Petina ilegalnih cigareta koje su zaplijenjene u EU označene kao „zemlja porijekla“ Crna Gora
Više od 20 posto ilegalnih cigareta koje su zaplijenjene prošle godine na granicama Evropske unije stiglo je iz Crne Gore, utvrdila je Evropska kancelarija za borbu protiv prevara (OLAF).
Od 333 miliona zaplijenjenih cigareta, za više od 60 miliona Crna Gora je označena kao “zemlja porijekla”.
To je četiri puta više nego godinu ranije, kada je zaplijenjeno 15 miliona, vidi se iz godišnjih izvještaja o radu OLAF-a.
Crna Gora se, po oduzetim ilegalnim cigaretama tokom 2023, našla na trećem mjestu, poslije Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata, navodi se u izvještaju OLAF-a.
Zbog čega Crna Gora, koja je članica NATO i najozbiljniji kandidat za članstvo u EU, ne uspijeva da spriječi šverc cigareta?
Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu smatra da za to ne postoji politička volja.
“Bojim se da je duvanska mafija pokazala popriličnu snagu u odnosu na državu Crnu Goru”, kazala je ona za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Šverc cigareta u Crnoj Gori prisutan je duže od tri decenije.
‘Tradicija’ šverca cigareta od ’90-ih
Počeo je uvođenjem međunarodnih sankcija tadašnjoj Jugoslaviji početkom devedesetih godina, kada je na vlasti bila Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića.
Tadašnje vlasti, a i sam Đukanović, govorili su da se radi o tranzicionom poslu, dok su kritičari tvrdili da je u pitanju državni šverc prema Italiji i drugim evropskim zemljama.
Tvrdili su da se šverca odvija preko Jadranskog mora brzim gliserima.
Istragu o švercu cigara iz Crne Gore prema Italiji od 1999. vodilo je i pravosuđe Barija, grada na jugu Italije, koji je najkraćom morskom rutom povezan sa lukom Bar.
Njome je bilo obuhvaćeno 15 italijanskih i crnogorskih državljana, uključujući i Mila Đukanovića, koji je u to vrijeme bio premijer.
Deset godina kasnije, italijansko tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala povuklo je optužbe protiv Đukanovića zbog diplomatskog imuniteta.
I ostali crnogorski državljani su oslobođeni optužbi.
DPS je 2020, poslije tri decenije, izgubio vlast.
Niko iz tadašnje vlasti nije osuđen zbog organizacije ili povezanosti sa švercom cigareta, iako je nova vlast tvrdila da će razotkriti veze mafije i te partije.
Slobodna zona glavni problem
I Evropska unija je više puta izražavala zabrinutost zbog šverca cigara preko Crne Gore, navodeći Luku Bar kao “platformu za krijumčarenje falsifikovanih, zajedno sa legalno proizvedenim u EU”.
U Luci Bar postoji takozvana Slobodna zona, što je prostor isključen iz carinske teritorije jedne države, na kojem se obavlja niz privrednih aktivnosti poput proizvodnje, skladištenja, transportnih usluga.
Slobodna zona u Luci Bar godinama je označavana kao mjesto šverca cigareta na čiji obim su najeksplicitnije ukazivali britanski zvaničnici.
Samo preko Luke Bar se svake godine prokrijumčari više od dvije milijarde cigareta koja dospijevaju na evropska tržišta, izjavila je na sastanku direktora carinskih službi regiona marta 2022. tadašnja ambasadorka Velike Britanije, Karen Medoks.
Ona je istakla da procjene govore da šverc cigareta košta ekonomije Zapadnog Balkana više od 300 miliona eura izgubljenih prihoda godišnje.Iste godine zabranjeno je skladištenje cigareta u Slobodnoj zoni.
Prilikom jedne od velikih zapljena u Slobodnoj zoni maja 2022, tadašnji premijer Dritan Abazović ocijenio je da je šverc cigareta kliniči mrtav.
Ukazujući na OLAF-ove nalaze za 2023, sagovornica RSE Ines Mrdović kaže da “ne samo da šverc cigareta nije klinički mrtav, nego ne postoji period u kome je bio klinički mrtav”.
“Činjenice su neumoljive”.
I u britanskoj ambasadi su zabrinuti zbog najnovijih nalaza OLAF-a.
Duplirani prihodi od akciza
U ambasadi su kazali za RSE da dijele “zabrinutost u vezi sa potencijalnom ponovnom pojavom krijumčarenja duvana u Crnoj Gori”.
“To naglašava hitnu potrebu da se svi akteri, uključujući Vladu Crne Gore, organe za sprovođenje zakona i međunarodne partnere, pozabave svim ranjivostima koje koriste organizovane kriminalne grupe.”
U Ambasadi vjeruju da samo sistemski pristup može ublažiti “ove ponavljajuće sigurnosne incidente” u Luci Bar.
“Stoga se zalažemo da Vlada u narednim mjesecima prioritizuje donošenje novog Zakona o slobodnim zonama, i razmotri inicijative za pojačano prisustvo carinika i policijskih službenika u Luci Bar”.
Kako su saopštili, britanska vlada sarađuje sa Crnom Gorom na suzbijanju šverca cigareta, uključujući i obezbjeđivanjem opreme i obuka službenika u lukama, na aerodromima i granicama.
Ocjenjuju da povećanje prihoda od legalne prodaje duvana svjedoči o smanjenju šverca, što dovode u vezu sa zabranom skladištenja duvana u Slobodnoj zoni Luke Bar iz 2022.
“Crna Gora je 2023. prihodovala 100 miliona eura od akciza na duvan, u poređenju sa oko 45 miliona 2022. i ranije”.
Šta kažu u Evropskoj komisiji?
I Evropska komisija se u posljednjem izvještaju osvrnula na zabranu skladištenja duvanskih proizvoda u Slobodnoj zoni Luke Bar.
Kako su ocijenili, “to je dovelo do zapljene neviđenog broja cigareta, koje su njihovi vlasnici ostavili u skladištima”.
Ipak ukazuju da su veliki količine nestale iz skladišta prije stupanja zabrane na snagu.
Iz Brisela su procijenili i da u Luci Bar još ima oko 1.500 tona, koje čekaju na uništenje.
A jedno uništavanje iz 2022. neslavno je završilo hapšenjem tadašnjeg direkotra Uprave prihoda i carina Rada Miloševića.
Naime, pred kamerama u nikšićkoj fabrici ‘Javorak’ uništen je dio cigareta, dok je u oktobru kamion natovaren paketima vrijednim milion eura, koje su takođe trebale da budu uništene, ‘skrenuo s puta’.
Specijalni policijski tim ga je našao dan kasnije između Podgorice i Nikšića.
U međuvremenu je uhapšeno više osoba, uključujući i Miloševića.
Međutim, do danas nema epiloga ovog slučaja.
Brisel u izvještaju za 2023. je kritikovao Crnoj Gori zbog izostanka pravosnažnih presuda u slučajevima šverca cigareta.
Optužnice protiv dva bivša direktora policije
Iz Višeg suda nisu odgovorili na pitanja RSE o broju presuda za šverc cigareta.
Ni iz Specijalnog državnog tužilaštva nisu odgovorili koliko je podignutih optužnica.
Dostupni podaci sa sajtra tužilaštva upućuju da su ove godine podignute najmanje tri optužnice vezane za šverc cigareta. U dva od tih slučajeva umiješani su bivši direktori crnogorske policije.
U januaru ove godine podignuta je optužnica protiv 15 osoba, uključujući i Veselina Veljovića, bivšeg direktora policije a kasnije savjetnika Mila Đukanovića tokom njegovog predsjedničkog mandata.
On je označen kao član organizovane kriminalne grupe koja je osnovana 2018, a imala za cilj bavljenje krijumčarenjem cigareta iz Slobodne carinske zone Luke Bar i pranjem novca.
Veljović, koji je je uhapšen jula 2023, tereti se da je zloupotrijebio položaj tako što je putem kriptovane komunikacije saopštavao policijske podatke koji ma je pomagao krijumčarima.
On je negirao krivicu. Pušten je da se brani iz kućnog pritvora.
Optužnica je podignuta i protiv još jednog bivšeg direktora policije – Slavka Stojanovića, koja se odnosina zloupotrebu položaja.
Stojanović je uhapšen novembra prošle godine.
U optužnici se navodi da je on, nakon što je saznao da je u Podgorici zaustavljen kamion njegovog prijatelja sa cigaretama bez potrebne dokumentacije, izdao naređenje policiji da ga pusti.
“Tako je svom prijatelju i vozaču kamiona pribavio imovinsku korist u visini vrijednosti cigareta, u iznosu od 126.000, a Budžetu Crne Gore nanio štetu od 112.504 eura”, piše u saopštenju tužilaštva.
Specijalno državno tužilaštvo je maja 2021. saopštilo da je pokrenulo više krivičnih postupaka za krijumčarenje cigareta, a visina utajenog poreza, akciza i carina u tim predmetima iznosi više od 70 miliona eura.
Nije poznat ishod tih postupaka.
Za Ines Mrdović problem je u sudstvu. Kako kaže, teško je očekivati da će biti pravosnažnih presuda s obzirom na stanje u sudstvu, koje je ocijenila kao “trulo”.
“Nije realno ni očekivati da ćemo mi u neko dogledno vrijeme imati tih presuda. Čak i ako ih budemo imali, bojim se da neće biti toliko stroge da bi prevenirale buduće bavljenje švercom. Naprotiv.“
Gdje je rješenje?
Mrdović smatra da je rješenje u “vetingu” ne samo u sudstvu, nego i carinskim i policijskim službama.
“Veting” je proces, koji podrazumijeva provjeru imovine sudija i tužilaca i članova njihovih porodica, eventualnu povezanost sa kriminalom te procjenu njihovih profesionalnih kvalifikacija.
“Bez određenog vetinga vi prosto nećete isporučiti rezultate koje Evropska unija traže od vas”.
Podsjeća da postoje sudski procesi u oblasti organizovanog kriminala i korupcije koji se odgađaju veliki broj puta.
“Sve se u ovoj državi čini da se izbjegne pravda”.
Na pitanje kako riješiti problem, Mrdović ističe da je “politička volja jedan od ključnih preduslova, jer mehanizmi postoje”.
A u ovom momentu se ne zna koliko je cigareta u Slobodnoj zoni Luke Bar.
Ni nakon nedjelju dana iz Vlade Radiju Slobodna Evropa nije odgovoreno da li je njihovo Koordinaciono tijelo za popis oduzete robe u Slobodnoj zoni Luka Bar izvršilo popis oduzetih cigareta i da li su predložili mjere za njihovo uništavanje.
Na čelu Koordinacionog tijela je premijer Milojko Spajić.
Vladina služba je pitanja RSE proslijedila potpredsjedniku Vlade Momu Koprivici, od kojeg odgovor nije stigao.
Na prvoj sjednici marta ove godine, Koordinacionog tijela je najavilo da će postupak popisa i uništenja robe u Slobodnoj zoni biti maksimalno transparentan, uključujući brojanje i uništenje oduzete robe.
Sa te sjednice je poručeno da Vlada ima snažnu volju da do kraja eliminiše šverc.