Pavle Mirović (16) je prvi autistični dječak u regionu koji je istrčao polumaraton u regularnoj seniorskoj konkurenciji!

0

Mladi atletičar Pavle Mirović (16), dječak sa autizmom, u svakodnevnom životu koristi oko 200 riječi.

Njegovi roditelji kažu da on osjeća, ali da teško može da iskaže oduševljenje. A, juče, kada je istrčao 21 kilometar i 100 metara, za dva sata i minut, na Dunavskom polumaratonu u Apatinu i postao prvi autistični dječak u Srbiji i regionu kojem je pošlo za rukom da istrči polumaraton u regularnoj seniorskoj konkurenciji, rekao je: „Lijepo, bravo.“

 

U trci je učestvovalo oko 300 takmičara svih uzrasta. Pavle je bio najmlađi. U svojoj kategoriji do 19 godina zauzeo je treće mjesto i kući u Beograd vratio se sa bronzanom medaljom.

Pavlova majka Dragana nam priča da on odmalena ima autizam, praćen hiperaktivnošću.

– Nalazila sam ga na raznim mjestima. On nije prohodao, nego je odjednom protrčao i onda smo odlučili da ga usmjerimo na sport. Zna da pliva, skače na glavu, skija, igra odbojku i skače udalj. Učestvovao je na mnogobrojnim specijalnim olimpijadama i donosio medalje. Ali, odnedavno smo u dogovoru sa klubom Singidunum iz Beograda, koji volonterski radi sa djecom sa posebnim potrebama, odlučili da krene da trenira trčanje. Uz pomoć trenera Branka Hrnjaza, koji je savjetovao da počne da se takmiči u regularnoj konkurenciji sa atletičarima koji nemaju specijalne potrebe, on je najpre nastupio na Novobeogradskoj atletskoj ligi i postizao dobre rezultate, trčeći 11 kilometara. Sada je prvi put trčao polumaraton – rekla je za „Novosti“ majka Dragana.

Ona ističe da mu jako prija društvo i da često voli da neko trči blizu njega, pa se onda u familiji šale da Pavle propušta konkurenciju. Trčanje na njega, kako nam govori, reaguje i terapeutski, pa se, dok se kao i svi roditelji djece sa posebnim potrebama nadaju lijeku, trude da Pavle ima ispunjen život.

– Svima bih savjetovala da decu sa posebnim potrebama usmjere na neku vrstu sporta. Pavlu dosta prijaju treninzi, smiren je i zadovoljan – rekla je Dragana, dodajući da je za sina spremila veliki paket omiljene čokolade.

Trener Branko Hrnjaz, koji je juče trčao uz Pavla, objašnjava da nije bilo nikakvih problema tokom trke, da se tek 200-300 metalja kroz cilj požalio da ga boli noga, ali da su uspješno završili trku.

– Ovo je odličan rezultat. Računa se da je dva sata odličan rezultat za prvi polumaraton za regularne trkače, a evo, Pavle je samo minut premašio. Spremali smo se mjesecima, trčali u Košutnjaku na trim-stazi, zajedno sa drugarima koji su mu velika podrška – naveo je Hrnjaz i dodao je Pavle juče bio zvijezda i za mnoge pobjednih trke, te da su redom prilazili da mu čestitaju.

On dodaje da je rad sa djecom sa posebnim potrebama mnogo drugačiji u odnosu na one koji nemaju problema:

– Postoje planovi po kojima se radi, ali kada su u pitanju atletičari sa posebnim potrebama, to sve pada u vodu. Moramo da se prilagođavamo njima i za svako dijete pravimo poseban plan.

A, u Pavlovom planu je već sledeće takmičenje. Sprema se za naredni izazov i polumaraton u okviru Beogradskog maratona 2023. Mada, nije isključeno da će ovaj hrabri mladić napasti i 42,2 kilometra. Uzor nam je čuveni američki atletičar, maratonac Aleks Šnajder. On je autistični mladić koji je zavrijedio svjetsku slavu kada je istrčao Njujorški maraton i o tome su izvještavali vodeći svjetski mediji. On je 15 godina stariji od Pavla i ima vremena da dostignemo njegov uspjeh – priča Hrnjaz.

Pavle ide u Srednju zanatsku školu u Beogradu. Prva je godina na smjeru za cvjećara. Pored trčanja, dobro mu ide i aranžiranje buketa, kojima često obraduje majku. Najveća podrška mladom atletičaru je, pored roditelja, stariji brat.

(Novosti online)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.