Performans ispred MPŠV: Zaustavimo i kaznimo zlostavljanje životinja

0

Zajednica za zaštitu životinja Crne Gore, koju čine nevladine organizacije i aktivisti, nakon performansa održanog ispred Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u Podgorici, predala je zahtjeve resornom ministru Vladimiru Jokoviću, ostavljajući rok od 30 dana da na iste odgovori, a sa ciljem rješavanja problema zlostavljanja, mučenja i ubijanja životinja.

U saopštenju za medije koje je dostavila NVO “Spas” navodi se da je performans prvi u nizu akcije koju je Zajednica započela 4. oktobra na Međunarodni dan prava životinja a koja će biti završena 10. decembra na Međunarodni dan prava životinja na Trgu nezavisnosti.

“Pomenutom akcijom se želi ne samo informisati javnost, već i staviti pritisak na nadležne institucije kako bi se zaustavilo i kaznilo zlostavljanje životinja”, kaže se u dopisu sa događaja.

Organizatori su se osvrnilu na, kako stanje na terenu tvrdeći da na stotine pasa i mačaka u katastrofalnom stanju živi na ulicama Crne Gore, te da svake nedelje svjedoče makar jednom brutalnom ubijanju, mučenju ili zlostavljanju životinja.

Takođe su izjavili da su pojedini azili logori za pse a niti jedan ne radi u cilju dobrobiti tih životinja, kao i da vlasnici nekažnjeno zlostavljaju pse decenijama naočigled svih, da konji u 21. vijeku služe kao prevozno sredstvo i vuku tone i tone težine, kao i da decenijama Crna Gora nema rješenje zbrinjavanja uginulih životinja.

Na performansu su podsjetili i na nedavnu peticiju i protestno pismo koje je kreirao Švajcarac Kurt Amsler nakon posjete Crnoj Gori, tvrdeći da su napušteni, gladni, bolesni i ubijeni psi i mačke svakodnevica na ulicama crnogorskih gradova.

Zbog svega gore pomenutog Zajednica smatra da ministar Jokić treba da brine o imidžu naše zemlje, te da bi se hitno morale preduzeti mjere, kako turisti ne bi odlazili iz Crne Gore sa ogorčenjem.

„Ne znaju samo stranci, već i naši građani, a što je najgore od svega i zaposleni u nadležnim institucijama, da su slike pasa i mačaka koji su napušteni, pretučeni, utopljeni, pregaženi, trovani, mučeni, odvojeni od majki po rođenju, bačeni u zavezanim kesama u kontejnerima, bolesni na ulicama ili lancima, apsolutna svakodnevica u apsolutno svim gradovima u Crnoj Gori“, navode organizatori performansa.

Fotografije sa performansa organizovanog ispred Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

 

Osvrt na situaciju u zemlji i zahtjeve su predstavili u 13. tačaka koje prenosimo integralno: 

  1. Iako Zakon o zaštiti dobrobiti životinja, precizira datume za izradu akcionih planova i gradskih skloništa za napuštene i izgubljene životinje, ni polovina opština u Crnoj Gori nije ispunila svoje zakonske obaveze.

Zahtijevamo da u skladu sa nadležnostima obezbijedite poštovanje Zakona.

  • U opštinama koje su uspostavile azile za napuštene životinje, evidentirani su brojni problemi u njihovom funkcionisanju, što naši volonteri mjesecima dokumentuju i javno objavljuju na društvenim mrežama i u medijima. Posebno je alarmantan primjer azila u Beranama, gdje psi borave bez nadzora jer nikada nema zaposlenih na licu mjesta, a zatim odatle i sa ulica misteriozno nestaju. Ne postoji adekvatan nadzor nad radom azila.

Zahtijevamo da u skladu sa svojim nadležnostima formirate Operativni tim koji će izvršiti reviziju poslovanja azila u Crnoj Gori.

  • Svjesni ste da na nivou cijele Crne Gore postoji samo 14 veterinarskih inspektora i koliki je obim posla koji njihove pozicije zahtijevaju. Kako je moguće da je decenijama ovakvo stanje na terenu, da se, znajući za deficitarnost veterinarskog kadra, niko do sad nije sjetio da u tom dijelu izmijeni Zakon, osnuje posebnu Službu za zaštitu i spašavanje životinja ili makar preusmjeri nadležnosti sa veterinarskih inspektora na komunalne inspektore samo za tu oblast, na čemu se trenutno radi u pojedinim opštinama? Kako je moguće da niko od nadležnih ne prati stanje na terenu nego sve te promjene treba malobrojni volonteri sami da iniciraju? Iako je preusmjeravanje dijela nadležnosti na komunalne inspektore za životinje brže rješenje, ipak predlažemo osnivanje posebne Službe za zaštitu i spašavanje životinja, koja će biti stalno dostupna i kojoj neće faliti kadra, kako bi moglo promptno da se reaguje na slučajeve zlostavljanja, mučenja i ubijanja životinja, kojih je toliko da potrebe za posebnom službom i te kako ima.

Osnivanje fakulteta veterinarske medicine bio bi logičan i koristan potez.

Zahtijevamo da u skladu sa nadležnostima odblokirate proces izmjena i dopuna Zakona o zaštiti dobrobiti životinja i da se ponovo uspostavi rad radne grupe stopiran u oktobru 2021. godine, kako bi se inicirale izmjene Zakona u ovom dijelu, te kako bi propisi bili usklađeni sa stanjem na terenu.

  • Nesposobnost nadležnih organa i države Crne Gore da se nosi sa ovom situacijom ne smije biti alibi za opstajanje propisa koji dozvoljava eutanaziju pasa u gradskim skloništima, ako se ne udome u roku od mjesec dana. Nećemo dozvoliti da nedužni psi budu ubijani u nedogled jer službenici koje plaćamo da ne dozvoljavaju vlasnicima ponašanja koja dovode do ovolikog broja napuštenih životinja već ista kažnjavaju i sprečavaju redovnim kontrolama, ne rade svoj posao.

Zahtijevamo da u skladu sa nadležnostima odblokirate proces izmjena i dopuna Zakona o zaštiti dobrobiti životinja i da se ponovo uspostavi rad radne grupe stopiran u oktobru 2021. godine, kako bi se inicirale izmjene Zakona i u ovom dijelu.

Takođe zahtijevamo da se Ministarstvo aktivno uključi u edukaciju i promociju odgovornog vlasništva, koje podrazumijeva kontrolu razmnožavanja ljubimaca, te omogući subvencije i olakšice vlasnicima koji žele da sterilišu/kastriraju svoje ljubimce. Ogroman novac je u prethodnim godinama podijeljen na projekte pojedincima koji nisu dali nikakve dugoročne rezultate već su pretvoreni u privatna pansionska skloništa širom Crne Gore. Za taj novac se do sad moglo kupiti dovoljno mobilnih klinika za sterilizaciju i liječenje životinja, koje se praktikuju u svijetu, da pokriju sve regije, a koje bi sterilisale ogroman broj pasa i mačaka na terenu.

  • S obzirom da je registracija odnosno čipovanje zakonska obaveza, zahtijevamo da pronađete mehanizme da se u saradnji sa lokalnim samoupravama sprovede do kraja još uvijek nedovršena registracija pasa koja je zvanično otpočeta u septembru 2019. godine, jer da bi se uopšte moglo stati na put nesavjesnim vlasnicima, ti psi moraju biti čipovani da bismo znali ko im je vlasnik i da bi mogli biti kažnjeni. Trenutno se u podgoričkom azilu nalazi preko sto rasnih, velikih, vlasničkih, napuštenih pasa, koje niti možemo da vratimo na ulicu, niti da ih udomimo, a svakog dana pristižu novi.

Kako su odgajivačnice, kako registrovane tako i neregistrovane, kao i lovci, odnosno način držanja lovačkih pasa, glavni izvor najvećeg broja napuštenih, mučenih i bolesnih pasa, zahtijevamo da u skladu sa nadležnostima osigurate da inspektori vrše redovne inspekcijske nadzore nad ovim subjektima.

  • Zahtijevamo da se započne sa pripremnim radom na uspostavljanju centralne baze za konje u Crnoj Gori, odnosno da se sprovede registracija konja u Crnoj Gori i usvoje neophodni propisi u skladu sa već postojećim normama u Zakonu o identifikaciji i registraciji životinja.

Pozivamo Vas da zajedno sa nama prošetate kritičnim naseljima, da vidite kako žive konji i čemu služe.

  • Vjerujemo da ste upoznati sa činjenicom da mnoge zemlje Mediterana imaju problem sa lajšmanijom ali takođe da su neke od njih preduzele mjere sprječavanja širenja bolesti. Napominjemo da se kod nas problem rješava obrnutom logikom – umjesto da se ubijaju prenosioci zaprašivanjem, kao i vrše stalne kontrole uslova u kojima se drže kako vlasnički, tako i psi u skloništima i na ulici, usmrćuju se psi, bez da im se pruži potrebno liječenje, pravdajući to zoonozama, a ne čineći ništa po pitanju prevencije.

Zato zahtijevamo da formirate Radnu grupu za rješavanje ove, vjerujemo epidemije, tako što ćete preko EU mehanizama, tražiti pomoć od eksperata iz zemalja Mediterana koje su spriječile širenje zaraze.

  • Crna Gora se i dalje nalazi na „crnoj“ listi zemalja sa bjesnilom, iako je poslednju slučaj bjesnila kod životinja zabilježen 2012. godine, a kod pasa još i ranije. Za udomljenje psa u inostranstvu potrebno je uraditi titar test na bjesnilo koji košta puno i čekati nekoliko mjeseci da pas bude spreman da ide. Vjerujemo da ste upoznati da se ovo testiranje ne radi u Crnoj Gori, već novac odlazi van zemlje. Ako je bjesnilo više od 10 godina iskorijenjeno, a po nezvaničnim informacijama znamo da jeste, kako je moguće da kao odgovor na pitanje zašto još uvijek Crna Gora nije skinuta sa liste dobijamo odgovor od nadležnih organa evo godinu dana da je čovjek koji radi na tome preminuo? Pa nije preminulo radno mjesto?

Ogroman broj stranih državljana je zainteresovan za udomljavanje pasa iz Crne Gore, ali proces koji je komplikovan i dugo traje ih odvraća od toga i na ovako pretrpana skloništa, kuće volontera, kao i ulice, toliki broj udomljenja van Crne Gore bi nam svima mnogo značio.

Zahtijevamo od Vašeg resora da ubrza proces skidanja Crne Gore sa liste zemalja nebezbjednih od bjesnila kod relevantnih međunarodnih organa, jer je stekla uslov za to po svim objektivnim kriterijumima.

  • S obzirom da javne institucije treba da budu transparentne i da informišu građane, interesuje nas gdje je i šta radi Savjet za životinje, sta je do sad uradio na rješavanju svih navedenih problema, koja je svrha postojanja tog tijela, te da li još uvijek imaju najveće honorare od svih formiranih savjeta, kao i da li su možda donirali neka sredstva za životinje? Kada smo kod Savjeta interesuju nas podaci o projektima koji su finansirani i realizovani na osnovu konkursa – konkretni podaci (koliko je skloništa napravljeno i kako se životinje smještaju, koliko je životinja udomljeno, edukovano stanovništva, urađeno sterilizacija/kastracija i slično. Takođe nas interesuje zašto su NVO postale „zarobljenici“ nesistemskog rješavanja problema napuštenih i ostavljenih ljubimaca, te ko je i kada odlučio da se ne raspisuju konkursi i ne dodjeljuju sredstva – na osnovu čijih i kojih zaključaka o uspješnosti prethodnih godina?
  • Da li znate da u Crnoj Gori povremeno gostuju cirkusi u kojima se koriste životinje, ali da veterinarski inspektori nisu upoznati sa tim, a da na naše zahtjeve odgovaraju nekoliko sedmica nakon prijava ili ne odgovaraju uopšte, što je bio slučaj sa poslednjim Montevideo cirkusom koji je održao nastup 22. septembra u Bemax areni?

Zahtijevamo da se po prijavama građana i NVO u slučajevima zlostavljanja i mučenja životinja djeluje po hitnom postupku, kako bi iste imale svrhu i rezultat.

  • Aktuelna tema – upravljanje Q groznicom – Zašto se i dalje ne poštuju principi zaštite zdravlja kako građana, tako i životinja i životne sredine, već se silu na sramotu eutanazirane krave ukopavaju na neadekvatnim mjestima uz veliko protivljenje građana?

Decenijama se Crna Gora muči u vezi sa zbrinjavanjem uginulih životinja i još uvijek ništa nije urađeno po tom pitanju.

  • I za Vas nekoliko direktnih pitanja – da li ste bili u prilici da obiđete neko od skloništa, da li imate kućnog ljubimca i ako nemate da li bi ličnim primjerom podstakli druge i udomili?

Za kraj protesta Zajednica je pozvala ministra da zakaže sastanak kako bi zajednički započeli rješavanje ovog izuzetno složenog problema, ali takođe najavila protest ukoliko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ne započne rješavanje svih istaknutih problema.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.