Pandorina kutija je otvorena: Kad se Vlada već igra sa Rezolucijama, šta je sa 1244?

0

Vlada Crne Gore, podržala je u Ujedinjenim nacijam Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Čitava crnogorska ali i regionalna i svjetska javnost upoznata je sa činjenicom da je Vlada Milojka Spajića pilatovski oprala ruke od glasanja predlaganjem amandmanam kojim se nijedan narod ne može smatrati genocidnim, iako, po riječima srpskih zvaničnika, to ni u kom slučaju nije prihvatljivo jer je jasno zbog čega je Rezolucija i izglasana i protiv kog naroda je usmjerena.

Pored te činjenice, prethodnih nedjelja se moglo vidjeti da je u Crnoj Gori na djelu svakakvo „dobacivanje“ rezolucijama a pored one u Ujedinjenim nacijama o Srebrenici, u Crnoj Gori će se raspravljati i o Rezoluciji o genocidu u Jasenovcu što je dovelo do negodovanja od zvaničnog Zagreba. Međutim, kada bi već govorili o Rezolucijama koje je potrebno usvojiti, postavlja se i pitanje koliko se postojeće Rezolucije Ujedinjenih nacija, koje su već izglasane prije nekoliko godina – poštuju.

Stoga se postavlja i pitanje, koliko u stvari Crna Gora ali i međunarodna zajednica poštuju itekako poznatu Rezoluciju 1244. Rezolucija je, podsjećamo, usvojena nakon NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju, juna 1999. godine. Uslijedila je nakon saglasnosti predsjednika SRJ Slobodana Miloševića na uslove koje su predložili predsjednik Republike Finske Marti Ahtisari i predsednik Vlade Ruske Federacije Viktor Černomirdin, koji podrazumijevaju povlačenje svih jugoslovenskih državnih snaga sa Kosova i Metohije (aneks 2).

U februaru 2008. grupa Albanaca, pod nazivom „lideri našeg (Kosova) naroda, demokratski izabrani”, jednostrano je donijela Deklaraciju o nezavisnosti Kosova* na skupu u sali Skupštine Kosova* i time osnovala Republiku Kosovo*. Deklaracija krši Ustav Srbije i Rezoluciju 1244, stoga se prema međunarodnom pravu smatra nelegalnom. Međutim, brojne dužnosti za koje je prema Rezoluciji 1244 zadužena UNMIK preuzele su institucije Republike Kosovo*, koju je priznalo 88 od ukupno 193 države članice UN.

Nažalost, među njima je i Crna Gora, koja sada najavljuje podršku Rezoluciji o „genocidu u Srebrenici“. Postavlja se pitanje, kako se više može vjerovati međunarodnom pravu i instituciji Ujedinjenih nacija kada se otvoreno krše već izglasane Rezolucije kojim se garantuje da je Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije. Zvanični Beograd od 2008. vodi veliku diplomatsku bitku po pitanju povlačenja priznanja tzv. Kosova, međutim ni Priština ne miruje te tako kod svojih „partnera“ pokušava da izdejstvuje lične karte, registracione tablice, i tome slično, iako se Srbija zvanično svemu tome protivi.

Međutim, kako je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i kazao, Srbija želi da se dogovara i razgovara, ali priznanje lažne države se neće desiti – nikada! I pored velike diplomatske ofanzive koju vodi zvanični Beograd, u ovom trenutku nema nikog iz regiona iza sebe. Najveću podršku Beogradu po pitanju Kosmeta pružaju upravo Rusija i Kina koje su dvije najveće svjetske sile koje lažnu državu nisu priznale.

Ali se zato zvanična Podgorica našla pametna da zabada prst u oko onima od kojih nam nema bližih. Crna Gora je priznala lažnu državu 2008. a to je dovelo do masovnih demonstracija širom zemlje. Smjenom vlasti 30. avgusta građani Crne Gore su se nadali promjeni spoljne politike međutim ni Vlada Zdravka Krivokapića, ni Vlada Dritana Abazovića a pogotovo Vlada Milojka Spajića nisu ni razmišljali o toj promjeni, što se vidi iz nedavnog glasanja.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.