Pentagonski papiri: Amerika (i dalje) špijunira njemačko ministarstvo odbrane?

0

Američke tajne službe su možda nadgledale poverljivu komunikaciju nemačke savezne vlade, a njemački organi bezbjednosti trenutno istražuju ovu sumnju, ekskluzivno otkriva njemački list „Cajt”.

Sumnju podstiče povjerljivi dokument američke administracije u kojem američki obavještajni zvaničnici izvještavaju o sastanku između zaposlenih u njemačkom saveznom ministarstvu odbrane i kineske delegacije.

Sastanak je održan 20. februara ove godine u Berlinu, kada su njemački ministri ugostili delegaciju kineskih vojnih oficira. Bilo je to prvo putovanje takve vrste, nakon izbijanja pandemije virusa korona, a goste iz Pekinga je primio ministar odbrane Boris Pistorijus.

Izvještaj je klasifikovan kao strogo povjerljiv, a njegov sadržaj, kako je navedeno, potiče od praćenja elektronskih komunikacija.

Dokument je u posjed „Cajta” dospio nakon curenja informacija iz Pentagona, a u njemu se navodi da su Njemci jasno stavili do znanja kineskoj delegaciji da nikakva dalja saradnja u oblasti odbrane nije moguća sve dok Peking djeluje netransparentno.

„Njemci su odbijanje dalje saradnje sa Kinezima smatrali činom solidarnosti sa Sjedinjenim Američkim Državama“, piše u izveštaju.

„Cajt“ ne otkriva kako su službe došle do podataka sa sastanka. Oznaka „FISA” iznad izvještaja mogla bi da znači da je riječ o nadzoru, koji je odobrio američki specijalni sud.

Ovo može da uključuje čitanje elektronske pošte, kao i telefonske pozive ili dopisivanje.

Američki opis onoga što je razmijenjeno u ministarstvu 20. februara glasi nevjerovatno tačno – sve do pojedinačnih formulacija iz razgovora, koje, prema informacijama ‘Cajta’, tačno odražavaju sadržaj sastanka. Shodno tome, njemački ministri su zapravo insistirali da Kinezi djeluju transparentnije – kako u razgovorima poput onog u Berlinu, tako i sa drugim zemljama u region”, piše list.

Važnije od toga što su informacije sa sastanka završile u Vašingtonu je to što američke tajne službe možda još prikupljaju informacije iz njemačkih ministarstava.

„Cajt” podsjeća da je 2013. godine zahvaljujući Edvardu Snoudenu u „Špiglu” objelodanjeno da Agencija za nacionalnu bezbjednost (NSA) masovno prisluškuje Berlin, uključujući i tadašnju kancelarku Angelu Merkel, što je dovelo do krize u njemačko-američkim odnosima.

Špijuniranje među prijateljima, to nikako ne ide”, kritikovala je javno ogorčena kancelarka.

Nakon što je „Špigl” objavio svoja otkrića, tadašnji predsjednik SAD Barak Obama je obećao Merkelovoj da je više neće prisluškivati u budućnosti.

Međutim, obećanje je bilo usmereno samo na kancelarku lično.

Ovo nije bilo obećanje koje se odnosi na bilo koga drugog na čelu savezne vlade”, rekao je tada bivši šef NSA Majkl Hejden. Naprotiv, to je značilo da će se sve druge operacije prisluškivanja njemačkih ciljeva nastaviti i u budućnosti.

Izvještaj tajne službe koji je sada postao poznat vjerovatno će ponovo podstaći diskusiju o odnosu Njemačke i SAD. Savezna vlada sada mora da razgovara sa američkom administracijom i zahtijeva pojašnjenje.

U svakom slučaju, tajni izvještaj izlazi u javnost u najgorem mogućem trenutku i sramotan je i za Njemce i za Amerikance, piše „Cajt”.

Doduše, u tom kontekstu ne spominju otkriće novinara Simora Herša o američkoj odgovornosti za sabotažu gasovoda Sjeverni tok.

(rt)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.