Partizan četvrti tim Evrolige po učinku najčešćih petorki

0

Ponovo živi nada za plasman u plej-of. Kad je sezona počela navijači su bili euforični što se klub posle osam godina vratio u najjače takmičenje; posle uvodnih nekoliko kola bili sigurni kako će gledati miljenike u doigravanju; usledila je kriza oličena u nekoliko vezanih poraza u završnicama, dovoljnim da optimizam splasne, da bi se usled dve pobede nad turskim predstavnicima plamen optimizma opet razbuktao.

U samo šest dana dobio je Partizan aktuelnog šampiona i lidera Evrolige, na tabeli je još daleko od TOP osam pozicija, međutim, dok se čekaju naredni mečevi (prvi u četvrtak sa Bajernom) u Humskoj mogu da budu zadovoljni napretkom u određenim segemntima, kao i načinom na koji se koriste pojedinci.

Partizan je četvrti tim Evrolige na obračunu iskorišćenosti petorki koje su najviše vremena provele na parketu, pokazalo je istraživanje specijalizovanih agencija koje vode računa o naprednoj statistici. A u retko kom sportu gde su brojevi izraženiji nego u košraci.

Na osnovu toga se vidi da je petorka koju je dosad najčešće u prvih 17 kola koristio Željko Obradović zabeležila retultatski plus. U pitanju je sledeći sastav: Džejms Naneli, Kevin Panter, Dante Egzum, Zek Ledej i Matijas Lesor. Kad su oni istovremeno na parketu crno-beli ostvare višak od devet poena, što razbija tabu prisutan u javnosti da bi trener trebalo češće da se oslanja na srpske igrače. Očigledno je da dosadašnjem uzroku da su stranci ti koje prave razliku, što se potvrdilo u prethodnom kolu ABA lige.

Uz bitnu napomenu: u ovoj kategoriji podaci se izvlače na osnovu najmanje 200 poseda.

Naneli, Panter, Egzum, Ledej i Lesor su dosad bili akteri 232 poseda (bilo za crno-bele, bilo za protivnike). I tim trenucima dok su oni bili na u igri, Parni valjak je postigao 132 poena. Jeste primio 123, ali tih devet razlike govori koliko legionari znače ekipi.

Interesanto, ovako sklopljena Partizanova ekipa je nadskočena. Uhvatila je samo 35 lopti u tih 232 poseda, ali su protivničke ekipe zabeležile 55.

Važno je napomenuti da se ova statistika odnosi na petorke sa više od 200 poseda na terenu. Što s druge strane znači da ostale ekipe više kombinuju. Na primer, Real formira jednu ekipu po principu 4+1a, sledeću 4+1b, narednu 4+1c.

Ono po čemu se Partizan izdvaja jeste da je jedan od retkih čija najšeće korišćena petorka je skupila 200 ili više poseda.

Prvi u ovoj kategoriji je Fenerbahče. Najčešće korišćena petorka Dimitrisa Itudisa izgleda ovako: Nik Kalates, Skot Vilbekin, Džonatan Motli, Najdžel Hejs i Dešon Pjer. Ovi momci su zajedno imali čak 245 poseda (123 u napadu, samo jedan manje u odbrani) i beleže ogromnu prednost u odnosu na rivale. Pokazalo se da su dosad zbirno u plus 51 poen (172:121), a da dominiraju u asistencijama (22 više od protivnika, 47:25) i da beleže prednost u skokovima (63:58).

Iza najboljeg tima dosadašnjeg toka takmičenja je Olimpijakos. Štaviše, momci iz Pireja u koje Jorgos Barckokas ima najveće poverenje zabeležili su dosad neverovatni 350 poseda, ali su od Fenera slabiji kad je u pitanju učinak. U zamišljenoj utakmici dobili bi zbirno 40 razike sve rivale. A u pitanju su: Saša Vezenkov, Kostas Papanikolau, Ajzea Kenan, Mustafa Fal i Tomas Volkap.

Posle Fenerbahčea i Olimpijakosa, a ispred Partizana, je Barselona.

Kad bi igrali samo Tomaš Satoranski, Nikola Kalinić, Sertač Šanli, Nikolas Laprovitola i Majk Tobi, Katalonci bi bili u plusu 14 poena (166:152), s tim što je ta ekipa dosad imala 266 poseda i beležila prednost u asistencijama (44:33) i skokovima (69:44).

Iza Partizana ostali su prvak Evrope, Efes (samo dva razlike na uzorku od 245 poseda), Virtus (u minusu 11, na 241 posedu)…

Neke zakonitosti je lako uočiti, međutim, isto tako valja znati da je reč samo o statistici. Da nema garancija da bi crno-belih – ili bilo koji drugi sastav – dobijali utakmice kad bi sastavili tim od onih igrača koje treneri najčešće zajedno drže u igri. Iz jednostavnog razloga: nemoguće je da pet istih košarkaša provede 40 minuta na parketu… Jer, treneri menjaju po suistemu 3+1a+1c ili 3+2a, 3+2b. Kombinacija toliko da se zavrti u glavi.

 

(mozzart sport)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.