Parlamentarna većina (ne)može da zadrži fokus na EU integraciji

0
U novom izvještaju EK o napretku Crne Gore ocijenjeno je da je konstituisanjem novog parlamenta okončan „produženi period političke nestabilnosti“ i da je konsenzus o ključnim reformama za pridruživanje EU proširen na oba kraja političkog spektra, pa su zakonska rješenja koje se odnosi na EU usvojena jednoglasno u parlamentu.

Međutim, konstatovano je i da su se ponovo pojavile tenzije i međuetnička polarizacija, što je negativno uticalo na političku stabilnost.

Poslanica GP URA Ana Novaković Đurović u razgovoru za „Dan“ kaže da su Vlada i parlamentarna većina, nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a, što je bilo izuzetno važno postignuće za naš integracioni proces, koje su omogućili i vlast i opozicija, pomjerile fokus sa evropske integracije.

– I to se jasno čita iz ovog nalaza izvještaja. Odmah nakon IBAR-a, na dnevni red, voljom parlamentarne većine, stavljene su identitetske teme, rezolucije i pitanja koja dijele nas u Crnoj Gori, a svađaju nas sa regionom. To je ogolilo karakter ove parlamentarne većine, koja je okupljena oko interesa, a ne oko vrijednosti. Kako ove teme ne jenjavaju ni nakon popisa, ne vjerujem da ovakva parlamentarna većina može da zadrži fokus na evropskoj integraciji – kazala je Novaković Đurović.

Ona smatra da za ovakav trend najveću odgovornost snosi Vlada.

– Ovo je Vlada koja ima, kako stalno naglašavaju, dvotrećinsku većinu u parlamentu i širom otvorena vrata EU. U takvim okolnostima, očekivala sam veće rezultate po poglavljima. Čak u 22 poglavlja ostaje ograničeni napredak, a u nekim oblastima bilo je i nazadovanja. Ovo potvrđuje da se fokus sa EU lako gubi kada Vlada nije u stanju da održava tempo i kada sama djeluje suprotno evropskim standardima – navodi Novaković Đurović.

Čak 40 odsto zakona usvojeno bez javne rasprave

Prema riječima poslanice Novaković Đurović, izvještaj EK potvrđuje ono na šta su iz GP URA mjesecima upozoravali – da je ovo „najmanje transparentna Vlada do sad, kao i parlamentarna većina“.

– I način usvajanja brojnih zakona suprotan je evropskim standardima. Ukazivali smo da je ovo opterećenje našem evropskom putu, ali je parlamentarna većina ispred EU stavila svoje uskopartijske i političke interese i ambicije. Pošto u izvještaju to nije precizirano, dozvolite da preciziram: čak 40 odsto usvojenih zakona u Skupštini, koje je pokrenula većina, a koji su se, između ostalog, ticali najvažnijih pitanja iz oblasti ekonomije, energetike, koncesija i drugih, nije prošlo javnu raspravu, nije imalo adekvatne procjene uticaja, kao ni mišljenje Evropske komisije. Država koja na ovakav način donosi najvažnije odluke nije primjer zemlje kandidata za članstvo u EU– ističe naša sagovornica.

S druge strane, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević uvjerena je da izvještaj notira da je obezbijeđena depolarizacija i stabilizacija političkih prilika.

image

Maida Gorčević

– Ne sumnjam da povremeni negativni, ali kratkoročni efekti pojedinih odluka neće obeshrabriti nedvosmislen smjer Skupštine i Vlada da najširom podrškom daju doprinos ispunjavanju obaveza iz evropske agende. U trenutku kada imamo nikada veći zamah i puni fokus na ovaj proces, nijedan pojedinac niti partija nemaju pravo da izigraju očekivanja 80 odsto građana i povjerenje evropskih partnera – rekla je Gorčević za naš list.

Jedna od stvari na koje je ukazala EK kroz izvještaj jeste da su zemlja i njene institucije krhke i ranjive na političku krizu i potencijalne institucionalne blokade. Komentarišući ovaj segment, Novaković Đurović kaže da su institucije i dalje podložne političkom uticaju, zbog čega je ovakva ocjena očekivana.

– Vlada je donosila zakone koji otvaraju prostor za politički uticaj na: nacionalni javni servirs, na način što su kriterijumi za direktora smanjeni i napisani za jedno lice; obrazovne institucije na način što se izbor direktora škola vratio u kabinet ministra; smjenjuju se kadrovi sa rezultatima iz političkih razloga itd. – ističe Novaković Đurović.

Demokratski zrelo društvo

Ministarka evropskih poslova ističe da se veliki dio uspjeha koji artikuliše najnoviji izvještaj EK o napretku naslanja na postignuti konsenzus u crnogorskom društvu, ali i među političkim akterima u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

– Podsjetiću da je ovaj saziv Skupštine od formiranja Vlade, osim imenovanja koja su zahtijevala kvalifikovanu većinu, takođe gotovo jednoglasno usvajao sva zakonska rješenja važna za ispunjavanje mjerila u otvorenim pogavljima. To je bila rijetkost u prethodnom periodu, što, uz obezbijeđenu dvotrećinsku podršku ovoj vladi, vidim kao izraz demokratske zrelosti našeg društva – kazala je Gorčević.

Kako je dodala, jedini način da se ostvare reforme jeste da se institucije oslobode političkog uticaja.

– Ova vlada i parlamentarna većina do sada su pokazale sve suprotno tome, upravo snažnu želju da zadrže politički uticaj u svim oblastima. Biće dobro ako Crna Gora u decembru privremeno zatvori četiri poglavlja i vrati EU u fokus. Svaka reforma koja je u skladu sa EU standardima imaće podršku GP URA. Istovremeno, nećemo podržati aktivnosti Vlade i parlamentarne većine koje su suprotne EU standardima, a one su, naročito u poslednjih nekoliko mjeseci, brojne – poručila je Novaković Đurović.

Ministarka Gorčević ističe da se institucije ne mogu osnažiti preko noći, niti Crna Gora može u potpunosti zaliječiti ranjivost na političke krize, jer tu vrstu otpornosti nemaju ni razvijene demokratije.

– Mirna smjena vlasti nakon parlamentarnih i predsjedničkih izbora 2020. i 2023, okupljanje dvotrećinske većine u parlamentu i saradnja ideološki vrlo različitih partija na planu evropskih integracija indikatori su da donosioci odluka i institucije kojima upravljaju mogu da nadilaze lične i partijske interese. Proces osnaživanja institucija umnogom je podudaran sa reformama na kojima radimo u okviru evroatlantskih integracija, i kao takav je dugoročan i strateški. Zato vjerujem da su pristupni pregovori najbolji okvir i smjernica za „imunizaciju“ institucija, što je razlog više da čvrsto i nedvosmisleno ostanemo posvećeni ispunjavanju obaveza iz tog procesa – kazala je Gorčević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.