Patrijarh Kiril: I danas nam je potrebno jedinstvo države i crkve

0

Dvoglavi orao koji se nalazi na ruskoj zastavi je nasljeđe iz Vizantije gde je simbolizovao jedinstvo crkve i države, poručio je patrijarh moskovski i cijele Rusije Kiril, odgovarajući na pitanje pravoslavnog teologa iz Srbije Borka Topalovića u vezi sa dvoglavim orlom koji se nalazi na ruskoj zastavi i za kog neki smatraju da simbolizuje vezu Rusije sa Evropom i Azijom.

Govoreći na Svjetskom omladinskom festivalu u Sočiju, patrijarh je dodao da ni danas nije protiv te simbolike.

„Vizantija je bila nasljednica Rimskog carstva, a onda je postala pravoslavna imperija. Vizantija je imala patrijarha i sva njena kultura se formirala pod uticajem pravoslavlja. A simfoniju crkve i države predstavili su simbolično u vidu dvoglavog orla. Iznad glava oba orla nalazi se kruna u znak poštovanja značaja crkvene i svjetske vlasti“, objasnio je poglavar Ruske pravoslavne crkve.

Tom simbolikom su pokazali da u jedinstvu države i crkve i njihovom harmoničnom djelovanju leži bezbijednost, stabilnost i blagodat Vizantijske imperije, pojasnio je patrijarh Kiril.

„Nisam protiv te simbolike ni danas“, dodao je on.

 

„Savremena kultura i filmovi vode ka uništenju porodice. Ukoliko svijet postane cjelina u kojoj će živjeti egoisti onda će doći do kraja civilizacije“, rekao je patrijarh i dodao da egoizam ne podrazumijeva ljubav i prijateljstvo.

Mladi ljudi bi trebalo da iskoriste svoju snagu da promijene svijet na bolje, a stariji da im pomognu u tome, poručio je.

Svijet će ili biti multipolaran ili neće postojati, naglasio je patrijarh Kiril i dodao da svijet neće biti održiv ako se njime bude upravljalo iz jednog centra.

„Stoga naši pozivi i napori da dođe do multipolarnog svijeta i veće pravde ukazuju na našu želju da svijet nastavi da postoji“, objasnio je poglavar Ruske pravoslavne crkve i poručio omladini da je budućnost u njihovim rukama.

Za Rusiju su porodične vrijednosti izuzetno važne, ali i one koje se tiču pravoslavne vjere, naglasio je.

„U svijetu je danas teška situacija. Hvala Bogu na tome što mnogi danas u Rusiji vide svijetlo na kraju tunela„, ukazao je patrijarh.

Neophodno je da se osmisli sistem uzajamne podrške i solidarnosti, proučio je i dodao da je sloboda bez odgovornosti anarhija, a odgovornost bez slobode je ropstvo.

Zemlje u razvoju, među kojima je Afrika, teže ka bogatstvu iako se u isto vrijeme u razvijenim, bogatim zemljama dešava duhovna kriza, ocijenio je patrijarh Kiril, odgovarajući na pitanje šta će biti sa ostalim svetom ako je čak i bogati Zapad u krizi.

„Budite pažljivi da ne izgubite jaku vjeru u Boga“, poručio je patrijarh, odgovarajući na pitanje jednog od predstavnika afričkog kontinenta.

Da bi svijet prevazišao krizu sa kojom se suočava, ne smije da zaboravi na „vertikalu“, odnosno, ono što nas spaja sa Bogom, zaključio je patrijarh Kiril.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.