnaesterac i želio da bude nesebičan, ali je odbrana Mađarske otklonila opasnost. Potom, minut kasnije kontra „dva na jedan“. Živković je vukao loptu, potom pokušao da doda do Mitrovića, bilo je to koji sekund kasnije nego što je trebalo, i malo nepreciznije, dovoljno da golman Mađarske otkloni opasnost.

I brzo je stigla kazna, već u 21. minutu. Bila je to brza kontra Mađarske, Terzić je stao signalizirajući ofsajd, Nego je protutnjao po desnoj strani i potom odlično uposlio Vargu, koji je preciznim udarcem sa 14 metara savladao Vanju Milinković-Savića – 1:0.

Potpuno zasluženo Orlovi su izjednačili u 32. minutu, posle sjajnog centaršuta sa desne strane Živkovića najviši u skoku je bio Pavlović, koji je uspio da donese izjednačenje gostima – 1:1.

Radost zbog gola i izjednačenje se gotovo nije ni stišala, a Mađarska je ponovo imala prednost. I to posle evrogola, Šalai je najprije petom primirio loptu, a potom šutirao sa više od 20 metara, Milinković-Savić je u ovoj situaciji bio nemoćan – 2:1.

Dobru priliku imala je Srbija u prvom od tri minta nadoknade prvog poluvremena, ovoga puta u ulozi asistenta se našao Mitrović, koji je centrirao, a Živković je glavom zahvatio loptu, no njegov udarac nije bio preterano opasan po gol Mađarske.

Priznao je svoju grešku Stojković na startu drugog poluvremena, umjesto prilično loših Terzića i Erakovića na teren je poslao upravo Tadića i Kostića. I ponovo je Srbija imala vrlo dobar period igre, ali ne i dovoljno sreće da izjednači.

Srbija je u 50. minutu postigla gol, učino je to Mitrović nakon što mu je Sergej spustio loptu glavom, ali je asistent bio u ofsajd poziciji, pa je gol posle kratke VAR provere poništen.

Četiri minuta kasnije, Mitrović je ponovo zatresao mrežu Mađarske, posle dodavanja Tadića, ali je ovoga puta napadač Orlova bio u ofsajdu, sada su centimetri odlučivali.

„Preživjeli“ su Mađari taj period igre, a potom spustili tempo, pokušavali da osujete napade Srbije, ali i da ukradu svaki sekund utakmice. Ujedno, čekala je Mađarska grešku Srbije i dočekala je, Varga je u 68. minutu krenuo u mnjevitu kontru, šutirao je i pogodio gornji dio prečke.

Srbija zaista nije imala sreće na meču u Budimpešti, u 70. minutu selekcija Dragana Stojkovića Piksija pogodila je dva puta stativu u jednom napadu. Najprije je to učinio Tadić, lopta se odbila u polje, šutirao je i Pavlović, koji je takođe pogodio okvir gola.

Mogla je potom Mađarska možda i da riješi meč u 71. minutu, ali je sada Srbija imala sreće. Bola je prelako umakao Kostiću, primirio je loptu i šutirao, zamalo pored gola Orlova.

Do kraja meča Stojković je na teren poslao još Đuričića, Radonjića i debitanta Petra Ratkova. Čim je ušao u igru, Ratkov je bio u šansi, najprije je spustio loptu glavom Tadiću, koji mu je vratio, a napadač Salcburga je iz prve šutirao sa 17 metara, snažno, ali iznad prečke gola Mađarske.

U nadoknadi vremena, Tadić je iznudio slobodan udarac, iskosa sa lijeve strane, odlično je ubacio loptu, Milenković je bio najviši u skoku, ali je njegov udarac odlično odbranio Dibus.

Eksperimenti se Piksiju nisu isplatili, meč Srbije i Crne Gore u utorak u Beogradu će i za jedne i za druge biti ključni u kvalifikacijama. Ukoliko Srbija slavi, umaći će Crnoj Gori pet bodova i osigurati put u Njemačkoj. U suprotnom će da strijepi, jer do kraja ima samo meč sa Bugarskom na svom terenu, a Crna Gora sa Litvanijom kući i protiv Mađarske u Budimpešti.

U prvom meču današnjeg programa, Litvanija je ponizila Bugarsku, koja je na dnu grupe. Bilo je 0:2 u Sofiji.