Pejović: Važno je napraviti razliku između subjekata i pojedinaca koji teže političkoj stabilnosti i onih koji žele destabilizaciju na lokalnom i državnom nivou

0

Veoma je važno praviti razliku između subjekata koji imaju konstruktivan pristup i koji teže političkoj stabilnosti, sa jedne strane, i onih subjekata i pojedinaca koji izazivaju političku nestabilnost i žele destabilizaciju na lokalnom i državnom nivou, sa druge strane, naglasio je za Dan poslanik potpredsejdnik Skupštine i poslanik PES-a Boris Pejović, odgovarajući na pitanje hoće li česte svađe i to što konstituenti vlasti ne mogu doći do dogovora povećati broj apstinenata.

– Pokret Evropa sad nije izazvao vanredne lokalne izbore u Glavnom gradu. Ukazivali smo da izazivanje lokalnih izbora u Podgorici nije potrebno i da može izazvati veliku apstinenciju, što se i na kraju i desilo. Iako su građani na proteklim lokalnim izborima u velikoj mjeri apstinirali, očekujem da će u narednom periodu participacija na izborima biti mnogo veća. Takav epilog očekujem zbog većinske volje građana da osujete bilo kakvu mogućnost povratak na pozicije odlučivanja onih političkih struktura koje uvećanje zarada smatraju nerealnim, a nosioce borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala kvalifikuju na neprimjeren način – naveo je Pejović.

On je ocijenio da je nedavno održani lokalni izbori u Podgorici i Kotoru obilježila velika apstinencija birača.

– To je jasna poruka da, i pored svih dobrih rezultata koje je postigla aktuelna vlada, građani nisu motivisani da u velikom broju učestvuju na izborima. Nakon velikih promjena koje su se desile 2020. godine, ali i učestalih turbulencija i političkih nestabilnosti koje su uslijedile, imamo za rezultat i česte izborne procese, ali istovremeno i sve veće zasićenje i sve veću apstinenciju –konstatuje Pejović.

Pejović je rekao da odnos između aktuelnog predsjednika države, Skupštine i Vlade predstavlja diskontinuitet u odnosu na nekadašnju praksu u Crnoj Gori.

– Nekada je sve bilo podređeno političkim interesima jedne partije i jednog lidera. Iako to za političku stabilnost možda i nije nije dobro, često i različita mišljenja mogu biti značajna za razvoj demokratskog pluralizma. Ipak, najvažnije je da djelovanje bude konstruktivno i usmjereno ka društvenom progresu, pogotovo nakon veoma optimističnih poruka koje dolaze od najviših zvaničnika Evropske unije (EU) i, sledstveno tome, potrebe za kontinuiranom i efikasnom saradnjom izvršne i zakonodavne vlasti, što će rezultirati ispunjavanjem svih preduslova za punopravno članstvo u EU do 2028. godine – rekao je Pejović.

Dodao je da očekuje pozitivan izvještaj Evropske Komisije.

– Nakon što je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kazala da imamo dobar razlog da budemo ponosni na ono što je ostvareno, te da je impresionirana brzinom i kvalitetom napretka, onda je apsolutno očekivano i da izveštaj Evropske komisije bude pozitivan i afirmativan – rekao je Pejović.

Programi Evropa sad uvećali zarade, a smanjili javni dug

Program „Evropa sad 2“ apsolutno je održiv, a osim što predstavlja kontinuitet uvećanja zarada i unapređuje životni standard građana, važno je naglasiti da ne ugrožava javne finansije.

On podsjeća da je aktuelni premijer Milojko Spajić kao ministar finansija 2020. godine zatekao javni dug od čak 105 odsto BDP-a, minimalne zarade od 222 evra, minimalne penzije od 145 evra i prosječne plate oko 500 evra.

– Osim što su programima „Evropa sad“ 1 i 2 znatno uvećane zarade, istovremeno se značajno smanjio i javni dug, koji sada iznosi ispod 65 odsto BDP-a – poručio je Pejović.
Ostavite Komentar

Your email address will not be published.