Partizan ispao i iz trećeg UEFA-inog takmičenja: Sada može da se fokusira na domaću scenu

0

Tri takmičenja, šest utakmica, ukupni učinak 0-1-5 i tri eliminacije, najprije iz kvalifikacija za Ligu šampiona, pa za Ligu Evrope, a večeras i za Ligu konferencija.

To je bilans Partizanovog košmarnog evropskog puta ovog ljeta, a završen je dvostrukim minimalnim porazom od belgijskog Genta u plej-ofu kvalifikacija za Ligu konferencija.

Posle 1:0 za Gent u Humskoj, isti rezultat za belgijsku ekipu i večeras u revanšu, pa Partizanu ostaje da se okrene obavezama na domaćoj sceni, uz težak finansijski udarac.

Partizan se našao u velikom problemu uoči ovog susreta, jer se najbolji strijelac Mateus Saldanja povrijedio, pa ga nije bilo ni u protokolu, već je utakmicu pratio sa tribina u društvu svog zemljaka i nekadašnjeg veziste Partizana, Evertona Luiza koji sada igra za belgijski Beveren.

Trener Stanojević se odlučio da u špicu umjesto Saldanje od prvog minuta zaigra Aldo Kalulu, što generalno nije izgledalo loše, ali crno-bijeli opet nisu koristili prilike za gol.

Početak meča je, ipak, pripao domaćem timu koji je želio da pred svojim navijačima izvrši što snažniji pritisak i eventualno ranim golom možda i riješi pitanje plasmana u Ligu konferencija. U prvih nekoliko minuta je u centru pažnje bio Fadiga, koji je uspješno probijao po desnoj strani, pa je najprije u drugom minutu iznudio korner, a tri minuta kasnije je odlično centritao za Surdea koji je iz “srca kaznenog prostora“ šutirao preko gola.

Brzo je došao period utakmice kada je i Partizan počeo da “pokazuje zube“, oslabio je pritisak domaćina, a Gajas Zahid je u par navrata opasno priprijetio domaćem golmanu. Najprije u 11. minutu posle saradnje sa Zubairuom, a onda i u 22. u akciji sa Kaluluom.

Ipak, posle nešto mirnijeg perioda igre, Zahid i Kalulu su izveli najbolju akciju Partizana od početka meča, ali nisu uspjeli da je završe kako treba. Zahid je sa Partizanove polovine terena dugom loptom pronašao Kalulua na lijevoj strani, ovaj je u situaciji jedan na jedan sa Vatajabeom uspio da pronađe prostor za šut koji je izblokiran, a lopta na kraju dolazi na desnu stranu šesnaesterca odakle Zahid šutira, ali poput Lazarevića u prvom meču, visoko preko gola.

Lopta je sa desne strane poslata Deloržu koji je imao nedopustivo mnogo slobodnog prostora na nekih dvadesetak metara od gla crno-bijelih. Nemanja Nikolić je lagano trčkarao iza njega, Kovač je takođe sporo reagovao u pokušaju da smanji taj prostor i Delorž to kažnjava odličnim udarcem u donji desni ugao gola golana Jovanovića – 1:0!

Početak drugog poluvremena protekao je u znaku bolje igre Genta koja je u dva navrata mogla do vođstva, pogotovo u 50. minutu kada je strijelac jedinog gola iz prvog meča, Izraelac Omri Gandelman pogodio prečku.

U 56. minutu još jedan dobar napad domaćeg tima, ovoga puta je pokušao Braun sa lijeve strane, ali je pogodio spoljni dio mreže.

Odmah zatim trener Partizana Aleksandar Stanojević vrši trostruku izmjenu, ušli su Grimaldo, Đorđe Jovanović i Filipović umjesto Severine, Arijage i De Medine, posle čega je Kovač uputio nezgodan udarac, lopta je zakačila nekoga u kaznenom prostoru Genta, ali je golman Ruf uspio da je uhvati.

U 62. minutu dobar udarac po zemlji uputio je i Filipović iskosa sa desne strane, ali je Ruf opet dobro intervenisao.

Petnaest minuta kasnije odlična kontra Partizana koju je kreirao Natho i lijepo poslao loptu napred ka Đorđu Jovanoviću, ali on nije uspio da riješi situaciju jedan na jedan sa Vatanabeom koji je na kraju uspio da izblokira njegov udarac. Inače, Natho je u 66. minutu ušao u igru umjesto Zubairua.

Izgledalo je tada da Partizan postaje opasniji, ali je taj utisak brzo nestao. Gent je preuzeo posed lopte i u 88. minutu riješio pitanje pobjednika.

Mogao je Partizan do utješnog izjednačenja u 90. minutu posle akcije Nikolića, Grimalda i Kalulua, ali je opet Vatanabe sjajno intervenisao u poslednjem trenutku i još jednom izblokirao udarac.