Direktor Društva za istraživanje politike i političke teorije, Vladimir Pavićević, smatra, da je izbor nove vlade i novog premijera najbolji način da se riješi aktuelna politička kriza vlasti.
On je kazao da se po izjavama i djelovanju premijera Krivokapića vidi da je on jedino zainteresovan da stanje ostane nepromijenjeno.
„To znači da je premijer postao problem i to je nužna tema svih razgovora o tome kako da se izađe iz krize Vlade, kao i iz parlamentarne krize koju imamo“, istakao je Pavićević.
On ocjenjuje da bi Krivokapićevi konstruktivni potezi mogli da budu pokretanje inicijative provjere povjerenja Vladi u Skupštini ili podnošenje ostavke.
„Nakon toga bi se predstavnici tri pobjednička saveza dogovorili o kandidatu za novog premijera, koji bi prvo ispravio sve konstrukcione greške Krivokapićeve Vlade, dok bi se novoizabrana vlada potom potpuno posvetila reformama“, naveo je Pavićević.
On smatra da kriza Krivokapićeve Vlade postoji prije svega zbog toga što je od samog formiranja prati demokratski deficit.
„To je, po svom karakteru, nedemokratska Vlada. U njoj, uz jedan ili dva izuzetka, nema političkih autoriteta za koje su građani glasali na izborima prošle godine. Vidimo da Vlada nije za svoj dalji rad obezbijedila parlamentarnu većinu, što je čini slabom. A slaba Vlada danas u Crnoj Gori znači davanje šanse Demokratskoj partiji socijalista (DPS). Odgovornost za takvu sliku Vlade ima isključivo njen predsjednik Krivokapić“, napominje Pavićević.
Vlada je, prema njegovim riječima, slaba i zbog toga što za 200 dana rada nije isporučila ozbiljnije rezultate. Pojedini ministri, kaže on, lutaju kroz svoje resore kao što premijer luta kroz crnogorsku politiku.
„To pojačava utisak da je Vlada slaba, ali se pokazuje i da je nesposobna. To dalje razvija osjećaj nezadovoljstva kod velikog broj građana, naročito kod onih koji su glasali za razvlašćivanje DPS-a Mila Đukanovića“, podvlači Pavićević.
On smatra da je Krivokapićeva Vlada suštinski već „pala“, odnosno da ju je srušio Krivokapić onog momenta kada je za smjenu svog ministra (Vladimira Leposavića) obezbijedio podršku DPS-a.
„On je time otvorio prostor za novo političko savezništvo s DPS-om. Samo je pitanje momenta kada će taj pad biti vidljiv i golim okom“, kaže Pavićević, dodajući da je raniji stav DF-a da neće „rušiti“ Vladu s DPS-om „dobar i racionalan“.
Vlada ne samo da je nema politickih vec nema ni strucnih autoriteta. Siromasne biografije kao i njihovi rezultati rada ovo dokazuju. Pojedini su u nedostatku referenci u biografijama upisivali i prisustvo seminarima i slicnim aktivnostima koje nemaju nikakve veze sa referencama. Sem par ministara, vecina bi tesko mogla da budu cak i obicni drzavni sluzbenici u normalnoj drzavi.