Pao predlog Vlade: Nema kažnjavanja za one koji negiraju mišljenje vlasti

0

Predlog izmjena Zakona o javnom redu i miru koji predviđa kazne za netačno iznošenje i negiranje jasno utvrđenih istorijskih činjenica u vezi Crne Gore nije dobio većinu večeras u Parlamentu.

Glas za nijesu dali iz Liberalne partije, a protiv su glasali i poslanici SDP-a i nezavisni poslanik Nedjeljko Rudović.

Najviše polemike izazvao je član da će onaj ko postavi reklame i oglasne panoe na kojima su neprimjereni ili obmanjujući sadržaji biti kažnjen, ali i amandman Socijaldemokratske partije koji se odnosi na član zakona koji dozvoljava pojedincima da ističu obilježja strane države na javnim mjestima bez isticanja crnogorske zastave.

Kada je došlo vrijeme da se o ovom Predlogu zakona glasa u pojedinostima razvila se rasprava nakon što su poslanici SDP Raško Konjević i Ranko Krivokapić tražili da se odluka odloži za tri mjeseca kada će se raspravljati o zaštiti državnih simbola.

Potpredsjednik Skupštine Genci Nimanbegu tvrdi da je dobra odluka da fizička lica ubuduće, zastavu, grb ili simbol druge države mogu isticati bez sankcionisanja.

Nova zakonska rješenja pravno su opravdana i racionalna, tvrde u DPS-u. U opoziciji misle drugačije.

Konjević tvrdi da je DPS uslovljen da glasa za ova rješenja kako bi prošao Budžet.

“Ovo je ponižavanje naših simbola. Nigdje na svijetu ne možete isticati zastavu druge države bez zastave sopstvene. Mi ne tražimo ništa drugo nego da se poštuju međunarodne norme”, kazao je Konjević.

Krivokapić je zamolio poslanike da sada ne odučuju o ovoj tački dnevnog reda.

“Požurili ste iz političkih razloga da predložite ovaj zakon i on vam se sada vraća kao bumerang. Ugrožavate koncept građanske države”, kazao je Krivokapić. Slično mišljenje je u ranijoj raspravi imao i Goran Danilović.

“Izlazite u susret na način da nikad više neće biti kažnjivo kad fizičko lice na teritoriji, na spornom, dijelu, ka Kosovu, postavi zastavu Albanije i ja vam kažem aferim. Što ste tražili to ste i dobili. Svaka vam čast”, rekao je Danilović.

“Država mora da štiti svoj simbol, i ko toga nije svjestan, evo ja govorim iz pozicije pripadnika manjina u jednoj građanskoj partiji, i nema tu nikakve trgovine, nikakvih ucjena, nema tu nikakvih povlađivanja bilo kome”, kazao je Ljuiđ Skrelja (DPS).

“Mislim da nije dobro da se strahom ućeruje ljubav prema Crnoj Gori”, poručio je nezavisni poslanik Neđeljko Rudović.

“Mislim da se ovdje niko ne bi trebao plašiti zastava nacionalnih manjina. Nacionalne manjine su iskazale svoj stav i odnos prema Crnoj Gori, ne samo prije 12 godina”, istakao je Adrijan Vuksanović (HGI).

“Đe ste bili juče oko rezolucije i prije rezolucije, ne bi možda u tom trenutku došlo do te političke akcije ove većine da vlast u Budvi koju vi konstituišete, vi iz SDP, da nije montirala bilborde koji su nas isprovocirali?”, upitao je Miodrag Vuković.

Podsjetimo, izmjenama zakona se između ostalog predviđa da će se pravno lice koje na javnom mjestu, putem oglasnih i reklamnih objekata i panoa, objavljuje neprimjerene i obmanjujuće sadržaje koji izazivaju uznemirenost i negodovanje građana, kazniti se za prekršaj kaznom od od 2.500 evra do 15.000 evra.

U Vladinom predlogu se navodi da se neprimjerenim i obmanjujućim sadržajima koji izazivaju uznemirenost i negodovanje građana smatraju: netačno iznošenje i negiranje jasno utvrđenih istorijskih činjenica u vezi Crne Gore; iznošenje činjenica kojima se narušava teritorijalni integritet ili veliča okupacija Crne Gore; saradnja sa okupatorom ili se zastupaju fašističke, šovinističke i nacističke ideje i ideologije.

Takođe se propisuje da će se preduzetnik koji učini prekršaj kazniti novčanom kaznom od 500 evra do 5.000 evra, odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 300 evra do 2.000 evra, a fizičko lice kaznom od 300 eura do 1.000 evra ili kaznom zatvora do 60 dana.

U članu 21 Zakona, poslije stava 4 dodaje se novi stav koji glasi: „Fizičko lice koje prilikom izvođenja državne himne, u slučajevima kad je izvođenje predviđeno važećim propisima, sjedenjem, zviždanjem, stvaranjem buke ili na drugi način remeti javni red i mir i na taj način izazove uznemirenost, negodovanje ili ugrozi spokojstvo građana kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 250 do 1200 evra, ili kaznom zatvora do 60 dana.“

Vlada predlaže da se pored zaštitna mjere oduzimanja predmeta koji su upotrijebljeni ili su bili namijenjeni ili su nastali izvršenjem prekršaja doda i zaštitna mjera uklanjanja objavljenog sadržaja.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.