Srđan Perić iz Pokreta Preokret navodi da je antagonizam između izvršne i zakonodavne vlasti prirodan, u smislu da Vlada želi da nametne svoje ideje i pravce djelovanja na što je moguće brži i operativniji način, a da parlament nastoji da je kontorliše i da ima snažan upliv u kreiranju politika izvršne vlati.
“U konačnom, poslanici biraju Vladu, ne obratno. Državom treba da se upravlja u skladu sa Ustavom, zakonima i procedurama i nikome se ne može uskratiti pravo da nešto pita ili predlaže, a Vlada to prihvata ili odbacuje i za to preuzima odgovornost”, smatra Perić i dodaje da svi na javnoj sceni to znaju, ali da se ciljano ulazi “u zonu pravljenja rijalitija od politike”.
Perić poručuje da je korijen problema u tome što je država dobila generaciju političara od kojih je značajan dio ovladao “demagoškim formulama manipulisanja javnom pažnjom”.
“Tu je glavni pravac djelovanja podređen stranačkom, a ne opštem interesu, jer se na osnovu partijskog profita želi gomilati moć, između ostalog, i zarad opstanka na javnoj sceni”, rekao je on.
Perić je stava da su u tom poslu oni spremni na stvari koje mogu biti za svaku brigu – od partijskog zapošljavanja, što je eufemizam za političku korupciju, pa sve do blaćenja neistomišljenika na sasvim sofisticiran ili najprizemniji način – u zavisnosti od potrebe.
“Tako se stvara ambijent u kome pristojan svijet često zazire od politike, jer ili ćete im povlađivati ili vam slijedi ‘topli zec’. Time se obesmišljava pokušaj promjene ovakve političke prakse”, kazao je on.
Osim toga, istakao je da je opšti interes i da Parlament kontroliše i utiče na rad izvršne vlasti, ali i da pokreće smislenu debatu, a da subjekti koji su u njemu imaju razuman pravac djelovanja.
“Sve mimo toga je bježanje u rijaliti u kome obije strane ne osjećaju odgovornosti da svoje ponašanje podrede opštem, a ne partijskom, odnosno ličnom interesu bilo koje vrste. Jer kad uđete u zonu rijalitija, više nije važno da li nešto ima smisla ili nema, da li je nešto po zakonu ili ne, već ko je napravio veći skandal, upečatljiviji spektakl, ko je jače viknuo ili ko je efektnije nekome nešto podmentuo. Potreban nam je preokret u odnosu na takav doživljaj politike”, zaključio je Perić.
(Vijesti)