Pedijatri upozorili na dvije stvari koje ne bi dozvolili djeci
Bavljenje sportom bez zaštitne opreme
Jesen označava početak raznih sportskih aktivnosti. Sport ima mnogo prednosti za djecu, ali je važno preduzeti mjere predostrožnosti, na terenu i van njega, kako bi se spriječile povrede.
Ljekari kažu da vide ogroman porast mišićno-koštanih povreda kod djece tokom jeseni, kao i potres mozga u vezi sa sportom.
Zato djeca uvijek treba da nose odgovarajuću zaštitnu opremu, posebno kada su u pitanju kontaktni sportovi.
Odlazak u školu sa virusom
Jesen je sezona respiratornih virusa, ali i bakterijskih i virusnih infekcija. Pedijatri tvrde da prvi talas respiratornih infekcija počinje oko dvije nedjelje nakon polaska u školu. Iako roditeljima može biti teško, važno je držati djecu kod kuće dok im ne bude bolje.
Drugim riječima, ako je dijete bolesno, ne treba ga slati u školu, posebno ako ima temperaturu ili povraća i ima dijareju.
Djeca ne bi trebalo da se pridružuju kolektivu dok se njihovi simptomi ne povuku, a oni sa temperaturom treba da ostanu kod kuće najmanje 24 sata nakon što temperatura nestane.
Slanje bolesnog djeteta u školu može odložiti njegov oporavak i dozvoliti da se infekcija proširi na drugu djecu koja je zatim mogu prenijeti na svoje porodice.
U školi djeca treba da peru ruke (naročito poslije korišćenja toaleta i prije jela) i izbjegavaju da dijele hranu ili piće, prenosi Index.hr.