Patrijarh Porfirije: Zakon o rodnoj ravnopravnosti ima potencijal da dijeli ljudsku ličnost iznutra

0

Zakon o rodnoj ravnopravnosti stvara mogućnost da mladi naraštaji, forsirani pritiskom i manipulacijama, prestanu da budu ono što su božijom voljom postali, odnosno ono šta su po svojoj prirodi, poručio je patrijarh srpski Porfirije prilikom otvaranja današnjeg naučnog skupa u Beogradu.

On ističe da taj zakon na vještački i neprirodan način kreira život društva i pojedinca u suprotnosti sa njegovom prirodom i istorijskim iskustvom.

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve naglasio je u svom pozdravnom govoru da je, pored crkve, i Matica srpska suorganizator skupa „Srpski identitet, srpski jezik i Zakon o rodnoj ravnopravnosti, što je jedan od pokazatelja da srpska kultura i nauka, po ovom pitanju, apsolutno nisu podijeljeni. Srpska kultura, rekao je on, nije podijeljena, niti treba da bude „šizofrena“, ali da ona takođe nije ni unisona, odnosno njoj ne diriguje jedan „dirigent“, politički komesar, niti ima jedan centar. Srpska kultura se slobodno razvija, izjavio je patrijarh.

,,Kultura zaista ne treba i ne smije da cijepa društvo, da brani nedoumice u društvu, tako da pojedinac izgubi orijentir u prostoru i vremenu, a ocjene su mnogih da Zakon o rodnoj ravnopravnosti baš to čini. Taj zakon na potpuno vještački i neprirodan način kreira život društva i pojedinaca dijametralno suprotan istorijskom iskustvu načina života, pa i savremenim vremenima našeg društva. Čini se takođe da rečeni zakon ima potencijal da pojedinca, ljudsku ličnost, dijeli iznutra, diktirajući pod prijetnjom sankcijama, ljudima potpuno nesvojstven način mišljenja i opštenja“ , istakao je patrijarh Porfirije.

Činjenica da se skup održao pod krovom Narodne biblioteke Srbije, kaže on, još je jedna potrvrda nepodijeljenosti srpske kulture i njenih ključnih aktera.

Cilj sastanka, kako je naglasio patrijarh, jeste zdrava rasprava o jednom vrlo bitnom pitanju, ali i sprječavanje budućih podjela i antagonizama u srpskom društvu.

,,Sastali smo se da bi još jednom razgovarali o navedenom zakonu u svijetlu, ili možda bolje rečeno u mraku njegovih odredbi, da bismo preispitali i sebe, svoje životne stavove, a na posletku i da bismo nastojali svi zajedno da naš rad i naši zaključci ne služe još većim podjelama i antagonizmima, nego da budu zdrava osnova za društveni dijalog, za dijalog sa odgovornim, relevantnim nosiocima vlasti i dijalog koji će ukazati na rešenje koje je dobro i prihatljivo za svakoga“, poručio je srpski patrijarh.

(Sputnjik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.